Nem a választási kampány előkészületeivel, a népszavazási aláírásgyűjtéssel vagy éppen a programjának ismertetésével volt elfoglalva a Momentum az elmúlt hetekben. Sokkal inkább a belső konfliktusok kezelésére kellett koncentráljon a tavalyi olimpiaellenes kampányban feltűnt, és a hazai ellenzék megújulásának reményét ébresztgető fiatal szerveződés. Az Index cikke mélyrehatóan bemutatja, hogy a kampányolás és a tényleges politikai cselekvés helyett milyen súlyos belső problémákkal foglalkozik Fekete-Győr András pártja.
A tavalyi Nolimpia kampányban feltűnt, majd gyorsan országosan ismertté vált szervezet az elmúlt időszakban fikarcnyit sem tudta növelni a népszerűségét, a decemberi felmérések szerint a felnőtt népesség egy százaléka preferálja. Ez nem meglepő, ha a kulisszák mögé kukkantunk: a pártnak ugyanis a kampányolás, a politikai cselekvés helyett a súlyos belső problémáit kellett kezelnie.
Formálódó erőviszonyok
A Momentum története eddigi legnagyobb válságát élte át decemberben. A kijelentés nem túlzás, ugyanis a vita a párt legfelsőbb szintjét is elérte, még a két párton belül legerősebb ember, Fekete-Győr András elnök és Soproni Tamás alelnök között is nagy feszültség alakult ki decemberben. A külső szemlélő csak annyit látott a történésekből, hogy sorra távoznak a vezetők a posztjukról, és van olyan is, aki a párttól is elköszönt. Távozott a posztjáról Zaránd Péter kampányfőnök, aki a népszavazási aláírásgyűjtést koordinálta. Távozott Túry Márton elnökségi kabinetfőnök, illetve Papp Gergő kommunikációs igazgató, aki a pártból is kilépett. A történtekről senki nem akart névvel beszélni, de több momentumos is megerősítette az ellentéteket és veszekedések részleteit a portálnak. A tavalyi év történéseit az Index vázlatosan közli.
Kiszivárgott levél
Közben persze megindult a lejárató-bomlasztó hadjárat is, és nem csak az Index, de az Origó postaládájában is landolt egy levél, amelyben Papp Gergő, a Momentum decemberben távozott sajtófőnöke meglepő őszinteséggel teregeti ki a párt szennyesét. Utóbbi portál azt írja, hogy néhány nappal ez előtt a vasárnapi, igen forrónak ígérkező küldöttgyűlésre készülő párt különböző szintjeiről több belső levél is kiszivárgott az Origóhoz, amelyek a decemberben kitört és a januárra is áthúzódó válságról szóltak. Az aláírások tanúsága szerint ezeket a dokumentumokat a párt vezetői jegyezték, köztük Fekete-Győr András, Soproni Tamás, Orosz Anna, Zaránd Péter és Papp Gergő. Eddig utóbbiról, tehát a Papp Gergőjének mondott levélről bizonyosodtak meg maradéktalanul, hogy azt a Momentum leköszönt kommunikációs igazgatója írta, feltehetőleg még tavaly év végén.
Kedves Küldöttek!
Sokat gondolkodtam azon, hogy megírjam-e ezt a levelet, mert elég erős állításokat fog tartalmazni. De úgy éreztem, hogy miután kiléptem a Momentumból, tartozom annyival a közösségnek, hogy leírom a saját tapasztalataimat, és hogy megmagyarázom, mi vezetett ide. Pláne, hogy miután éveken át komolyan gondoltam, hogy ha a Momentum bejut a parlamentbe és én másnap meghalok, akkor sem fogom sajnálni, hogy az elmúlt 1-2 évemet ebbe a projektbe tettem, mert legalább hozzásegítettem egy új politikai generációt ahhoz, hogy egyszer elsöpörje ezt a rendszert.
Miután kívülről is látom, hogy Zaránd Péter távozásával nem oldódtak meg a szervezet gondjai (sőt, ő sem tűnt el, jelöltként még szervezkedik a régiójában), és azt is látom, hogy Soproni Tominak hónapok óta az az egyetlen és legfőbb politikai célja, hogy legyőzze Andrist majd átvegye a helyét, muszáj megszólalnom. Mivel közelről szemléltem az elnökség munkáját az elmúlt időszakban, és a döntések nagy részénél ott voltam, sajnos azt kell mondanom, hogy ami az elmúlt időszakban történt, az egyáltalán nem meglepő, és egyenesen következik abból, ahogy az elnökség mint testület, és az elnökségi tagok viselkedtek és hozzáálltak a Momentum szervezéséhez és vezetéséhez. Miután Soproni Tominak hónapok óta az az egyetlen és legfőbb politikai célja, hogy legyőzze Andrist majd átvegye a helyét, muszáj megszólalnom.
Mivel közelről szemléltem az elnökség munkáját az elmúlt időszakban, és a döntések nagy részénél ott voltam, sajnos azt kell mondanom, hogy ami az elmúlt időszakban történt, az egyáltalán nem meglepő, és egyenesen következik abból, ahogy az elnökség mint testület, és az elnökségi tagok viselkedtek és hozzáálltak a Momentum szervezéséhez és vezetéséhez. Nem szeretek lealacsonyító jelzőkkel dobálózni, de az elnökség mint testület olyan szinten kicsinyes volt az elmúlt hónapokban, olyannyira a saját kis hatalmának és paranoiájának rabja lett, hogy nem meglepő, hogy Soproni Tamás vezetésével hetekig blokkolta a kialakult, mindent tönkretevő helyzet egyszerű megoldását, amelyet Zaránd Péter leváltása eredményezett. (…)
Papp levelében nemcsak az őt érintő vitáról ír, hanem arról is, hogy kommunikációs vezetőként látta a teljes elnökség működését. Papp szerint a pártvezetés munkáját bénította, hogy az elnökkel együtt összesen 5 tagú elnökség rendre Fekete-Győr ellenében Soproni mellé állt, “Andris valójában nem tud elnökként viselkedni, mert négy elnökségi tag Tomi miatt folyamatosan leszavazza”. Papp itt a küldöttek tudomására hoz egy magánéleti titkot is: miszerint Soproni Tamás és egy másik elnökségi tag, Orosz Anna között szerelmi viszony szövődött.
Kb 1 hónapja együtt vannak, és érzelmileg zsarolják egymást a politikai döntéseknél, így egyszerűen nem szavaznak egymás ellen fontos kérdésekben az elnökségben.
Ezt nagyon rossz leírni, mert emberként kedvelem mindkettejüket, és ez nagyon magánügy, de muszáj tudnia róla a párt küldöttgyűlésének, ha alapvetően befolyásolja a Momentum sikerét” – írta Papp, aki példaként hozza, hogy Orosz szerinte a magánéleti megfontolásai miatt nem akart Zaránd leváltása mellett szavazni. És bár politikailag nem akarta Zaránd maradását, Soproni miatt máshogy szavazott. “Már az is felvet kérdéseket, hogy egy ilyen után miért nem az az alap reakció, hogy valamelyikük lemond összeférhetetlenség miatt” – jegyezte meg Papp. A távozó kommunikációs vezető szerint a belső feszültségek, és hogy az elnökség “a saját kis hatalmának és paranoiájának rabja lett”, a párt eredményeit is jelentősen visszavetette.
A Momentumban zajló folyamatokról és belső vitákról az Origón és az Indexen további információkat olvashat.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS