A “tiszta zöld energia” nagyon jelentős százalékban tartalmaz propagandát. Az üzemidő végén a szélkerekeket is elássák, mert nem lehet az anyagukat újrahasznosítani. Ezt már legalább megírta a fősodratú média, de azt csak most kezdik emlegetni, hogy a napelemeket sem hasznosítják újra. A lehetséges újrahasznosítási megoldások “természetesen” még csak kísérleti stádiumban vannak. Van egy olyan érzésünk, hogy az igazi “zöld fordulattól” még nagyon messze vagyunk. Ezt a változatosság kedvéért most a Euronews-tól is megtudhattuk.
A napelemek kulcsfontosságúak a tiszta energiára való átállásban, jelenleg azonban 90 százalékuk a hulladéklerakókban végzi, ha már nem működnek. Az ausztrál Deakin Egyetem kutatócsoportja azon dolgozik, hogy ez megváltozzon. Egy új termikus és kémiai technikát fejlesztettek ki, amivel kinyerhetik a szilíciumot az elhasznált panelekből – írja a Euronews.
A napelemek újrahasznosítása hosszadalmas folyamat. Először is szét kell szedni őket, majd az alkatrészeiket szét kell választani. Ez a két művelet költséges és időigényes. Az új módszer során, amely bonyolult fűtési és kémiai folyamatokra támaszkodik, nem használnának veszélyes vegyi anyagokat az értékes szilícium kivonásához a panelekből, így az olcsóbb és környezetbarátabb lenne, mint az eddigiek. A szilíciumból készült nanorészecske-anyag sokat ér, így az új eljárás sok pénzt jelent az újrahasznosító vállalkozások számára. Felhasználható olyan akkumulátor-anódok előállítására, amelyek növelik a lítiumakkumulátorok kapacitását. Az új technológiát azonban még tesztelni kell, hogy kiderüljön, működik-e ipari szinten.
Megpróbáljuk a panelt és a cellát olyan módon szétválasztani, hogy az üzleti modellként, pénzügyileg is életképes legyen, nemcsak laboratóriumi léptékben
– mondta John Polhill, a Sustainability Victoria infrastrukturális partnerségekért felelős vezetője. A kutatók most azon dolgoznak, hogyan lehetne ebből az anyagból olcsó akkumulátorokat készíteni. Tanya Plibersek ausztrál környezetvédelmi miniszter megpróbál nyomást gyakorolni az iparágra, hogy tegyen többet a napelemek újrahasznosítása terén. Plibersek arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nem fokozzák az erőfeszítéseket, 2030-ra több mint negyedmillió tonna panelanyag kerülhet a hulladéklerakókba.
Persze végül arról is jó lenne adatokat látni, hogy a napelemek gyártásához és újrahasznosításához felhasznált energia miként viszonyul a legyártásukhoz és telepítésükhöz szükséges energiamennyiséghez.
Forrás: Euronews, Greendex; Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin
Facebook
Twitter
YouTube
RSS