A Fidesz–KDNP kerületi frakciója a kezdetek óta igyekszik megakadályozni a környéken élők tízezreit kiszolgáló kelenföldi városközpont eladását, most pedig úgy tűnik, sikerrel jártak: az egyre szövevényesebb ügy kapcsán ugyanis pénteken reggel rendkívüli testületi ülést tartott az újbudai önkormányzat, ahol világossá vált, hogy már a baloldali politikusok sem tudják követni az eseményeket. Hintsch György szocialista alpolgármester például azt nyilatkozta a Pesti Riporternek, hogy semmiről nem tud semmit, kartársa, a momentumos Orosz Anna pedig már meghaladta az emberek színvonalasabb ellátásáról szóló mantráját és töredelmesen bevallotta, hogy a pénzhiány miatt adják el a szolgáltatóközpontot. Ebben a zavaros közegben tartott szavazást a testület arról, hogy érvényesnek tekinti-e a Fővárosi Vagyonkezelő által az ingatlanra kiírt pályázatot. A baloldali képviselők lefagytak és tartózkodtak, a fideszes kisebbség pedig elutasította a javaslatot. A kelenföldi városközpontra kiírt pályázat tehát (részlegesen) érvénytelenné vált. Ez pedig a nagyobb “dealre” is kihatással lehet.
Bár alapvetően a kelenföldi városközpont területének nagyobb része a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában van, a komplexum 20 százalékát kitevő egyik telekrész 1/1-es tulajdonjoga a XI. kerületnél van. (Ez a terület praktikusan az Etele úti Burger King területét jelenti.) Lévén, hogy “csomagban” kívánják Karácsonyék értékesíteni a telket, gyakorlatilag az újbudai városvezetés hozzájárulása is kell az üzlethez, László Imréék tehát könnyedén blokkolhatták volna az adásvételt, mégsem tették ezt meg. Olyannyira, hogy – mint azt korábban megírtuk – információink szerint az Óbuda Group nevű tervező, mérnöki szolgáltató és projektmenedzsment vállalat máris megkezdte a Kelenföld Városközpont épületének helyére tervezett kilencemeletes toronyház tervezését.
László Imre tartja a hátát
A jelenlegi épület eladására kiírt pályázat körül hetek óta áll a bál, az üzlethelyiségek bérlői és a helyi lakosok tiltakoznak ellene, a XI. kerület vezetése pedig kerüli velük a nyílt párbeszédet, mellébeszél és hitegeti őket, de csakis szóban; írásba adni semmit sem hajlandók. Úgy látszik, nem ok nélkül. László Imre kerületi polgármester ismeretlen okból tartja a hátát a jutalékosztogatásról elhíresült Fővárosi Önkormányzat legújabb ingatlaneladási bulijáért.
A pénteki testületi ülést azért némi előrelépésként élhették meg a bérlők, hónapok óta először ugyanis hivatalos, nyilvános fórumon is hallathatták a hangjukat. Valóban ez az első eset, hiszen eddig csak legfeljebb zárt ajtók mögött egyeztettek a bérlőkkel, jóval azután, hogy a pályázatot kiírták volna. Múlt héten pedig ugyan tartottak a témában egy közmeghallgatást, a lakosok, vállalkozók és a civilek hozzászólásait kicenzúrázták az online közvetített felvételről – az élő közvetítés során ugyanis az ő mikrofonjukat elnémították, a médiát pedig nem engedték be a terembe. Most a bérlők és a civilek szóvivői is elmondhatták véleményüket, akik azt szerették volna megtudni, hogy miért jutott az önkormányzat arra a következtetésre, hogy felújítás helyett inkább eladja a komplexumot.
Orosz Anna bevallotta – Működik a komcsi módszer
Erre a feszítő kérdésre portálunknak azonban sikerült választ szereznie Orosz Anna momentumos alpolgármestertől, aki bevallotta: se a fővárosnak, se nekik nincs pénzük, ezért
az önkormányzati ingatlanvagyon területén kell megvizsgálniuk a lehetőségeket.
Vagyis működésbe lépett a régi komcsi módszer: ha elköltöttük a más pénzét (10 milliárd plusszal vette át az önkormányzatot 2019-ben László Imre a korábbi fideszes vezetéstől), akkor jöhet az ingatlanvagyon dobra verése. Igaz, a szocialisták a mai napig ügyesebbek ebben momentumos utódjaiknál: Hintsch György, az MSZP alpolgármestere “lassan mondta el, hogy a Hír TV nézői is megértsék”, hogy az ügyletet a Tarlós-adminisztráció indította el. Kérdésünkre, hogy ha ez így van, Karácsony Gergely jegyzője miért nyilatkozta 2021 elején, hogy nincs tervben a kelenföldi városközpont eladása, kiderült, hogy mégsem olyan bennfentes a városházi intrikák terén, mint azt sejtetni próbálta. Ezután Hintsch még jobban összezavarodott és azt állította, soha nem egyeztetett főnökével, László Imrével a kerület részvételéről a városközpont-bizniszben, de azért ezt természetesen (többször is) megszavazta.
És a fideszesek közbeléptek, zavar a baloldalon
Ebben a zavaros közegben terjesztett be az ügylet kapcsán egy javaslatot a fideszes Junghausz Rajmund, amelynek lényege szerint a testület szándékát fejezte volna ki a terület folyamatban lévő eladásának folytatására. A javaslat szövege szerint a testület szándékát fejezte volna ki a saját telekrészének értékesítésére, valamint arra, hogy továbbra is érvényesnek tekintse a Fővárosi Vagyonkezelő által, a kelenföldi városközpontra kiírt nyilvános, kétfordulós pályázatot.
A manőver bevált: a baloldali frakciók megzavarodtak és tartózkodtak a szavazásnál, míg maga a beterjesztő és pártja is leszavazta azt. A testületből senki sem szavazott igennel a javaslatra. Vagyis a baloldali frakciók is hallgatólagosan kihátráltak az üzletből, a testület döntése szerint tehát az ingatlanra kiírt pályázatot érvénytelennek tekinti a kerület.
Ennek értelmében a komplexum 20 százalékát kitevő területnek elvileg ki kell kerülnie a kiírásból. Ez pedig azt is jelenti, hogy a főváros bukja a lehetőséget arra, hogy csomagban értékesítse a területet. Ez pedig egyrészt jó hír lehet a kelenföldi városközpontért aggódóknak, másrészt pedig a Városháza-ügyre is befolyással lehet a “tesztbizniszbe” becsúszott baki.
Fotó: funiq.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS