Az Ukrajna-párti szervezetek hétfőn elhívták Johnsont egy privát ebédre a texasi Dallasba, hogy találkozzon az állam két tucat vezető konzervatív személyiségével, köztük politikusokkal, adományozókkal és ipari vezetőkkel – írja a Politico. A találkozón a volt brit kormányfő megpróbált meggyőzni két tucat vezető konzervatív politikust, hogy támogassák Ukrajnát. Johnson üzenete egyszerű volt: Amerikának nem szabad elszakadnia Ukrajnától.
A volt brit miniszterelnök akkor repült Texasba, amikor egyre több konzervatív törvényhozó, jelölt és aktivista kezdte megkérdőjelezni az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatási csomag nagyságát. A háborúval kapcsolatos politikai feszültségek várhatóan tovább nőnek, ahogy közeledik a 2024-es amerikai választás.
A republikánusok két legmagasabban jegyzett potenciális jelöltje – Donald Trump volt elnök és Ron DeSantis floridai kormányzó – mindketten szkeptikusan nyilatkoztak Amerika Ukrajnának nyújtott rendíthetetlen támogatásáról. Trump ígéretet tett arra, hogy “alkut” köt annak érdekében, hogy “egy nap alatt véget vessenek ennek a háborúnak”, míg DeSantis “területi vitaként” utasította el az ügyet, amely nem érinti Amerika “létfontosságú nemzeti érdekeit” – bár később részben visszakozott.
Johnson hétfőn azt mondta a texasi republikánusoknak:
Csak arra kérem önöket, hogy mindannyian tartsanak ki Ukrajna mellett. A jó lóra tettek. Ukrajna győzni fog. Le fogják győzni Putyint.
Emmanuel Macronról is esett szó.
Azt hiszem, francia barátom és kollégám, Emmanuel Macron volt az, aki azt mondta: “Putyint nem szabad megalázni”
– mondta a volt miniszterelnök, hamis francia akcentust felvéve. Az ebéd nem az első alkalom volt, hogy Johnson lobbizott az amerikai törvényhozóknál Ukrajna érdekében. Januárban Washingtonba látogatott, ahol nyilvánosan sürgette az amerikai kormányt, hogy adjon Ukrajnának vadászrepülőgépeket, és ugyanezen az úton négyszemközt találkozott republikánus törvényhozókkal. Ezt a látogatást követően a Center for European Policy Analysis (CEPA) – egy kétpárti, Ukrajnát támogató washingtoni csoport – úgy döntött, hogy egy szélesebb körű misszióhoz kéri Johnson támogatását.
Azt akartuk, hogy ez az ügy Washingtonon kívülre kerüljön – ahol mindannyian egy buborékban élünk –, és tényleg elvigyük az ország szívébe, olyan helyekre, mint Texas, hogy több támogatást szerezzünk Ukrajnának. Valamint, hogy az ügyet olyan emberekkel is megismertessük, akik szkeptikusak ezzel a támogatással kapcsolatban
– mondta Alina Polyakova, a CEPA vezérigazgatója.
Sok szempontból Dallas és Texas a republikánus vita központja
– tette hozzá. Texas kulcsfontosságú csatatér lesz a 2024-es republikánus elnökválasztási előválasztáson. Trump márciusban itt tartotta első elnökjelölti nagygyűlését, míg DeSantis és Nikki Haley, Dél-Karolina volt kormányzója szintén Texasban próbál szavazókat szerezni. Johnsont “úgy tekintik, mint a nyugati politika építészét” Ukrajnával kapcsolatban – mondta Poljakova, hozzátéve, hogy “mivel Trump jó dolgokat mondott róla, amikor elnök volt”, ez Johnson számára is “komoly tekintélyt biztosít a Republikánus Párton belül”.
Forrás: Politico; Fotó: MTI/EPA/Will Oliver
Facebook
Twitter
YouTube
RSS