Újabb rossz hírrel szembesülhettek a Romániát bezzeg-országként, gazdasági sikertörténetként beállító kútmérgezők. Nemcsak a gazdaságuk lassult (a román harmadik negyedéves GDP-növekedés 4%-ról 3%-ra csökkent, miközben a magyar 4,9%-ról 5%-ra javult), hanem a román lej is az euróval történelmi mélypontra került csütörtökön szemben. Egy euró árfolyamát 4,7669 lejben állapította meg a Román Nemzeti Bank.
A lej 0,07 százalékkal gyengült az előző naphoz képest. Legutóbb január 25-én volt történelmi mélyponton a lej az euróhoz viszonyítva, akkor egy euró 4,7648 lejbe került. Csütörtökön a román lej a dollárral és a svájci frankkal szemben is gyengült. Dan Suciu, a román központi bank szóvivője elmondta, hogy nyomás nehezedik a román valutára azt követően, hogy a statisztikai intézet közzétette az első kilenchavi külkereskedelmimérleg-adatokat. Megjegyezte, hogy az idei hiányt tovább növelheti az úgynevezett fekete péntek, aminek hatására várhatóan megnő az import. A szóvivő szerint emellett az is közrejátszik, hogy az idei román államháztartási hiány várhatóan meghaladja a kormány által becsült értéket.
Florin Citu liberális pénzügyminiszter csütörtökön megerősítette, hogy az államháztartási hiány az első tíz hónap után már elérte a GDP 2,84 százalékát, így meghaladta az előző, szociáldemokrata kormány által célul kitűzött 2,76 százalékot. A hivatalát nemrég elfoglaló liberális pénzügyminiszter szerint ugyanis az előző, szociáldemokrata kormány hároméves kormányzása után katasztrofális állapotokat hagyott hátra: nincs pénz, ugyanis az egészet ellopták. A miniszter szerint egyenesen úgy dolgoztak, mint a chicagói maffia legendás alakja, Al Capone, aki köztudomásúan kettős könyvelést vezetett. Citu azt mondja, két költségvetés létezett: egy, amelyet a parlament elé tártak, a nyilvánosság elé szánva, és egy másik, amely a valós számokat tartalmazta. A pénzeket költségvetés-kiegészítés címén a párt helyi kiskirályainak juttatták, ezért nem jutott beruházásokra. Az ügyletekben cinkosként közreműködött az előrejelzési bizottság is, így aztán a költségvetési hiány idén 4 százalékos lesz – miközben az Európai Unió legfeljebb 3 százalékot tűr el minden tagállamban.
A statisztikai intézet hétfőn közölte, hogy a román külkereskedelmi mérleg hiánya 20 százalékkal, 12,045 milliárd euróra nőtt az első kilenc hónapban.
Forrás: MTI/Főtér.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS