A régi magyarországi elit nem veszi észre, hogy elvesztette a pozícióit, és nem hajlandó elismerni, hogy mások is képesek kiemelkedő teljesítményre – mondta Schmidt Mária professzor, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a Világrendetlenség című új könyvének bemutatóján. A főigazgató kiemelte: a nyugati világban megbélyegzik azokat, akik a fősodor számára kellemetlen kérdéseket fogalmaznak meg, és az is nagy gond, hogy megszűnt a vita. A könyvet Giró-Szász András méltatta, majd Szabó László, G. Fodor Gábor, Békés Márton, illetve a szerző részvételével pódiumbeszélgetésre került sor a Terror Házában, ahol Békés Márton történész a XXI. Század Intézet igazgatója páratlan szavakkal méltatta Schmidt Máriát.
Schmidt Mária már az esszékötet elején megnyilvánul mint hitvalló keresztény. Azért emellett ne menjünk el! Ő például leírja, hogy “mégis a kereszténység győzelmére fogadok”! Ez szenzációs: mindennek ellenére, sőt éppen azért mégis a kereszténység győzelmére fogad az a szerző, aki azt is elmondja, hogy egy csomó mindent szeretne az európai, vagy tágabban a nyugati kultúrkör nagy lomtalanításából visszacsempészni! Például azt, hogy nem adjuk a kereszténységet, vagy például azt, hogy a Habsburg Birodalomban is voltak értékek. A térség népeivel együtt értve, a szlovákoktól a szlovénekig, az osztrákoktól a románokig (persze az egész kellős közepén a magyarsággal) ezt a 400 éves Habsburg tapasztalatot se dobjuk ki! És ne dobjuk ki a nagy nyugati lomtalanításban Attila örökségét. Úttörő gondolat, hogy valakiben felmerül ez, ráadásul két részes, nagyon alapos, történetileg, sőt kultúrtörténetileg is megalapozott esszében! Ha végigolvassuk a kötetet, világossá válik, hogy a 2020-as évek első felében létezik egy gondolkodó, egy keresztény gondolkodó, egy európai gondolkodó és magyar gondolkodó, aki végigvette annak a leltárát, hogy mi az, amit nem adunk oda! Másutt, hogy könnyebbek, lazábbak, átlátszóbbak, transzparensebbek tűnjenek, mindent kidobogatnak. Ekkor jön valaki, és azt mondja, hogy ezt se adom és azt se adom! Sőt, visszamegyek Attiláig, a keleti gyökerekig, visszamegyek Szent Istvánig! Itt a Kelet és a Nyugat, az Észak és a Dél valójában nem áll egymással ellentétben, hiszen van egy magyar szintézis! Ez egy nagyon jó út, ami tele van olyan apró szemcsékkel, hogy a professzor asszony Géza fejedelmet beállítja a központba. Mi nem szoktunk, pedig kellene, hiszen Géza fejedelem egy központi identitásszervező alakunk, aki a kora középkori nomád birodalmát szépen lassan rávezette a kereszténységre. Hatalmas gondolatok ezek manapság. Lám milyen gazdagok vagyunk, hogy van nekünk egy ilyen szerzőnk, mint Schmidt Mária!
fogalmazott a pódiumbeszélgetés során Békés Márton, aki feltette a kérdést:
Hol vannak ma ilyen gondolatok még? Hol vannak azok a fórumok, ahol tagolt, végtelenül merész szövegeket tudunk olvasni, ami ihletet ad, amin el lehet vitatkozni? Valójában az égre kéne fölfesteni, mert akkora jelentőségű sztorik, ügyek és stratégiai kérdések, amelyek megtalálhatóak ebben a 400 oldalban!
Schmidt Mária pedig így ajánlotta a könyvét:
Nem az a szándékom, hogy provokáljak, de kérdéseket fogalmazok meg, hogy másokat is kétkedésre késztessek. Arra, hogy ne fogadjuk el az egyszerű választ, amit le akarnak nyomni a torkunkon!
A témában a jövő héten a Mi kérdezünk című podcastműsorunk vendége lesz G. Fodor Gábor, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója. Érdemes elolvasni a Magyar Nemzet tudósítását is, a bemutató teljes felvétele pedig ITT nézhető meg:
Schmidt Mária: Világrendetlenség — már kapható a könyvesboltokban és megvásárolható a Terror Háza Múzeum webshopjában.
Vezető kép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS