Örülünk Vincent? Hááát… Nehéz ezt megítélni. Annyi már biztos, hogy a vasárnapi EP-választások eredményei rendesen megbolygatják az uniós politikát, de az már kérdés, hogy mit hoznak a végleges számok. Vannak jó és vannak rossz hírek. Vannak megbukott kormányok és van olyan köztörvényes bűnöző, aki most a mentelmi joga mögé bújva bekkelhet ki öt évet Brüsszelben.
Párizsban bukik az Orbán
Vegyük elsőként a tegnapi választás legnagyobb vesztesét. Emmanuel Macron és pártja akkorát bukott a tegnapi választáson, hogy az a Holdról is látszik, de Brüsszelből egészen biztosan. A francia elnök pártja mindössze tizennégy százalékot szerezett, míg legnagyobb ellenfele Marine Le Pen a voksok 31 százalékát tudhatja magáénak.
Macron természetesen azonnal előremenekülésbe kezdett, és kijelentette, hogy feloszlatja a nemzetgyűlést, majd június 30-ára – húsz nap múlvára – új választásokat írt ki. Talán emlékszünk, hogy a DK ezt várta Orbán Viktortól, de a Fidesz továbbra is a nyertese a választásnak, a francia kormány meg nem, így tehát náluk indokolt ez a döntés, ami különösen fájó lehet Macron számára, hiszen a francia politikus Európa új lehetséges vezetőjeként szerepelt a nagypolitikában, most viszont a jelek szerint már az országa irányítását sem tudja megtartani. Abból a szempontból ez jó hír, hogy mint a háborúban való szerepvállalás legnagyobb támogatója, most visszavonulót kell, hogy fújjon, esélyt adva, hogy az EU újra békepárti álláspontra helyezkedhessen.
Köztörvényes bűnözők az EP-ben
A nagypolitikától kissé elkalandozva, de mindenképpen meg kell említenünk a választás egyik legfelháborítóbb eredményét. Nevezetesen, hogy Ilaria Salis a jelek szerint már biztosan bejut az Európai Parlamentbe. A budapesti antifa támadásokat vezénylő olasz nő ezzel mentelmi jogra számíthat, és boldogan ücsöröghet egy kiemelt fizetést bezsebelve Brüsszelben, legalább öt évig.
Csak jelzésként szeretnénk felvetni a hazánkból delegált EP-képviselőknek, hogy jobb, ha vigyáznak magukra, és reméljük erős a gyomruk, ugyanis ezentúl nap mint nap találkozniuk kell ezzel a nővel, aki konkrétan magyarok életére tört. Arra kíváncsiak vagyunk, hogy Magyar Péterék illetve Dobrev Kláráék hogyan fognak viszonyulni hozzá. Ja, valószínűleg majd mindig együtt szavaznak vele.
Vissza a nagypolitikához
Nem csak Macron bukott akkorát, mint Napóleon Borogyínónál. A belga kormány is válságba került és ezúttal nem azért mert nem tudják, hogy flamandok vagy vallonok. Alexander De Croo belga miniszterelnök szinte sírva kommentálta a választások eredményét – írja a Politico.
Számunkra különösen nehéz este volt, vesztettünk
– mondta, majd bejelentette, hogy lemond a posztjáról. Beszédében gratulált a választások győzteseinek. Alexander De Croo pártja a voksok mindössze 5,9 százalékát gyűjtötte be. A belga általános gyakorlat, hogy a választások után a miniszterelnök felajánlja lemondását, és hogy a király kezdeményezi a tárgyalásokat egy új kormány felállítására. Alexander De Crootól elvárják, hogy ideiglenes ügyvezető miniszterelnökként hivatalában maradjon.
Jobboldali áttörés?
A prognosztizált jobboldali siker legalább összejött, Ausztriában az Osztrák Szabadságpárt szerezte meg a mandátumok többségét, Németországban erősödött az AfD, és továbbra is a CDU-CSU volt a választás nyertese (hogy ők mennyire jobboldaliak, azt most ne firtassuk). A tendencia a legtöbb tagállamra szintén jellemző, ha nyerni nem is tudtak, de erősödtek a bevándorlás- és háborúellenes hangok. Ez annak fényében, hogy Macron hatalma is összeomlóban van, jó esélyt jelent arra, hogy Brüsszel visszavegyen a háborús pszichózisból.
És itt vagyunk mi, Európa közepén
Hogy a hazai eredmények mit jelentenek, az már megint egy másik történet. Meglehetősen mocskos kampányon vagyunk túl, aminek egyik következménye, hogy a META jogtanácsosa biztosan bekerül az EP-be. Igen, ez összefügg a kormányfő bejegyzéseinek letiltásával és, hogy a TISZA Pártot a tenyerén hordozta az algoritmus. Gratulálunk Mark Zuckerbergnek, van saját képviselője Brüsszelben, de azt azért tudnia kell, hogy innentől Dávid Dóra az ő felelőssége, neki kell gondozni és eltartani, tanuljon csak felelősséget.
A Fidesz természetesen ismét megnyerte a választást, azonban a vártnál rosszabb eredményeket hozott. Ennek egyik oka a fent említett digitális hadjárat is lehet. A következő napokban valószínűleg eldől, hogy a magyar kormánypárt képviselői az ID-vel vagy az ECR-el lép koalícióra Brüsszelben, összességében jó esélyekkel indulunk neki a következő európai ciklusnak, hiszen a jobboldal általános erősödése a magyar politikai irányvonalat segíti, de a következő hetek mindenképpen kulcsfontosságúak lesznek.
Az viszont mindenképpen sokat elárul, hogy hazánkban nem lehet azzal kampányolni, hogy valaki hazaáruló. A Momentum teljesen belebukott abba, hogy mindent megtettek az EP-ben, hogy szembemenjenek a magyar érdekekkel, ahogy a DK is történetének legrosszabb eredményét hozta. Ha tehát valaki büszke arra, hogy miatta nem kapja meg Magyarország a nekünk járó forrásokat, akkor azt elzavarjuk. A TISZA Párt pedig szépen felzabálta azokat, akiknek elegük volt Cseh Katalinék ámokfutásából. Kérdés az, hogy a META által tolt háttér és a szcientológus lelkület meddig viszi még előre az új pártot.
Fotó: MTI/EPA/Andre Pain
Facebook
Twitter
YouTube
RSS