Elindult a Telex erdélyi kistestvéreként üzemelő Transtelex, ami gyakorlatilag a Transindex utódlapja. Azonban a portál nem örvend túl nagy népszerűségnek a célközönségnek szánt erdélyi magyarok körében. Nem is értjük, vajon ennek mi lehet az oka, hiszen a függetlenobjektív média végre eljuthat a határon túlra is, ahová eddig a magyarországi internet biztosan nem jutott el. Vagy mégis?
A belpesti véleménybuborék folyamatosan visszatérő vesszőparipája, hogy a vidéki és határon túli magyarok tájékozatlanok, akikhez semmi más nem jut el, csak a csúnya, rossz kormánypropaganda. Ez határon belül azért ordas nagy torzítás, mert a liberális média olvasottsága jóval nagyobb, mint a jobboldalié, főként azért, mert a jobboldali médiafogyasztó mindkét oldalról szeret tájékozódni, míg “éttermiségi” társa kizárólag azt olvassa, ami az ő ízlését szolgálja ki. Határon túl pedig ehhez hozzájárul az, hogy a külhoni magyarok nem csupán magyar forrásokat olvasnak, de román, ukrán, szerb, szlovák orgánumokat is fogyasztanak. Mondhatni, jóval tájékozottabbak, mint a belpesti értelmiség.
Azonban a Telex, ez a rendkívül független, és legalább annyira objektív portál úgy gondolta, hogy szegény, elmaradott, erdélyi magyaroknak mindenképpen szüksége van a felvilágosult tájékoztatásra, ezért létrehozták a Transtelexet. A baj csak az, hogy a jelek szerint az olvasók másként gondolkoznak. Az még nem meglepő, hogy a cikkek olvasottsága nem túl magas, hiszen frissen létrehozott portálról van szó, az viszont már szembetűnőbb, hogy az olvasottakra érkezett reakciók nagyrésze nevető fej, vagyis smiley. Még ezen se akadjunk fenn, tudjuk be ezt mondjuk “a trollok támadásának”. Nézzük inkább a hozzászólásokat. Egyik legolvasottabb cikkük véletlenül arról szól, hogy a Fidesz egyáltalán nem akarja szolgálni az erdélyi magyarokat (ezt a baloldalhoz közeli Parászka Boróka, erdélyi magyar újságíró is kedvelte). Erre érkeztek az alábbi kommentek:
“Stefano Bottoni – fiatal kora ellenére – név a tudományos vilagban. Megis engedtessék meg nekem, hogy átlássak szubjektív véleményén. Ő egyszerűen ellenszenvesnek tartja Orbán Viktort és tetteit is ezen az ellenszenven keresztül ítéli meg. Bottoni félig olasz, félig magyar, a nyugati – mostanra már nemzeti érzésektől mentes – vilagban nőtt fel. Ő egy világpolgár – nem olasz és nem magyar. El sem tudja képzelni, hogy egy fél évszázados internacionalista kisérlet után lehetnek nációk, amelyeknek fontos a nemzet léte (gondoljunk a szlovákokra, csehekre, lengyelekre, szerbekre és most az ukránokra.) Nem hiszi, nem akarja hinni, hogy a magyar miniszterelnök minden, a határon túli magyarok felé tett gesztusa, Trianon óta először próbálja azt az össznemzeti óhajt megvalósítani, ami a magyarság egyesítése”
“Tipikus rossz értelemben vett liberális írás. Kiemeli ami az ideologiájának megfelel, felületesen érinti azt ami számára mellékes. Például egyáltalán nem kommentálja az ukrajnai nyelvtörvényt, de kiemeli , hogy mennyire utálják Mo- on a külhoni magyarokat a támogatások miatt. Persze meg sem próbálja elmagyarázni, hogy miért indokolatlan kollektiven utálni a külhoni magyar közösséget. Támogatás nélkül is magyarok maradtunk a kommunizmusban és most se kér senki támogatást, ne küldjék, ha nem adják jó szívvel. Nem hozta összefüggésbe a támogatást azzal, hogy az anyaországnak szakemberekben ” viszonozva ” van ez a támogatás.”
“Honnan tudja , hogy csak egy millió most az erdélyi magyarok száma, pedig tíz évvel ezelőtt egymillió kétszázezer volt?”
“Azon siránkozik , hogy az orbani politika rátelepszik a külhoniakra , de semmi tanácsot nem ad , mit lehetne tenni azért, hogy ne jussunk a szászok sorsára.”
“Ez egy nagyon Amerika szemüvegén át ismertetett középeurópai helyzetelemzés. Szerintem sok sok ponton sántít.”
Ami ebben érdekes, hogy ezek a hozzászólások egyáltalán megmaradhattak. Erdélyi forrásaink szerint jellemző, hogy a magyar kormányt támogató kommentek nagyrésze eltűnik – vélhetően a szabad véleménynyilvánítás jegyében. A szólásszabadság élharcosai tehát követik a hazai Telex módszerét: megpróbálnak saját véleménybuborékot kialakítani a liberális olvasók számára – a gond csupán az, hogy ez a réteg Erdélyben hiánycikk. Azonban ahhoz nem fér semmi kétség, hogy a portál szerkesztősége és annak holdudvara a végsőkig kitart majd.
Fotó: Transtelex
Facebook
Twitter
YouTube
RSS