Hiába, a narratívagyártásban és a közvélemény félrevezetésében mindig is jó volt a balliberális oldal, a németeteknek pedig saját tapasztalatuk van arról, milyen egy igazi diktátor, így nem csoda, hogy kisujjból tudnak készíteni ebben a témában filmeket. Azon sem lepődünk már meg, hogy a „hiteles szereplői” az alkotásnak zömében sértődött emberek, akik vagy már átálltak a baloldalra, vagy mindig is ott voltak. Ám az, hogy a propagandaanyagaikat futótűzként terjesztik szerte a világban, kicsit erős. Pedig minden bizonnyal ez a cél, és ennek egyik ékes bizonyítéka, hogy nem is olyan régen megjelent „Hallo, Herr Diktator” című filmjüket az észt közszolgálati televízió is levetítette. A történtekre pedig eddig csak egy konzervatív észt gondolkodó reagált, aki szerint ez egy propagandafilm, amelyben szűk globalista-radikális ideológiai görbetükrön keresztül adnak pszeudo-áttekintést egy államról.
Az észt közszolgálati televízió, az ETV szokásos hétfő esti külpolitikai műsorát követően levetítette az ARTE német-francia tévécsatorna „remekművét” a magyar miniszterelnökről szóló „Hallo, Herr Diktátor” című dokumentumfilmet – szúrta ki a PestiSrácok.hu. A magyar helyzet iránt érdeklődő észt polgárok angolul, észt felirattal élvezhették a balliberális narratívával eltorzított orbáni Magyarországról szóló, másfél órás picsogást. Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, az Orbán-kormányról szóló film megszólalói között van a Magyar Hang újságírója, Lukács Csaba, Fodor Éva, a CEU rektorhelyettese, de még Karácsony Gergely és Arató András is, és a kihagyhatatlan ellenzéki állatorvos, a lábát a közmédia épületében szellőztető Hadházy Ákos, aki szintén a csipetcsapatot erősíti, és aki a hitelesebb előadás érdekében monológját még németül is képes volt megtanulni. A német dokumentumfilm castingján a brüsszeli demokraták is szerepet kaptak, közöttük láthatjuk a hazánkat rendszeresen bíráló, nyolc általánost végzett Martin Schulzot, és az Európai Néppárt balra tolódó vezetőjét, Manfred Webert is.
Az észt konzervatív gondolkodó szerint nem szabad bedőlni a propagandának
Egyelőre csak egy ember kommentálta az észt közmédiában levetített filmet, mégpedig a konzervatív gondolkodó, az észt közszolgálati média (ERR) felügyelőbizottsági tagja, Peeter Espak, aki szerint ez a mű a politikai propagandafilm mintapéldánya. Facebook-oldalán a következőképpen reagált a látottakra:
Magyarországgal kapcsolatban kétségtelenül vannak olyan szempontok, amelyekhez kritikusan kell viszonyulni. Magyarország gyanúsan közeli kapcsolatai Kínával például bizonyos szempontból elítélendők, s ezeket a témákat kétségkívül meg is kell beszélni – szükség esetén komolyan. Az adott dokumentumfilm azonban a politikai propagandafilm mintapéldánya, melyben szűk globalista-radikális ideológiai görbetükrön keresztül adnak pszeudo-áttekintést egy államról. Korábban már írtam erről a témáról az ERR-ben, ezért most csak utalok rá, nehogy az észt közönség bedőljön ennek a propagandanarratívának. A világban vannak ugyan szélsőséges vélemények, de a propaganda és az ideológiai agymosás, valamint az elfogult újságírás nem válhat nálunk uralkodóvá.
A németek náciznak
Épp két hete számoltunk be arról, hogy a Deutsche Welle német közszolgálati televízió egy riportot készített Magyarországon, „Orbán Nosztalgiája” címmel, amiben hasonló szereposztásban, hasonló narratíva köszön vissza. Az ötperces riportban a kisfilm készítői azt próbálják bizonygatni, hogy a Budai Várnegyed felújítása ékes bizonyítéka az Orbán-kormány szélsőséges nacionalizmusának és a zsidók üldöztetéséről való nosztalgiájának. A televízió munkatársai az első kerület baloldali politikusait, egy köztudottan kormánykritikus történészt, Ungváry Krisztiánt és egy elégedetlen helybélit – akinek zsidó a felesége – szólaltattak meg az objektivitás jegyében.
Vezető kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS