Békés Márton esélyegyenlőséget szeretne látni a kultúrában: a fiatal történész-politológus szerint meg kell dönteni a balliberális közeg monopóliumait – írja a Figyelő e heti számában.
Azt gondolom, valóban leltárt szükséges készítenünk arról, hogy miképp állunk a kultúra “fellegváraiban”, és a konzervatív oldalnak el kell számolnia kulturális eredményeivel. Az Országgyűlésben kétharmada van a jobboldalnak; a nyilvánosságban és a művelődési struktúrákban a régi rend képviselőinek van hasonló aránya, csak mindenféle felhatalmazás nélkül
– mondta Békés Márton.
A Fidesz-KDNP 2010-től háromszor nyert kétharmaddal választásokat, a kulturális térben nem látszik a politikai változás elementáris hatása. A nagyobbik kormánypárt választási gyűzelmeinek az az oka, hogy a jobboldalnak – szemben az ellenzékkel – érthető világ- és jövőképe van, s olyan történettel rendelkezik, amelyet a választók a magukénak éreznek. A politikaintézményi dimenzióban verhetetlen a Fidesz. A kultúrát azonban még mindig a liberális értelmiség kulturális elitje uralja. 1989/90-ben a megelőző politikai rendszert leváltottuk, de a kulturális keretrendszer érintetlen maradt, csak a liberális kapuőrök a maguk javára őrségváltást hajtottak végre a kulturális posztokon. Rendszert váltottunk, kultúrát nem.
Békés Márton szerint ma kulturális diktatúra van, és a liberális kulturális mérce őrzői szeretnék továbbra is zsarnokian meghatározni a viszonyítási pontokat.
Ne legyünk balekok, nekünk nem szabad elfogadni ezek érvényességét! A másik hibát azzal követnénk el, ha nem szeretnénk saját mércét teremteni, amit csak minőségi alkotásokkal lehet megtenni
– hangsúlyozta a politológus.
Békés Klubrádiónak adott interjúja hatalmas gyűlöletáradatot váltott ki a hallgatókból. Szerinte ez is azt mutatja, hogy az ellenzéki oldal nem dolgozta fel a választás utáni traumáját, párbeszédképtelen, és a gyűlölete kimeríthetetlen. A legtöbb reagáló meg sem hallgatta, el sem olvasta, amit mondott, de kényelmes Facebook-buborékukban önfeledten pocskondiázták.
Senkiről sem mondtam, hogy rossz író vagy csapnivaló rendező volna, ráadásul valójában nem is a balliberális oldalt kritizáltam, hanem a jobboldalt buzdítottam. Engem azonban nem érdekel, a liberális “establishment” véleménye, hiszen éppen ez az új kánon megteremtésének lényege! Kormánypárti oldalon jól értették, amiről beszélek, nekem ez az elsődleges, a szavaimat pedig természetesen kétszer is fenntartom. Meg kell tanulnunk, hogy a világ dolgai valójában a hétköznapok színterén dőlnek el, ezért nagyon jól teszi a jobboldal ha arra figyel, ami a szervizekben, fodrászüzletekben, és a pékségek pultjai mögött hangzik el, nem pedig s kiváltságőrző akadémiai és médiaelit szavaira
– mondta Békés Márton. Válaszul erre a baloldaliak lehet, hogy azt mondják, ez a populizmus. De Békés szerint ez a demokrácia törvényszerűsége, ahol a választópolgárok szavaznak a pártokra, és ezzel világnézetek közül is választanak. Mindig a többség dönt. A jobboldal nem lehet elitista, a magyar konzervatív hagyomány ráadásul néppárti. Szerinte az is nagyon fontos, hogy a jobboldalon belül kell lefolytatni a vitákat, miután ugyanis a liberális közegből semmilyen korszerű, használható szellemi impulzus nem érkezik, magunkra maradtunk.
Mi vagyunk azok, akikre vártunk, és ez nagyon nagy feladatot ró ránk!
– húzta alá Békés Márton, majd hozzátette, hogy a jobboldali politika népszerű, megvannak a folyóirataik, internetes fórumaik, heti- és napilapjaik. Tehát nincs felmentés, most kell megkezdeni a kulturális korszakváltást.
Forrás: Figyelő, Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS