Elégtételnek érzi a PestiSrácok.hu jogi képviselője, hogy a Fővárosi Törvényszék tavaly ősszel első fokon, majd a napokban a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen is portálunknak adott igazat abban a helyreigazítási perben, amelynek alapja az, hogy leírtuk: az RTL Klub ellopta Köbli Viktória írónő korábbi regényének ötletét, és az ő engedélye nélkül forgatták le abból az Oltári csajok című televíziós sorozatot. Balsai István szerint lesújtó volt az a kettős mérce, amellyel a felperesek érveltek; szerintük az RTL Klub luxembourgi anyacége, Európa egyik legnagyobb médiavállalata és az RTL programigazgatója, Kolosi Péter nem számítanak közéleti szereplőknek, ha pedig felvetődik, hogy a csatornánál lopott ötletből dolgoztak, azt nem tartják közügynek, ami az ügyvéd szerint elgondolkodtató képet ad arról, hogyan értelmezik a sajtószabadságot.
Az ügy egyik központi kérdése annak tisztázása volt, hogy a PestiSrácok.hu cikkének címében szereplő „lopott”, mint kifejezés miként értékelendő. A felperesek ugyanis azt szerették volna, hogy ezt a bíróságok jogi szempontból, mint bűncselekményt vegyék figyelembe. Lényeges, hogy egyik eljáró bíróság sem tette ezt meg, és a kifejezést köznyelvi értelemben értékelték, valamint megállapították, hogy annak kétségtelenül volt ténybeli alapja, hiszen az írónő által még korábban felkért Szerzői Jogi Szakértői Testület szakvéleménye kategorikusan tartalmazta azt a megállapítást, hogy a sorozat filmes epizódjaiban és a regény kiemelt részleteiben megjelenő „cselekményszövés, jelenetek, jellegzetes alakok között szerzői jogilag releváns hasonlóság áll fenn”, „az engedély nélküli megfilmesítés kétségtelenül megtörtént”, ez pedig „már az eljáró tanács első öt részre vonatkozó előző (…) szakvéleménye alapján is megállapítható az egész regény tekintetében”.
Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a sajtóperben végül első fokon, majd jogerősen is nekünk adjanak igazat
– részletezte portálunknak a perben eljáró jogi képviselő. Balsai István elmondta, mivel a perben bizonyítani lehetett, a PS-nek alapos oka volt leírni, hogy az RTL Klub az írónő ötlete alapján forgatta le sorozatát, ennek nem lehetett más következménye, mint az RTL Klub helyreigazítási keresetének elutasítása.
Az ügyben rendkívül visszás volt, hogy amíg Magyarország egyik legnagyobb médiavállalkozásaként az RTL Klub a közízlés, a közgondolkodás egyik kiemelt formálója, a perben mégis azt igyekeztek bebizonyítani, hogy programigazgatójuk, a nyilvánosságban rendszeresen szereplő Kolosi Péter és a luxembourgi anyacégük nem közéleti szereplő. Igaz, a Magyar RTL Televízió Zrt. esetében ezt már maguk is tarthatatlannak érezhették, és annyit azért elismertek, hogy a cég „közszereplőnek minősülhet”.
Ezen kívül, miközben annak idején széles körben promotálták a sorozatukat, a forgatás vitás körülményeit, amiből bírósági ügy is lett, már nem tartották közügynek – hívta fel a figyelmet a PestiSrácok.hu ügyvédje. Kolosi Péter azzal is érvelt, hogy ugyan ő a csatorna programigazgatója, véleménye szerint mégsem számít közszereplőnek, amit a Fővárosi Ítélőtábla természetesen nem fogadott el. Ezt a Fővárosi Törvényszék és a Fővárosi Ítélőtábla is helyretette ítéletével, amikor nem fogadta el Kolosiék erre vonatkozó érvelését.
Az ügy érdekessége volt, hogy a felperesek a cikk mondatainak különböző jelzős szerkezeteibe igyekeztek belekötni, de ezzel sem értek el sikert. Például Kolosi Péter szerzőnk olyan szubjektív értékítéletét is helyre akarta igazíttatni, miszerint lenéző, pökhendi stílusúnak neveztük a Köbli Viktória részére küldött leveleit. Kolosi az írónő többedik megkeresésére ilyeneket válaszolt:
Ön tudatosan félre kívánt vezetni, vagy – finoman szólva nem mond igazat; Ön egyszerűen ezzel kapcsolatban sem mond igazat.
Lesújtó volt az ügyben, hogy a magyar médiapiac egyik legnagyobb óriásvállalata olyan véleményeket is megpróbált a bírósággal helyreigazíttatni, amelyekről negyed évszázados magyarországi tapasztalatai alapján pontosan tudnia kellett, hogy az fogalmilag kizárt. Ezzel együtt is lehetett volna annyi önkritikájuk, hogy ha a saját műsoraikban sosem fukarkodnak a minimum meghökkentőnek nevezhető jelzőkkel, akkor az ilyen minősítések miatt sem indítanak pert, ezért a Fővárosi Ítélőtábla döntése jogerős döntése ebben az értelemben elégtétel – jelentette ki Balsai István.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS