A március elején hetvenharmadik életévében elhunyt Balsai Istvánról emlékezett meg hétfőn a tavaszi ülésszakán az Országgyűlés, a neves jogász, politikus, az 1990-ben kormányra került, demokratikusan megválasztott Antall-kormány igazságügy-miniszterének életútját Kövér László házelnök idézte fel. A Tisztelt Ház egyperces néma felállással tette tiszteletét a rendszerváltoztatás korának emblematikus szereplője emléke előtt.
Balsai István 1988 szeptemberében lépett be a Magyar Demokrata Fórumba, 1989 és 1990 között az első Országos Választási Bizottság tagja volt. Az 1990-es és az 1994-es országgyűlési választáson pártja országos listájáról szerzett mandátumot. 1990 és 1994 között az Antall-kormány és a Boross-kormány igazságügy-minisztereként dolgozott. 1994-ben és 1996–2003 között a párt elnökségének tagja, 1996-tól 2005-ig az etikai bizottság elnöke volt. Az 1998-as, a 2002-es, a 2006-os és a 2010-es országgyűlési választáson Budapest 2. számú egyéni választókerületében szerzett egyéni mandátumot. 2000 és 2001 között országos alelnöke volt a pártnak. 2004-ben tagja lett a Dávid Ibolya pártelnök kritikusait tömörítő Lakitelek-munkacsoportnak, illetve az ebből kialakult Nemzeti Fórumnak, az egyre gyakoribb pártharcok következtében azonban 2005-ben kizárták a pártból.
Országgyűlési munkája alatt 1994 és 1996 között az MDF-frakció vezetőségének tagja, illetve 1998 és 2002 között frakcióvezető volt. 2002-ben a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság elnökévé választották. 2004-ben kizárták a frakcióból, majd hat hónapi független képviselői munka után 2005 áprilisában belépett a Fidesz-frakcióba. Bizottsági elnöki posztját 2006-ig megtartotta. A 2006-os országgyűlési választáson a Fidesz színeiben indult és megtartotta egyéni mandátumát. A 2010-es választás után az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elnöke, valamint a 2006-os események kivizsgálásával foglalkozó miniszterelnöki megbízott lett. 2011-ben a Fidesz és a KDNP az Alkotmánybíróság tagjának jelölte, majd az Országgyűlés megválasztotta alkotmánybíróvá, ezért lemondott országgyűlési mandátumáról és minden politikai tisztségéről.
Hamar megtalálta a saját komfortzónáját Tordai Bence
Az egyperces néma gyászszünet után az ellenzék hamar visszatalált a komfortzónájába, Tordai Bence a Párbeszéd részéről a Nemzetközi nőnap apropóján kezdett el hangoskodni, szerinte Magyarország Európában és a világon is az utolsók között kullog a hölgyek megbecsülésében, a képviselő ehhez azokat a kereseti statisztikákat citálta, amelyekről már rég kiderült, hogy hazánk épp az élvonalhoz tartozik a nemek közötti jövedelmi különbségek terén, amely nem mellékesen a tizedik éve kormányzó Fidesz-KDNP-szövetségnek köszönhető. Tordainak Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára igyekezett értelmezni az említett adatokat. Rétvári utalt arra is, hogy a nők megbecsülésének frontján a Párbeszéd most néhány, 2022-ben kiosztandó parlamenti mandátum érdekében, most épp ahhoz a Gyurcsány Ferenchez dörgölőzik, akinek véleménye szerint az öregecskedő feleségeket le kell cserélni fiatalabbakra.
A koronavírus juttatta kormányra a DK-t
Kásler Miklós miniszterrel együtt megbukott az egész kormány, mivel a koronavírus megjelent Magyarországon is – vázolta fel a drámainak vélt helyzetet Oláh Lajos, aki egy olyan cselekvési tervet is ismertetett, mintha Gyurcsány lenne a miniszterelnök. Oláh a pórnépnek szánt facebookos bölcsességekkel szórakoztatta az Országgyűlést, így az érdeklődők megtudhatták, hogy már rég kihalt a fajunk. Oláh Lajos követelte azt is, hogy tiltsák be a közeljövőben a tömegrendezvényeket, majd Dömötör Csaba világosította fel a DK világítótornyát, hogy ez már megtörtént. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára arra kérte az ellenzéket, hogy a rémhírek terjesztése helyett inkább vegyenek részt aktívan a járvány elleni küzdelemben.
Teljesen összemosódott a DK és az MSZP képviselőcsoportja
Dömötör Csaba kérése süket fülekre talált az ellenzéknél, az MSZP-s Harangozó Tamás ugyanis ott folytatta, ahol Oláh Lajos abbahagyta, sőt, elmondta még egyszer ugyanazt. Rétvári Bence is megkérte a baloldalt, hogy ne csak a saját maguk gründolta álhíreket tanulmányozzák, hanem tegyék meg ezt a hivatalos tájékoztatási csatornákkal is. Figyelemre méltó, hogy a DK és az MSZP képviselői teljesen összekeveredtek már az ülésteremben, ami bizonyára semmilyen összefüggésben nincs azzal, hogy az MSZP-t épp ezekben a napokban veszi meg kilóra Gyurcsány.
Jakab Péter hétfőn is megbuktatta…
KoronvírusmigránsErdogantízéveülnekazországnyakánönöknemkormányoznakdeennekmostvégekisnyugdíjasnőnaphatárőrségpaprikáskrumplitakaridjonafelcsútimaradonaminimálbérurizálókormánybéruniószáraztésztadobozostej – közölte egy lélegzetvétellel Jakab Péter, aki nemcsak az Orbán-kormányt buktatta meg egyetlen mozdulattal, hanem az egész nyugati civilizációt is kivégezte. Az MSZP-hez hasonlóan a Gyurcsány-kasztingokon tülekedő Jakabot Orbán Balázs államtitkár emlékeztette arra, hogy a Jobbik nemrég még az Iráni Forradalmi Gárda mellett tett hitet, miközben a párt tagjai a kormányoldal egyetlen, a migráció visszaszorítására tett javaslatát sem szavazták meg. Az ülés elején Kövér László közölte, hogy a Jobbik frakcióját otthagyta Bana Tibor is, aki független képviselőként folytatja, a Jobbik így már csak tizenkilencen képviselik az Országgyűlésben, és a kilépési hullám még nem ért véget.
Halász János, a Fidesz parlamenti képviselője azt kérte az ellenzéktől, hogy legyenek együttműködőbbek a kormánypártok javaslataival, amelyek az illegális bevándorlás visszaszorítását, ezzel együtt a koronavírus jelentette járványveszély megfelelő kezelését célozzák. Ismert, a fertőzés egyik gócpontjának számító Iránban több tízezer rabot engedtek szabadon a járvány miatt, ami hatalmas kockázatot jelent Európára, emellett tömegesen lehetnek fertőzöttek abban a tömegben is, akiket a napokban Törökország engedett át Görögország felé.
Varju László majdnem legyőzte a világjárványt
A koronavírus okozta gazdasági Armageddonról, éhező magyar tömegekről, teljesen kifosztott üzletekről, ínségről beszélt Varju László, aki sejtetni engedte, hogy az amúgy nem létező, az épp a DK keltette rémhírekben szereplő gondokat a Gyurcsány-párt azonnal megszüntetné, sőt, a világ minden más problémáját is megoldanák. Válaszában Tállai András emlékeztette Varjut, hogy a rémhír attól még rémhír marad, ha hangosan és sokszor mondják. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg elsősorban a járvány megfékezése, a veszélyeztetettek megóvása az elsődleges cél, amihez a kormány minden segítséget megad. Varju László még arra is felhívta a figyelmet, hogy a szegény embereknek nincs annyi pénzük, mint a gazdagoknak, ami ellen a kormány persze semmit nem tesz, pedig ez – szerinte – gazdasági hiperűrugrást jelenthetne Magyarország számára.
A baloldal szerint ma már mindenki mélyszegényebb mindenkinél
Hiperinflációról, beteggé dolgoztatott magyarokról, az értékét veszített forintról beszélt Székely Sándor független – volt DK-s – képviselő, akinek Sanda Tamás az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára válaszolt, amikor azt mondta: a fentiek valóban igazak voltak, csakhogy a balliberális kormányok idején. A kormánypárti politikus hosszan részletezte, hogy a kabinet milyen intézkedéseket tett az adóterhek csökkentésére, az átlagkeresetek növelésére. Az államtitkár ismertetése szerint Magyarország Európában abban az elitben van, amelyekben a legkisebbek a vállalkozásokat érintő adók.
Székely gondolatait követte Korózs Lajos, az MSZP tábornoka szerint nincs is már Magyarországon nyugdíjrendszer, Orbánék csak néha-néha osztogatnak egy kis krumplit, meg néha-néha dobnak a népnek egy kis csekket. Válaszában Rétvári Bence kifejtette: a nyugdíjasokat épp a Gyurcsány és a Bajnai-kormányok csapták be, amikor megszüntették a tizenharmadik havi járandóságot. Az államtitkár hozzátette: amennyiben a jelenlegi kormány is a baloldaliak számítási módszereit használná, akkor az átlagnyugdíj már havonta legalább ötezer forinttal lenne kevesebb. Rétvári visszautalt Korózs szavaira is azzal, hogy a nyugdíjakra szánt összeg ma évente több mint kétszázhetvenmilliárd forinttal emelkedik, ami azért több, mint néhány szem krumpli.
A köznyugalom érdekében riogat a DK
Koronavírus-ügyben a baloldal azért riogatja álhírekkel a lakosságokat, mert így akarja felhívni a figyelmet a kormány gaztetteire, illetve így akarják megőrizni a köznyugalmat – ismertette a DK kommunikációs stratégiáját Arató Gergely. Arató szerint a segélyhívószámok nem működnek, a háziorvosok elérhetetlenek, csak a DK állja a sarat, amikor álhírekkel riogatja a lakosságokat. Kontrát Károly válaszában biztosította Aratót, hogy a járvány miatt felállított operatív törzs intézkedései valósak, és a kormány által meghirdetett óvintézkedéseket is érdemes tanulmányozni, csak ehhez persze el kell azokat olvasni. Az államtitkár minden olyan képviselőnek, döntéshozónak megköszönte a munkáját, aki segítőkészen áll a fertőzés jelentette veszélyhelyzet elhárításához.
Lepattannak a megnyugtatónak szánt kormánypárti válaszok a napirend utáni kérdések idején az ellenzékről, visszatérő elem továbbra is, hogy Kásler Miklósnak mennie kell a koronavírus miatt. Az erről szóló felvetésekre reagálva Gulyás Gergely azt mondta, nem lenne szerencsés egyetlen állam, így Magyarország részéről sem, ha a járvány hazai terjedésének kezdetekor menesztenék a védekezés nagy részét irányító szakembert, a baloldal azonban továbbra is a miniszter távozásában látja a fertőzés világméretű megállításának azonnali kulcsát. Ugyancsak sorra beszélnek baloldali politikusok a Törökország intézkedése miatt Európára szabadított migránsokról, az invázióról természetesen a miniszterelnök tehet, mert találkozott már a török elnökkel, néhány képviselő szerint ugyanakkor továbbra is a tömeges, ellenőrizetlen befogadás mentheti meg kontinensünket. Túl nagy felkészülés nem lehetett az ellenzék részéről a hétfői ülésnapra, a koronavírusozás, káslerezés, felrobbant forintozás, esetlen migránsozás mellett nagyjából a munka nélkül tengődő tömegeket említették még meg, nem számolva bele a képletbe azt a körülményt, hogy ma Magyarországon nagyon komoly munkaerőhiány van, ami a bérek komoly emelkedését eredményezte, így aki akar, az tud dolgozni.
Letette képviselői esküjét a jobbikos Kálló Gergely
Letette esküjét a dunaújvárosi időközi országgyűlési választás győztese, Kálló Gergely a Jobbik képviselőjeként. Az időközi választást Pintér Tamás képviselő megüresedett mandátuma miatt tartották, akit tavaly Dunaújváros polgármesterévé választottak, így lemondott.
Szeviép-ügy – Fidesz: a baloldalnak nem számít az ország megkárosítása
Böröcz László (Fidesz) a Botka László vezette balliberális szegedi önkormányzat házi kedvenc cégének nevezte a Szeviépet, hiszen – mint mondta –, komoly közbeszerzésekkel tartották el. A képviselő felháborítónak nevezte, hogy a társaság ötszáz vállalkozót nem fizetett ki, amelyből mintegy háromszázan tönkre is mentek, eközben a vádlottak most is luxuskörülmények között töltik mindennapjaikat. Böröcz rámutatott: még akkor is kapott milliárdos megrendelést a társaság az önkormányzat cégétől, amikor már bejelentette fizetésképtelenségét. A képviselő szerint szomorú, hogy a kisemberek sorsa most nem fontos a máskor hangos baloldal számára. Szerinte gátat kell szabni annak, hogy választott tisztségviselők eszközként használják a lakosok bizalmát, eltiporják a helyi közélet tisztaságát és csorbítsák az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat. Hogyan védhető meg az emberek igazságérzete – kérdezte.
Völner Pál, az igazságügyi tárca államtitkára emlékeztetett: a Szegedi Törvényszék bizonyították hiányában mentette fel másodfokon a Szeviépet, a bírói tanács tagjai azonban különböző gazdasági kapcsolatokkal kötődtek az önkormányzathoz, így korrupció gyanúja merült fel. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke teljes körű tényfeltáró vizsgálatot rendelt el és harmadfokra a Pécsi Ítélőtáblát jelölte ki. Várják a pécsi érdemi döntést és a tényfeltáró vizsgálat eredményét – mondta Völner. A szocialisták több évtized alatt sem tudták meghazudtolni magukat, újabb és újabb kínos ügyekkel bizonyítják, hogy az ország megkárosítása nem számít nekik – hangsúlyozta az államtitkár.
Forrás: Parlament.hu/Wikipédia/MTI. Vezető kép: MTI/ Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS