Hétfőn folytatta munkáját a Magyar Országgyűlés, amelyről a hazai ellenzéknek köszönhetően a fél világ felvilágosultjai úgy tudják, hogy a múlt héten bezáratta Orbán Viktor, hogy egyeduralmat vezessen be, a haladó oldal tudósításaiból ugyanakkor meglepő módon kimaradt eddig a Szent Korona felpróbálgatása, és esetleges méretre fazonírozása. A parlament ezzel szemben annyira nem zárt be, hogy ezen héten még kedden és szerdán, illetve húsvét után is ülésezik. Kockáztattunk, a lutri bejött, azt jósoltuk, hogy az ellenzéki képviselők nem vonulnak csendes konstruktivitásba, és így is lett. Az alaphangot a miniszterelnök már vasárnap megadta azzal, hogy bejelentette: a járványveszély mérséklésének érdekében mától ingyenes a közterületi parkolás az egész országban, mire az egész ellenoldal hangos kántálásba kezdett az önkormányzatok kivéreztetésének rémképével. Megkapóan bájos, hogy az ingyenes parkolást ők követelték vasárnapig a leghangosabban, a szétesés jele ugyanakkor, hogy annak is örültek, hogy nem volt, mert a budapesti főpolgármesternek – vagy a mögötte álló szponzoroknak – nem tetszett az ötlet. Tovább fűszerezte az Országgyűlés hétfői munkanapját az is, hogy a napokban mutatja be a kormány azt a gazdaságmentő csomagot, amelyről az előzetes bejelentés szerint egyedülálló lesz Magyarország történetében. Az Orbán Viktor által hétfőn bejelentett intézkedések – a munkából kiesők, a munkahelyek megmaradásának támogatása és a 13. havi nyugdíj újabb bevezetése – érezhetően sokkolták az ellenzéket, a napirend előtti felszólalások alapján bátran kijelenthető, hogy a képviselőik vagy nem értesültek a miniszterelnök bejelentéséről, vagy már lusták voltak átírni a korábban kiizzadt beszédeiket, ugyanis folyamatosan olyan dolgokat követeltek a kormánytól, amelyek megoldásáról a a kormányfő tényként számolt be az ülés előtt. Az Országgyűlés szavazott a fideszes Boldog István mentelmi jogának felfüggesztéséről, és azt száznyolcvanhat igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a Ház. Boldog István mentelmei jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész kérte, mivel Boldogot pályázati visszaélésekkel hozták összefüggésbe a nyomozóhatóságok. Megjegyzendő, hogy a vizsgálat érdekében Boldog István maga is kérte a retorziót. Nem így viselkedett a jobbikos Kálló Gergely, akivel szemben azért kérte a legfőbb ügyész a mentelmi joga felfüggesztését, mert korábban választási plakátokat rongált meg. Kálló mentelmi jogát az Országgyűlés százhetven igen, és tizenhárom nem szavazat mellett felfüggesztette. Figyelemre méltó, hogy a szavazáson nem állt ki a Jobbik összes képviselője frakciótársuk mellett, többen Kálló Gergely ellen voksoltak. A bedeszkázott parlament tervezett napirendjét olvasóink ezen a linken érhetik el.
A Ház a felszólalások előtt Kövér László, az Országgyűlés elnöke felhívására néma felállással tisztelgett a közelmúltban elhunyt két volt MSZP-s parlamenti képviselő, Csákabonyi Balázs, illetve a Horn-kormány ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi minisztere, Fazakas Szabolcs emléke előtt.
Az Országgyűlés hétfői ülésnapjának első felszólalója Gulyás Gergely volt, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal kezdett, hogy bár reménytelennel tűnik a feladat, de megpróbálja megértetni az ellenzékkel, hogy a járvány derekán mit, miért tesz a kormány. A tárcavezető elmondta, hogy most az elsődleges az egészségügyi rendszer működőképességének fenntartása, ennek érdekében felezték meg a pártok állami támogatását, kérték fel a bankokat, hogy vegyék ki a részüket védekezésből, és egyebek mellett ezért csoportosítják át az önkormányzatok bevételeinek egy részét is. Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy a gazdaság versenyképességének megőrzése mellett az emberek védelme is prioritást élvez, ezért vállalja át az állam a kieső munkabérek egy részét, és ezért építik vissza a tizenharmadik havi nyugdíjat. Erre reagált már megszokott stílusában Jakab Péter, a Jobbik elnöke, aki szerint Orbán Viktornak kéne kifizetnie zsebből a kieső béreket, majd mészároslőrincezett egy jó ízűt, miközben röviden kifejtette, hogy a kormánypártok gazdasági szempontból a pokolra taszították Magyarországot. Tóth Bertalan, az MSZP elnöke szerint a nyugdíj megtoldása megkésett, nem a jövőben kellene kifizetni, hanem tegnap, és különbenismészároslőrinc. Szabó Tímea szerint Orbán Viktor már nem is bemenni a parlamentbe azután, hogy megemelte a nyugdíjakat, a homályos múltú párbeszédes képviselőnő szerint az egészségügyi dolgozóknak kifizetendő, fejenként félmillió forinttal a kormány kiszúrta az érintettek szemét. Schmuck Erzsébet szerint nem a koronavírus ül tort vidéken, hanem az éhhalál, az LMP képviselője szerint a tizenharmadik havi nyugdíj visszaállítása a nyugdíjasok megalázása.
Válsághelyzetben a jobboldal ad, a baloldal elvesz
A DK részéről Oláh Lajos kifejtette: nem a járvány miatt növekedik a munkanélküliség, hanem a kormány miatt. Figyelemre méltó, hogy azok a politikusok bírálják a hétfőn bejelentett gazdasági intézkedéseket, akik lelkesen tapsikoltak, amikor Gyurcsányék lenullázták az országot. Az ellenzéki felszólalóknak a KDNP részéről Vejkey Imre válaszolt, és kifejtette, hogy a veszélyhelyzetben semmi más céljuk nincs, mint a kormány megbuktatása, ehhez pedig eddig nem látott mértékben mozgósították a nemzetközi propagandahálózatukat. Kocsis Máté ironikusan üdvözölte az ellenzéki képviselőket a bezárt és kiiktatott parlamentben, a Fidesz frakcióvezetője emlékeztette a baloldali politikusokat, hogy válsághelyzetben és kormányon ők elvették a 13. havi nyugdíjat, a Fidesz-KDNP-kabinet pedig visszaadta azt. Szabó Tímea visszatért, a korábbinál is hangosabb lett, most azt bizonygatja, hogy a diktatúránál is diktatúrább diktatúra van, miközben lebetonozzák a Városligetet. A képviselőnő szerint a magyar emberek ma már átlátnak a szitán, már nem lehet őket becsapni gazdaságvédelmi trükkökkel. Valószínűleg a magyar emberek tényleg átlátnak a szitán, talán ezért is nem mérhető semmilyen ismert módszerrel a Párbeszéd támogatottsága.
Jó, hogy segít a kormány, de ne úgy, és ne akkor és különben is…
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki kabinetiroda parlamenti államtitkára megsúgta Szabó Tímeának, hogy a bezárt parlamentben hangoskodik jelenleg is, és terjeszti kitartóan a rémhíreket. Dömötör felhívta a figyelmet, hogy a járvány elleni védekezésből mindenkinek ki kell vennie a részét, és ebbe beletartoznak a pártok és azok politikusai is, Szabó Tímea eközben sértődötten kivonult. Az államtitkár egyebek mellett azt kérte az ellenzéki képviselőktől, hogy segítsék érdemben a védekezésben a kormányt, és főpolgármesterüket, Karácsony Gergelyt is, aki rossz döntéseivel a napokban sok ember egészségét sodorta veszélybe. Keresztes László Lóránt (LMP) azokkal a panelekkel folytatta, amelyekről úgy gondoltuk, hogy már nekik is ciki: az csak egy dolog, hogy a kormány ad, támogat, de ne úgy adja, nem akkor adja, különben is, aparlamentbezárt, demitudjukhogykelldenemmondjukel. Új elem ugyanakkor a nemkellpaksosszákszétanyugdíjasoknak. Rétvári Bence válaszában kifejtette, hogy a tizedik éve kormányzó Fidesz-KDNP-szövetség eddigi intézkedéseinek köszönhetően már több mint hetvenkét százalékkal emelkedett az egészségügyben dolgozók bére a korábbi, baloldali korszakhoz képest, és a folyamatnak még messze nincs vége. Az Emmi államtitkára hangsúlyozta: Magyarország nemzetközi szinten is kimagasló eredményeket produkált eddig a védőeszközök beszerzésében, amelyek szétosztásában az egészségügy prioritást élvez. Rétvári szerint az ellenzék javaslatai a kiemelt beruházások leállítására csak mélyítené a járvány okozta gazdasági válságot.
Hibernálódhatott az utóbbi hetekben az ellenzék
Az ellenzéki képviselők vagy nem értesültek Orbán Viktor hétfői bejelentéséről, vagy már lusták voltak átírni a korábban kiizzadt beszédeiket, ugyanis folyamatosan olyan dolgokat követelnek a kormánytól, amelyek megoldásáról a miniszterelnök délben eldöntött intézkedésekről már beszámolt. Új elemmel gazdagodott a közgazdaságtan Oláh Lajosnak köszönhetően, akitől megtudtuk: azért keresnek most kevesebbet a karanténba került, időlegesen munka nélkül maradt emberek, mert a focisták viszont sokat kapnak. Dömötör Csaba arra kérte az ellenzéket, hogy legalább olvassák el a kormányfő által bejelentett intézkedéseket. Az államtitkár emlékeztetett, hogy a Gyurcsány és Bajnai-kormányok által kivéreztetett egészségügy valószínűleg nem tudna megbirkózni a járvánnyal, miközben még fizetni is kellene érte. A Fidesz nem a védekezéssel foglalkozik, hanem az ellenzékkel – mondta a kizárólag a Fidesszel foglalkozó Tóth Bertalan. Tóth visszatért a sajtószabadság meggyilkolásához, lőrincezéshez, nyugdíjemelést követelt – ezek szerint ő is lemaradt a poénról –, és megszüntetné a rezsiköltségeket. Együttműködést kért az ellenzéktől a járvány elleni védekezésben Orbán Balázs is, az államtitkár szerint ebbe beletartozik az is, hogy nem hecckampány lehetőségeként tekintenek a kormány intézkedéseit, ami nem a közös teherviselés része.
Nemzetközi szinten is egyedülálló intézkedés a hitelmoratórium
A jobbikos Stummer János vélhetőleg átaludta az utóbbi egy hónapot, és pénzt követelt a védekezésre, a lóvét szerinte már ellopták a fideszes haverok, és különbenisborkai, Stummer egy Rejtő-regényben valószínűleg rövid életű epizódszereplő lenne a stílusa miatt. A képviselő szerint az egészségügyi dolgozóknak juttatandó félmillió forint smafu, legalább havonta ennyit kellene adni nekik. Figyelemre méltó, hogy Stummer okfejtéseit még néhány jobbikos is szemlesütve hallgatja. Szomorú percek voltak ezek a Magyar Országgyűlésben – kezdte válaszát Orbán Balázs, aki szerint Stummer János összevissza hadovált, miközben még megközelítőleg sem volt képben azzal, amiről beszélt. Stummer János a kilakoltatások és a végrehajtások leállítását is követelte, az ezekre vonatkozó tilalmakat a kormány már rég bejelentette. Összefoglalva: ez nem Stummer napja volt. A KDNP részéről Szászfalvi László azt mondta, a mostani időszak politikai nézettől függetlenül az összefogásé, nem pedig a haszonlesésé, a gátlástalan hazudozásé. Csatlakozott Dömötör Csaba korábbi felszólalásához Rétvári Bence, az államtitkár arról kérdezte az ellenzéki képviselőket, hogy milyen érzés a bezárt parlamentben dolgozni, ahogy azt nemzetközi szinten továbbra is terjesztik. Beszédében Tállai András államtitkár az ellenzéki kritikákra válaszul felhívta a figyelmet: nemzetközi szinten is egyedülálló a kormány azon döntése, hogy a vállalkozási és az egyéni hitelekre törlesztési moratóriumot hirdetett.
Felfüggesztették Boldog István és Kálló Gergely mentelmi jogát
A szünet után szavaz az Országgyűlés szavazott a fideszes Boldog István mentelmi jogának felfüggesztéséről, és azt száznyolcvanhat igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a Ház. Boldog István mentelmei jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész kérte, mivel Boldogot pályázati visszaélésekkel hozták összefüggésbe a nyomozóhatóságok. Megjegyzendő, hogy a vizsgálat érdekében Boldog István maga is kérte a retorziót. Nem így viselkedett a jobbikos Kálló Gergely, akivel szemben azért kérte a legfőbb ügyész a mentelmi joga felfüggesztését, mert korábban választási plakátokat rongált meg. Kálló mentelmi jogát az Országgyűlés százhetven igen, és tizenhárom nem szavazat mellett felfüggesztette. Figyelemre méltó, hogy a szavazáson nem állt ki a Jobbik összes képviselője frakciótársuk mellett, többen Kálló Gergely ellen voksoltak.
Megtapsoltatta a képviselőket Gurmai Zita, az MSZP képviselője ezzel akarta kifejezni az Országgyűlés nagyrabecsülését az egészségügy dolgozói iránt. A képviselőnő ezután arra volt kíváncsi, hogy mikor kapnak újabb félmillió forintot az ágazat munkavállalói, Gulyás Gergely erre megismételte neki azokat az intézkedéseket, amelyeket eddig is megtett már a kormány a bérek rendezésére. Gurmai szerint a pénz az MSZP-nek köszönhető, és azt tudakolta, hogy a rendvédelem dolgozói mikor részesülnek hasonló, rendkívüli juttatásban, Gulyás szerint a járvány idején nem szerencsés egymással szembeállítani a frontvonalon szolgálatot teljesítőket. Az épp a Párbeszédben üldögélő Burány Sándor szerint nem jók a kormány elképzelései arról, hogy elsősorban a munkahelyeket kell megőrizni, helyette inkább azt ajánlotta, hogy elsősorban inkább a munkahelyeket kell megőrizni. Burány arra is kitért, hogy a költségvetésből kellene finanszírozni a kieső béreket, amelyekről délben Orbán Viktor jelentette be, hogy ez így lesz. Burányon nem látszanak a hibernálás a sci-fi filmekből ismert mellékhatásai, erre valószínűleg a rutinja a magyarázat. Gulyás Gergely igyekezett megértetni vele, hogy nem tudjuk, meddig tart a járvány, így a cél az, hogy a visszaszorulása után az emberek minél hamarabb térjenek vissza dolgozni, ezt pedig nem segítené, ha hosszú ideig garantált segélyekből élnének.
Bangóné szerint újra itt van az osztályharc ideje
Kissé bemerevedtek az ellenzék lövészárkaiban szolgálók, egy kérdéssorozat arról szólt, hogy járvány van, miért nem tesz semmit a kormány, majd válaszul megkapták, hogy a kormány mit tesz, de jó, akkor miért nem másképp teszi, úgy, ahogy mi mondjuk, de mi nem mondjuk el, hogy tennénk, és különben is, járványhelyzet idején miért nem tesz semmit a kormány. Néhány szereptévesztő, például Jakab Péter Orbán Viktort várja izgatottan, ha a miniszterelnök részt vesz az ülésen, várhatóan nem maradunk ki a Jobbik elnökének újabb tenorgyakorlatából. Megmentette a baloldal délutánját Bangóné Borbély Ildikó, aki szerint óriási felháborodást keltett a miniszterelnök pénteki bejelentése, amely arról szólt, hogy kiknek kell bátran viselkedniük a vész idején. Bangóné azt kifogásolta, hogy Orbán a papokkal kezdte a felsorolását, és azt a rendvédelmi dolgozókkal, az egészségügyben szolgálókkal folytatta, és belevette a felelős döntéseket hozó politikusokat is. Bangóné Borbély Ildikó az orvosokkal kezdte a listát, amelybe nála belekerültek a takarítónők és a fagylaltárusok is. Gulyás Gergely nem ment bele a lista-háborúba, inkább arra hívta fel az MSZP-s képviselőnő figyelmét, hogy szerinte jelenleg nincs itt az osztályharc ideje.
A DK részéről Varju László dohogott egy kicsit, hogy senki nem mondott köszönetet azért, mert a Gyurcsány-párt agytrösztje kidolgozta a veszélyhelyzet túlélésének kézikönyvét, a gazdaság megmentésének zálogát. Valószínűleg azért nem volt köszönet, mert mire Varjuék elkészültek a művükkel, a kormány már bejelentette a saját intézkedéseit. A képviselőnek Tállai András válaszolt, az államtitkár azt mondta, a DK javaslataiban valóban voltak használható elemek, de azokat a kabinet már korábban kidolgozta. Varju László ezt úgy értelmezte, hogy a kormány magukra hagyta a szenvedő embereket, mire Tállai felhívta a figyelmét, hogy a kormány csak olyan pénzeket tud a védekezésre fordítani, amelyek a rendelkezésére állnak, álmodott EU-s pénzeket nem. Felvetődhet, hogy hová tűnt most a DK retorikai kincsesládikójából az európai nyugdíjak kérdése.
Felült a fakenews-expresszre a Jobbik
Késő délutánra megtalálta a saját hangját a Jobbik, Varga-Damm Andrea trágárkodott egy kiadósat a kormány tagjait sértegetve, amiért az ülést vezető elnök figyelmeztette. Z. Kárpát Dániel felsorolta azokat a főképp a Facebook-on terjedő ordas csúsztatásokat – számos esetben ordító hazugságokat – amelyek szerint a szomszédos országok, például Ausztria a járvány miatt munka nélkül maradók bérének nyolcvan-kilencven százalékát kifizeti. A valóságban ez Ausztria esetében úgy néz ki, hogy az alkalmazásban, de részmunkaidőben maradók számára van ilyen lehetőség, az állam az eredeti, teljes munkaidőre vonatkozó bér kilencven százalékára egészíti ki az érintettek járandóságait, azonban ez sem jár mindenkinek: 1700 euró alatt kilencven, 2685-ig nyolcvanöt, 5370-ig nyolcvan százalék a kiegészítés, utóbbi fölött nem jár támogatás. Aki Ausztriában elveszíti a munkáját, az munkanélküli-segélyt kaphat, ahogy Magyarországon is, és ezzel vélhetőleg Z. Kárpát Dániel is tisztában van. Az Országgyűlés hétfői ülésnapja néhány perccel este hét óra előtt véget ért, a képviselők kedden reggel kilenckor folytatják munkájukat.
Forrás: PS/Parlament.hu. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS