Dr. Aradi-Kiss Zita bírói tanácsa minden vádpont alól, bűncselekmény hiányában felmentette Schwartz Béla ajkai polgármester és társait. Az indoklás szerint sok volt az eljárási hiba, és nem állnak fenn azok a feltételek, melyek alapján sikkasztás bűntettéről beszélhetnénk. Az ügyben az utolsó előtti tárgyalási napon meghallgatott, bíróság által felkért független műszaki szakértő vallomása mondhatni perdöntő volt. Ugyanis megállapította, hogy minden állítólagos színlelt munka ténylegesen elkészült, értékük pedig nem is 10,7 millió forint, hanem annak legalább a duplája.
FÜSSY ANGÉLA – PestiSrácok.hu
A védők perbeszédével folytatódott a Schwartz Béla és társai ellen folyó büntetőper a Veszprémi Járásbíróságon. A vád szerint az ajkai polgármester három nem teljesült, vagy korábban megvalósult beruházást is kifizetett a város pénzéből, színlelt szerződés alapján az egyik szintén szocialista önkormányzati képviselő építési vállalkozásának, akiknek aztán a pénzből az Ajka FC-t kellett támogatnia.
Az ügyész letöltendő börtönbüntetést kért
Az ügy hátterében a futballklub korábbi elnökének állítólagos 10 milliós tagi hitele állt, amit nem akartak neki visszafizetni. Németh György sértett halálig állította, hogy a polgármester zsarolta, fenyegette, hogy soha többé nem kap munkát a városban, ha nem mond le a pénzéről, majd amikor ő továbbra is ragaszkodott legalább a kölcsön egy részének megfizetéséhez pénzügyi trükkökkel teremtették azt elő. Az ügyben érintett volt az építési iroda vezetője, H.B. az ügy másodrendű, és a Baumidex tulajdonos műszaki vezetője, P.A., harmadrendű vádlott is. Schwartz Béla esetében hűtlen kezelés és minősített zsarolás bűntette miatt letöltendő börtönbüntetést indítványozott dr. Varga Dániel ügyész, társaira pedig a hűtlen kezelésben való bűnrészességért felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását, valamit mindhármuk esetében a foglalkozástól való végleges eltiltást.
A védelem szerint koncepciós per zajlott
Schwartz Béla védelmében dr. Orbán György Kahler Frigyes koncepciós perekről írt könyvéből felolvasott idézettel kezdte a védőbeszédet. Hangsúlyozta, hogy még a nyomozati anyagban is szerepel, miszerint jelen eljárást a Fidesz ajkai képviselői rendelték meg, mert nem bírták elviselni, hogy a minden ciklusban alul maradnak a választásokon. – Nem pletyka alapján, hagy hallomásból mondom, a nyomozati anyagban szerepel, hogy a szerintük esetleg aggályos ügyek paksamétájával Ékes József országgyűlési képviselő felkereste Pintér Sándor belügyminisztert, hogy találni kellene ezek között valamit, amivel a Schwartz Bélát bíróság elé lehet állítani. A belügyminiszter Hatala József országos rendőrfőkapitányra bízta a feladatot, aki egy százados asszonnyal az Aréna Pláza kávézójában egyeztetett, tárgyalt a prominens személyekkel – idézte fel a védő. Szerinte az eljárási törvény szerint a nyilvánvaló érintettség okán a rendőrség le sem folytathatta volna a nyomozást, hiszen az ügyet jól ismerő rendőrfőkapitánytól így annak beosztottjaitól sem volt elvárható az elfogulatlanság. Dr. Orbán György rámutatott számtalan hiba is történt az eljárás során. Többek közt az, hogy a nyomozóhatóság azon dokumentumokat nem foglalta le, amelyek egyértelműen bizonyították, igen is megvalósultak a kérdéses munkák (Csingerben murvás út építés, A bódéi lakótelepen járdaépítés, az OVIT telephez vezető útnak és járdának pedig a rekonstrukciója), továbbá hiába voltak komoly ellentmondások a sértett és a vádlottak által előadottakban, egyszer sem szembesítették őket – ezt egyébként a tanácsvezető bíró is kiemelte az ítélet indoklása során.
A védelem álláspontja szerint a néhai Németh György volt futball klub elnök volt az, aki zsarolta a várost. Zsarolta, mégpedig azzal, hogy nem írja alá a tartozásmentességről szóló dokumentumot, ha nem fizetik ki neki az állítása szerint általa korábban nyújtott 10 milliós tagi hitelt. Csakhogy a védők szerint ez a hitel, vagy tagi kölcsön nem volt valós. Dr. Orbán György védőbeszédében emlékeztetett, a Németh Kft. könyvelője tanúvallomásában említette is, hogy utólag átíratták vele a könyvelést. Szerinte védence, Schwartz Béla akkor követte el a legnagyobb hibát, amikor nem jelentette fel csalási kísérletért a most zajló ügy sértettjét, Németh Györgyöt. A per tárgyát képező három útszakasz kivitelezéséről egyébként korábban a bíróságnak fotókat, munkanaplókat is becsatoltak a vádlottak – idézte fel a védő. Az állítólagos fiktív járdajavításnak pedig maga Németh György, illetve cége volt az alvállalkozója – mondta az ügyvéd.
Azon cseppet sem lényegtelen momentumhoz mindhárom védő felsorakozott, miszerint a műszaki szakértő is egyértelműen megállapította, megtörténtek a szóban forgó munkavégzések. Azok értékét plusz, mínusz 20 százalékos eltéréssel 22 millió forintban határozta meg.
– Mindez azt mutatja, hogy ha van sértettje ennek az ügynek, akkor az a harmadrendű vádlott, aki féláron készítette el az adott munkákat, illetve a város. Schwartz Béla eleget tett Németh György követelésének, csak hogy megmenthesse a város egyik ékkövét, az ajkán egyedüli szórakozási lehetőséget nyújtó futballcsapatot, mely azóta is sikerrel szerepel a NBII-ben – hangsúlyozta Orbán György. Mint mondta, a korábban már elvégzett munkák és az OVIT telep mögötti járda javításának összesen mindössze 10,7 millió forintos ellentételezésével nem anyagi hátrány, hanem előny érte a várost.
Mindezek alapján a védő elsősorban azt kérte, hogy a bíróság szüntesse meg a büntető eljárást, vagy bűncselekmény hiányában mentse fel védencét, a polgármestert, méghozzá minden vádpontban.
Az utolsó szó jogán Schwartz Béla emlékeztetett, politikai ellenfelei az elmúlt 5 évben összesen huszonegyszer jelentették fel. Ez maradt a 21-ből – mondta. Lehet, hogy nem teljesen szabályosan, de a már elkezdett, de még be nem fejezett munkákra állítottunk ki egy nem kitételezett számlát. Azt, hogy ezek a munkák valóban folyamatban voltak, mi sem bizonyítja jobban, minthogy e miatt estünk el26 millió forint pályázati támogatástól. A vádirat teljes egészében Németh György hazugságaira épül, aki azért kezdett bosszúhadjáratba, mert a futballcsapat edzője a fiát nem tette be a kezdő csapatba. A bíróság előtt bebizonyosodott, hogy Németh György állításai hazugságok voltak – jelentette ki Schwartz Béla. Másodrendű H.B. és harmadrendű P.A. is teljes képtelenségnek nevezte a vádat és visszautaltak bizonyítékok sorára, melyet felvonultattuk állításaik igazolására a per során.
“Nem történt bűncselekmény”
A hűtlen kezelés bűntettének feltétele, hogy az vagyoni hátrányt okozzon, az, hogy történjen kötelezettségszegés és ez a két dolog ok-okozati összefüggésben álljon. Ebben az ügyben egyik pont sem nyert bizonyítást – kezdte az ítélet indoklását Aradi-Kiss Zita. A tanácsvezető bíró szerint zavart okozott, hogy az eljárás során sokszor sokan rosszul használták és értelmezték a hamis, fiktív számla fogalmát. – A műszaki szakértő rámutatott, hogy a per tárgyát képező munkák megvalósultak, méghozzá legalább 22 millió forint értékben, így vagyoni hátrány nem érte az önkormányzatot. Az, hogy a három munkát egy számlán tűntették fel és nem kitételezve, nem szabályos, így a számla nem valós, de nem is fiktív, hiszen tényleges teljesítés áll mögötte – fogalmazott. Elsőrendű Schwartz Béla vádlott a képviselőtestület véleményét valóban nem kérte ki, de nem állapítható meg, hogy a költségvetés átcsoportosításához a testület nem járult volna hozzá. Így sem a vagyoni hátrány, sem a kötelezettségszegés nem áll meg, és ok-okozati összefüggés sincs. A zsarolás tekintetében a bírói tanács úgy látta két vallomás áll szemben egymással, a sértetté, néhai Németh Györggyé és a vádlott polgármesteré. Mivel Németh vallomása nem volt következetes, állításait többször módosította, megváltoztatta a kihallgatások során, a szembesítést pedig nem rendelte el a nyomozóhatóság, azt nem vehetjük a vád tényállásának alapjául – hangsúlyozta Aradi-Kiss Zita.
Schwartz Béla ajkai polgármestert tehát minden vádpontban, bűncselekmény hiányában mentette fel a Veszprémi Járásbíróság. S minekutána nem létező bűncselekményben bűntársak sem lehettek, másodrendű és harmadrendű vádlottakat is felmentették.
Mindhárman tudomásul vették az ítéletet. Dr. Varga Dániel ügyész három nap gondolkodási időt kért.
Fotó: ajka.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS