A Boomerlázadás legújabb adásában Nemcsák Károllyal, a József Attila Színház igazgatójával beszélgetett Mészáros Nóra és Stefka István. A műsorból kiderült, hogyan fogadta a szakma azt, hogy Nemcsák Károly a Színház- és Filmművészeti Egyetem felügyelőbizottsági tagja lett. Szóba került a beszélgetés folyamán, hogy a szakma mennyire megosztott, ami furcsa problémát okoz, hiszen a balliberális elveket valló művészek nemigen vállalnak munkát nemzeti gondolkodású műhelyekben. Tovább élezték a feszültséget a művészek között a 2019 őszi színházi demonstrációk. Nemcsák szerint a tüntetések sorozata csak az első állomás volt. A diáksztrájk második állomása a tanulás/tanítás megtagadása volt, azonban emögött nem a fiatalság, hanem komoly háttérerők álltak, azok irányították a hónapokig tartó ellenállást. Mégis örömteli, hogy az SZFE új vezetése, tanári kara új gondolkodásával reményt adhat a pályakezdő színészeknek, filmeseknek.
Nemcsák Károlyt bevezetésként arról kérdezték, hogy a színházban mennyire nehéz megfogni a fiatal nézőket, hiszen például a Pesti TV is épp azért jött létre, hogy kezdjen valamit azzal a globális problémával, hogy a fiatalok inkább az interneten, a gyors, liberális világban érzik otthon magukat.
A színháznak van egy személyes varázsa, oda el kell menni, arra készülni kell. Van egy olyan része, ami ebben a picit felgyorsult világunkban nem biztos, hogy mindenkinek ideje, belső ingerenciája van arra, hogy ezt az utat bejárja. Ezért kell nekünk tematikusan készülni egy-egy korosztályra. Fantasztikus meglátással bírnak a fiatalok az életre, annak ellenére, hogy nem biztos, hogy a mi gondolkodásunkkal egyezik. Emellett rengeteg olyan dologgal kell még foglalkoznunk, ami nekem, mint konzervatív színházigazgatónak fontos. Hogyan tartsuk meg az értékeinket, hogy közvetítsük azokat az értékeket, amik bennünk működnek. Ezek a szálak ma már sokkal lazábbak, mint például az én gyerekkoromban vagy fiatalkoromban volt
– válaszolt Nemcsák Károly.
A 2019 őszi színházi sztrájkról nem vélekedtél jó szemmel. Mi robbantotta ezt ki? Valóban nincs színész-szabadság?
– kérdezte Stefka István a továbbiakban.
Ez egy tüntetés volt, amit egy félig előkészített törvény tervezetre építették rá. Nem szakmai alapokra építették, hanem politikai alapokra. Most divat a kormány ellen tüntetni. De visszafelé sült el a puska. Hiszen kiderült, hogy egy-egy színház milyen módon és honnan kapja a finanszírozást. Kiderült, hogy az önkormányzatok sokkal kevesebb pénzt fordítanak a budapesti kulturális életre. Ezekből az ügyekből is kitűnik, hogy a színházat és a politikát talán jobb volna szétválasztani… Akarva-akaratlanul politizálunk
– kezdte Nemcsák, majd folytatta:
Jómagam harminc éve vallom azt a nézetet, amit a Fidesz képvisel. Nem vagyok párttag, de azokat az értékeket, amit ennyi ideje tőlük tapasztalok, azt én magaménak vallom. Azt gondolom, a szakmai munkában direkt nem mutatkozik meg, de ezek az értékek beleépülnek az én színházi vezetésembe.
Arról is kérdezett Stefka István, hogy a József Attila Színház mennyire fogadja be a vezetéssel ellenkező politikai véleményen állókat. Erre az igazgató úgy felelt:
A József Attila Színházban kimondottan a szakmaiság az érdem. A mi repertoárunkban közismerten baloldali embereket is találsz, akik hangot is adnak a politikai nézetüknek. Éppen ezért mondhatjuk, hogy mi nyitott politikát képviselünk. Megbecsüljük a másképp gondolkodó művész munkáját is. (…) Amíg azt gondolom, hogy a József Attila Színház nyitott, és szakmailag nyitott színház, addig nehezen tudom elképzelni, hogy Mácsai Pál vagy Máthé Gábor meghív bármelyik előadására.
Minden változás feszültséggel indul
A színészt, igazgatót nemrég a Színház- és Filmművészeti Egyetem felügyelőbizottságába is beválasztották. Mivel jár ez a feladat és mit szólt a szakma ehhez a kinevezéshez? – szólt a kérdés.
Minden változás sok feszültséggel indul. A felügyelőbizottságnak nem döntési joga, hanem ellenőrzési joga van. Az átalakítással elindult egy politikai erő, amiből a szakmaiságot nehéz kiszedni. Oktatni én nem fogok az egyetemen
– mondta Nemcsák Károly. Állítása szerint a Színház- és Filmművészeti Egyetem zárt ideológiáján alapuló képzését nem lehetett már tovább folytatni, itt volt az ideje a váltásnak.
1977–1984 között, amikor én jártam az SZFE-re, akkor a tanári kar hihetetlen nyitottsággal volt a fiatalok iránt. Ez a generáció ilyen nyitottsággal létezett és élt. Sokszínű volt a tanári kar, korosztályban is. Az ember a saját világnézetét meg tudta találni. Széles világnézetű emberek voltak, akik kiegészítették egymást. Ebben az időben egyébként 60 évesen hagyta abba a tanári pályát és köszönt le igazgatói posztjáról Ádám Ottó, 58 éves volt Vámos László, mikor eljött a főiskoláról. Most arról beszélünk, hogy 70 évesen ragaszkodnak pozíciókhoz. Úgy gondolom, egy másik fajta gondolkodásmód kellett volna az egyetem életébe
– vélekedett Nemcsák. A beszélgetés során továbbá kiderült, hogy jó az arány a színházi kollégák oltakozásában, és reményekkel teli várják az őszi szezont, mert egy újabb csapást már nem bírna el a szakma. Több bemutatója is lesz a színháznak: Valami bűzlik; Egy szoknya, egy nadrág; A szibériai csárdás; Portugál. Nemcsák Károly a fejlesztésekről is örömmel mesélt:
Hosszú évek gyümölcseként a színházunkat tovább építhetjük. Ha minden jól alakul, két-három év múlva egy fantasztikus színházépületet tudhatunk magunkénak. Technikailag sokkal fejlettebb és sokkal jobban működő színházunk lesz. Ez egy több milliárdos beruházás, reméljük, hogy ez megkezdődhet 2022-ben.
Stefka István A halál népbiztosa című filmjét augusztus 25-én, 18 órakor mutatják be a József Attila Színházban. Pár éve Stefka István Az üldözött Bethlen című dokumentumfilmjét szintén ugyanitt mutatták meg a közönségnek. A díszbemutatóra szeretettel várjuk olvasóinkat, nézőinket. A Boomerlázadás Nemcsák Károllyal készült adását ITT tekinthetik meg.
Forrás/fotó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS