A drogfogyasztás minden középiskolát érintő jelenség, amivel a rendőrségnek csak kivételes esetekben van dolga – írja a TASZ keddi közleményében. A balatonfüredi Lóczy Lajos Gimnázium és Két Tanítási Nyelvű Idegenforgalmi Szakközépiskola tanulói körében kirobbant drogbotrány – drogfogyasztás és drogterjesztés – hátterének részletesebb ismerete nélkül a jogvédő szervezet a diákok elnyomásáról beszél. A gimnázium igazgatónője cáfolta, hogy bárkit, akár több tucat diákot is kirúgott volna az iskolából. Mint hozzátette, a rendőrségi nyomozás lezárultáig, amíg ki nem derül melyik diák mit követett el, egy iskolai fegyelmi eljárást sincs értelme elindítani.
Komoly rendőrségi ügyet igyekszik eljelentékteleníteni a Társaság a Szabadságjogokért elnevezésű civil szervezet. A balatonfüredi Lóczy Lajos Gimnázium és Két Tanítási Nyelvű Idegenforgalmi Szakközépiskola több tanulóját is érintő ügyben a rendőrség korábbi közleménye szerint elfogtak egy nőt, akit azzal gyanúsítanak, hogy biofüvet árult fiataloknak. A rendőrség ezután a kiterjedt nyomozás érdekében a sajtóhírek szerint több tanulónál is házkutatást tartott a drogot keresve.
Állami büntetőpolitika
Az Index.hu úgy tálalta a történetet, hogy az igazgatónő utolsó tanítási héten behívatta és gyakorlatilag kirúgta több tucat (!) diákját. A cikkíró már azt sem érti egészen pontosan, hogy a szerinte csak egy füves cigi elszívásáról szóló ügyben a rendőrség miért zaklatja és alázza meg a diákokat. Mint fogalmaz,
hova vezet a szigorú állami büntetőpolitika néhány füves cigaretta miatt.
A cikk állítja, az igazgatónő hárompercenkét, egyesével hívatta be a diákokat, a szüleik jelen sem lehettek, majd minden érintettel közölte, hogy keressenek másik iskolát, vagy fegyelmivel csapják ki őket. A cikk továbbá állítja, hogy a diákok szüleit az igazgatónő nem is volt hajlandó meghallgatni, és azzal kellett szembesülniük, hogy néhány nappal a vakáció előtt kell új iskolát keresniük. Az egyik feldúlt szülő nyilatkozata szerint ráadásul kevés az esély, hogy a drog-gyanú miatt bárhová könnyen felvennék a csemetéjét.
A TASZ szerint ehhez szinte semmi köze a rendőrségnek
Az eset kapcsán megszólaló Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szintén néhány füves cigi elszívását emlegeti Facebook-bejegyzésében, amely szakértő megítélésük szerint nem indokolhat egy több osztályra kiterjedő razziát. A helyzetet azzal próbálják tovább árnyalni, hogy szerintük a drogfogyasztás minden középiskolát érintő jelenség, amivel szerintük a rendőrségnek
csak kivételes esetekben van dolga.
Hangsúlyozzák, jogellenes, ha drogfogyasztás miatt a pedagógus feljelenti a tanulót, mert ezzel megsérti a közöttük lévő bizalmi viszonyt, amit a jog is elismer. Hogy a drogfogyasztással, annak iskolai népszerűsítésével, a drogterjesztéssel az illető tanuló milyen jogokat sért, arról a TASZ nem tesz említést, ahogyan nem vizsgálja meg azt a szituációt, amikor egy pedagógus végső lehetőségként saját diákja feljelentéséhez fordul.
Néhány füves cigi nem indokolhat egy több osztályra kiterjedő razziát. A drogfogyasztás minden középiskolát érintő…
Közzétette: TASZ – 2018. június 19.
A gyermekek mindenek felett álló érdekével semmiképp sem egyeztethető össze, hogy az iskola a rendőrséggel hurcoltatja meg és kirúgja őket. Tanulókat kirúgni egyébként is csak formális fegyelmi eljárásban lehet, az, hogy az igazgató rapportra hívja a tanulókat, nem más, mint megfélemlítés.
A TASZ elítéli a tanulók megfélemlítését és feljelentését. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy érdemes lenne megvárni a nyomozás végeredményét, mielőtt egy jogvédő szervezet farkast kiáltana, olcsó sztereotípiákból összegyúrt állásfoglalásuk ugyanis mellőzi az eljárás alapját feltehetően képező tények ismeretét.
Megszólal a “főgonosz”
A diákok kirúgásával és durva raportjával megvádolt Duna Katalin a FüredTV-nek cáfolta a sajtóban megjelent híreszteléseket. Mint elmondta, a Balatonfüredi Rendőrkapitányság korábban azzal kereste meg őt, hogy nyomozás folyik kábítószerrel való visszaélés, drogterjesztés gyanújával, amelyben érintett lehet az iskolában tanuló néhány diák, akiket a rendőrök később meg is hallgattak. Hozzátette, másnap szülők és diákok jelentek meg az irodájában, ahol az igazgatóhelyettesek jelenlétében elmondták a tanulók, hogy iskolai rendezvényeken használtak drogokat, illetve, hogy a rendőrség házkutatást is tartott otthonukban. Az igazgatónő felidézte, a beszélgetést a megjelent hat-hét diák és a szülők kezdeményezték, és ő örült is ennek a bizalomnak. Ugyanakkor cáfolta az Index.hu híresztelését, hogy bárkit is behívatott volna az üggyel kapcsolatban.
Szó sem volt kirúgásról
Duna Katalin hangsúlyozta, szó sem volt a diákok kirúgásáról, az érintett tanulók jelenleg is a gimnázium tanulói, ellenük semmilyen iskolai fegyelmi intézkedés nem történt. Az igazgatón kérdésre válaszolva hozzátette, az iskola házirendje alapján a drogfogyasztás és drogterjesztés miatt indulhat fegyelmi eljárás, amelynek több különböző következménye is lehet, de hangsúlyozta, nem indult ilyen eljárás az iskolában. Mint mondta, egyelőre nem tudható pontosan, melyik diák mit követett el, ezt a rendőrségi nyomozás tárhatja fel. Arról is beszélt, ha egy diák a droghoz fordul, ott felmerülhetnek családi problémák is, hiszen véleménye szerint a kisváros elegendő sportolási és kulturális lehetőséget nyújt ahhoz, hogy egyéb “élményekhez” ne kelljen a fiataloknak fordulniuk. A FüredTV érdeklődésére Regdon László, a Balatonfüredi Rendőrkapitányság vezetője telefonon úgy nyilatkozott, drogfogyasztás és drogterjesztés miatt is nyomozást folytatnak, szakértők bevonásával.
Forrás: Facebook.com/TASZ/FüredTV; fotó: egykor.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS