Lehet-e még Szegeden Cserepes sori piac? És ha igen, hol és mikortól? – a kérdés nemcsak a helyieket foglalkoztatjanapok óta. A szegedi piac ügye és Botka érzéketlensége – ahogy hajthatatlanul megszüntette 250 család megélhetési lehetőségét a járvány közepén – országos nyilvánosságot kapott. A napokban röppent fel a hír, hogy egy másik területen – amely mellesleg ugyancsak a Cserepes soron van – újra lehet piac. Csakhogy a szóban forgó terület egyfelől magánterület, másfelől egyelőre egészen konkrétan semmi sincs rajta. Így pedig finoman fogalmazva komolytalannak tűnt Botka kijelentése – miszerint március 6-án már ki is nyithatnak. A PestiSrácok.hu utánajárt, mi a valóság a szegedi pletykák mögött. Megtaláltuk a terület tulajdonosát és azt a vállalkozót is, aki vállalná az új piac üzemeltetését. Bényi Szabolcs és Gácsér Béla is megerősítette: nem a városvezetés dobta a mentőövet, és talán korai is ezt annak nevezni. Abszolút magánkezdeményezésről van szó, aminek, ha lesz társadalmi támogatottsága, akár még lehet is belőle valami. Az engedélyekre az igényt már benyújtották. Botka László – bár már nyilatkozgat a témában – egyelőre nem is egyeztetett a kezdeményezőkkel.
A PestiSrácok.hu elérte annak a magántulajdonú területnek tulajdonosát, amelyről Botka László szegedi polgármester belengette, hogy márciustól itt nyithatna ki a Cserepes soron január végével bezárt piac. A történet egyre faramucibb, ugyanis, mint megtudtuk, sem Botka, sem más a városvezetésből nem is egyeztetett a terület tulajdonosával. Az ugyanis, hogy itt egy más jellegű árusítást lehetne folytatni, egy magánvállalkozó egyéni ötlete volt, aki együttműködést kínált a Cserepes sor 14-18. szám alatt lévő 7 hektáros, eredetileg ingatlanfejlesztésre szánt terület tulajdonosának, Bényi Szabolcsnak.
Bényi Szabolcs szegedi jogász, üzletember megkeresésünkre megerősítette: az ő tulajdonában lévő gazdasági társaságé az a terület, amit Botkáék az új Cserepes sori piac helyszíneként emlegetnek. Egy 7 hektáros területről van szó, amin ma gyakorlatilag semmi sincs. Egy ingatlanfejlesztési terület, ahová szállodát, illetve irodaházat szántak, csak közbeszólt a koronavírus-járvány.
A jogász-üzletember a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, nem érti, miért tesz úgy a polgármester, mintha megoldotta volna a problémát: először is csak egy alternatíváról van szó az árusok egyben tartására, egy új piac kialakítására, magánterületen, magánüzemeltetővel, piaci alapon. Ráadásul nem a polgármestertől ered a gondolata. Szavaiból az is kiderült, hogy a szóban forgó területen még a közműveket is ki kell építeni és az alapvető infrastruktúra kialakítása sem lehetséges ilyen rövid időn belül.
Vagyis Botka László, miután veszélyhelyzeti rendkívüli felhatalmazással, egyszemélyben, sebtében bezárta a Cserepes sori piacot, az óriási ellenállás elől egy jó nagy blöffbe próbál menekülni.
A sokat emlegetett lehetséges új terület valóban lehet egyfajta alternatíva, de nem azonnal és jó eséllyel nem is hosszú távon, hacsak nem egy gigaberuházás részeként, aminek gazdasági értéke elérheti az eredetileg ide tervezett irodaházat vagy szállodát.
Bényi Szabolcs lapunknak azt mondta, régi barátja, Gácsér Béla vállalkozó kereste meg, aki már hónapok óta figyelemmel kísérte a Cserepes sori piac sorsát és felvetette, hogy mivel ez a terület üresen áll, ő üzemeltetne itt egy piacot.
A városvezetéstől senki sem keresett, nem is értem, miért kommunikálják úgy, mintha ők oldották volna meg a problémát, amit ráadásul ők generáltak. Ez egy régi barátom magánkezdeményezése. Azon gondolkozunk, hogyan lehetne egyben tartani az árusokat, mert ha mindenki a város különböző pontjain nyit valamilyen üzletet, akkor egy piacot abból újjá szervezni már szinte lehetetlen lenne
– mondta a PS-nek Bényi. Arról is beszélt, hogy természetesen magánterületen, magánüzemeltetővel a piacnak rentábilisnak kell lennie. Szerinte az idei év arra jó lehet, hogy kiderüljön, valóban van-e létjogosultsága egy ilyen piacnak. Ugyanakkor úgy véli, valami másban, többen kellene gondolkodni.
Pontosan ezt kellene elérni, hogy az országosan szegénypiacnak ismert piacról lekopjon ez a jelző
– fogalmazott. Rákérdeztünk, mi található most a területen, adott-e bármi abból az infrastruktúrából, ami egyfelől a jelenlegi Cserepes sori piacon már megvolt, másrészt egy piac működtetéséhez szükséges engedélyek minimuma.
Csak egy üres terület
Azt mondta, az övé a terület, amit akár azonnal át tud adni. Minden más a bérlő, a majdani üzemeltető feladata. Jelenleg egyébként semmi sincs a telken, ez egy fejlesztési terület. Közművek ugyan ott vannak a közvetlen közelben, de még ki kell őket építeni. Ahhoz is legalább egy murvázásra szükség lenne, hogy eső esetén ne ússzon minden és mindenki a sárban. És akkor még nem beszéltünk parkolásról, mellékhelyiségről és olyan alapokról, amelyek ma már tényleg a minimumnak tekinthetők egy piacon.
Mindezt Botka március 6-ra ígérte be, úgy, hogy az érintettekkel egyébként nem is tárgyalt.
Bényi Szabolcs szerint ugyanakkor most még is az a cél és mindenki érdeke a jelenlegi helyzetben, hogy ha erre igény van, akkor mielőbb megkezdhesse a szükséges terület átalakítását, kialakítását a majdani üzemeltető.
Piaci alapon?
Van itt egyébként két másik nem elhanyagolható részlet. Az egyik az, hogy a lehetséges új piacterület – ahogy már fentebb írtuk – magánterület, és az üzemeltető is piaci szereplő lenne. Felmerül a kérdés: milyen bérleti díjakkal kínálna árusítási lehetőséget, és azt meg tudják, meg akarják-e fizetni az árusok? És mi alapján kérik el akkor piaci alapon működő piacon nagy valószínűséggel magasabb bérleti díjakat, ha kevesebb szolgáltatást tudnak nyújtani, mint ami az eddigi piacon adott volt?
A másik fontos kérdés, mivel ugye magánterületről beszélünk, hogy meddig adná azt erre a célra a tulajdonos. Bényi Szabolcs ez irányú kérdésünkre azt felelte, ő nyilván üzletember, de el tud képzelni olyan üzleti modellt, ami egyenértékű a területre eredetileg tervezett beruházásokkal. Elárulta, hogy barátja, a potenciális bérlő nemcsak piacot, hanem többek között egy modern vidámparkot álmodott ide. Egy hasonló projektre ő nyitott lenne.
Ott vagyunk, ahol a part szakad
Mindez azonban csak lehetőség, feltételezés. Ha lesz is szuper szabadtéri élménypark, vidámpark és színvonalas termelői piac a Cserepes soron, nem idén és valószínűleg nem is jövőre. Ha lesz, akkor ott egyáltalán nem biztos, hogy egy kisnyugdíjas ki tudja majd gazdálkodni a bérleti díjat, és akkor ugyanott vagyunk, ahol a part szakad… A kispénzű emberek, akiket most kereseti lehetőségüktől is megfosztottak Botkáék, nem lesznek előrébb.
A fő kérdés pedig az, mi lesz addig? Botkának jó kis egérút új piacot emlegetni. De vajon több-e ennél ez az egész üzleti ábrándozás?
Elértük a potenciális üzemeltetőt is. Gácsér Béla a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, az ő személyes ötlete volt, hogy ha már bezárják a 30 éven át működő piacot – máig nem érti, miért –, akkor lehetne csinálni egy újat. Száznál is több kereskedő maradna, azaz keresi az árusítási lehetőséget. Tudta, hogy egy régi barátjának területe is van nem messze a most bezárt piactól, ami alkalmas lehetne a célra.
Botka senkivel nem egyeztetett
Engem is meglepett, hogy Botka László tényként nyilatkozott az új piacról, helyszínről és nyitási időpontról is. Valójában nem is egyeztettünk, sőt, személyesen soha nem is beszéltem még a polgármesterrel. Ami tény, hogy hetek óta követem az eseményeket, és amikor látszott, hogy már biztos a zárás, megkérdeztem a hivatalban, hogy vannak-e más elképzelések, tervek, mert ha nincsenek, akkor nekem lenne egy ötletem
– mondta Gácsér Béla. Közölte: miután kiderült, hogy az út szabad, az önkormányzatnak nincs más terve és más vállalkozó sem állt elő hasonló elképzeléssel, elkezdték előkészíteni a terveket, amiket engedélyeztetésre be is adtak az önkormányzathoz. Úgy gondolták, hogy kültéri mobil faburkolatra, könnyűszerkezetes mobil faházakat állítanának – ezekben folyhatna az árusítás. A mellékhelyiségek konténerekben lennének. A közművek kiépítése már folyamatban van, az anyagokat is megvásárolták, illetve lekötötték.
A fentiek viszonylag gyors megoldást jelentenek – de a március 6-i nyitási határnap nem a vállalkozóktól származik.
Gácsér Béla azt mondta, több kereskedővel már kapcsolatban vannak, de a piac kialakításához széleskörű támogatottság kell, hogy a kereskedők is partnerek legyenek a tervükben. Azt ígéri, hogy a bérleti díjak nem lesznek magasabbak, vagy ha valamennyivel esetleg igen, akkor is csak kigazdálkodható mértékig. Hangsúlyozta: az egész elképzelés akkor tud jól működni, ha mindenki megtalálja a számítását, ha lesz elég kereskedő, hogy fenn tudják tartani magán üzemeltetésben a piacot, kereskedő pedig akkor lesz ehhez elég, ha megéri itt árulniuk.
A hosszabb távú tervekről szólva a vállalkozó egyelőre annyit árult el, hogy ha lesz rá fogadókészség, az állatkert közelsége létjogosultságot adhatna egy szabadtéri parknak, vidámparknak, rendezvénytérnek és a használtpiac mellett termelői piacnak, kézműves vásároknak, amelyek megalapozásához uniós támogatásokat is igénybe lehetne venni.
Hogy mi valósulhat meg mindebből, több lesz-e mindez ötletelésnél, álmodozásnál, az leginkább, ahogy Gácsér Béla is mondta, azon múlik, hogy lesz-e támogatottsága – és elsősorban nem anyagi szempontból. Azt aláhúzta, hogy mindennemű politikai vitából szeretne kimaradni és tenni azt, amire lehetőség lesz.
Vezető kép: Cserepes sori piacosok
Facebook
Twitter
YouTube
RSS