Évekig dolgozott külföldi pártokkal, családi cég vezetője, és külföldi aktivisták projektalapú csapatait is irányította – e tapasztalatokkal pályázott és került be a Momentum elnökségébe 2017-ben Cseh Katalin. A családi cégben betöltött vezetői tapasztalatát is referenciaként tüntette fel a Momentum EP-képviselője a párt 2017-es tisztújító küldöttgyűlésén – ez derült ki a gyűlés jegyzőkönyvéből, amelyet egy csalódott momentumos juttatott el a Mandinerhez.
A napokban a PestiSrácok.hu is írt arról, hogy a Cseh Katalin apja, Cseh Tibor által alapított Pannónia Nyomda Kft., amelynek 2013 és 2018 között Cseh Katalin volt az ügyvezetője, két részletben összesen 285 millió forintot nyert EU-s pályázatokon. A Pannónia Nyomda Kft.-vel azonos címekre bejegyzett telephelyekkel rendelkező cégek összesen több mint 4,5 milliárd forintot nyertek uniós pályázatokon. Ebben önmagában természetesen semmi kivetnivaló nem lenne, hiszen az uniós források azért vannak, hogy a vállalkozások éljenek velük, de az elnyert támogatások fényében más színben tűnnek fel Cseh alábbi kijelentései:
A magyar emberek érdeke is az, hogy (az EU) megpróbáljon mindent megtenni azért, hogy az EU-s pénzek a szegénység csökkentésére jussanak, az önkormányzatokhoz, a civilekhez. Ezeknek a pénzeknek semmi keresnivalójuk a pénzéhes oligarchák zsebében vagy a markukat tartó családtagoknál. Ezeknek a forrásoknak oda kell eljutniuk, ahová valóban szánják azokat – az emberekhez!
– mondta Cseh Katalin, aki korábban többször is azért lobbizott, hogy az EU érvényesítse Magyarországgal szemben a jogállamisági mechanizmust, korlátozza az EU-támogatások kifizetését. Emellett arra is fény derült, hogy bár Cseh Katalin egyik vezéralakja volt az olimpiaellenes aláírásgyűjtésnek, ügyvezetése alatt mégis épp az olimpiára hivatkozott EU-s pályázatában a családi cég. A Momentum EP-képviselője a botrányra adott válaszaiban magyarázatként többek között azt emelte ki, hogy évekkel ezelőtt – jóval azelőtt, hogy politikai pályára lépett – lemondott a cégvezetésről. Nem tudni, Cseh Katalin mit ért politikai pályára lépés alatt, de ezzel kapcsolatban több, a politikusról eddig is köztudott tény irányadó lehet:
- Cseh Katalin 2012-től a Liberális Fiatalok Egyesületének (LiFE) nemzetközi kapcsolattartója volt.
- Cseh Katalin újságírói kérdésre maga is beismerte: már az egyetemi évei alatt elkezdett politizálni, ifjúsági szervezetekben, például a Bajnai-féle Együtt aktivistája is volt.
- Cseh Katalin 2015-ben alapítója volt a Momentum Mozgalom elődjének számító Momentum Mozgalom Egyesületnek.
- Ugyan a párt első vezető testületébe nem került be, de 2017-ben, a Momentum párttá alakulását követően az új politikai formáció első, ötfős elnökségének tagja lett. Ekkor már egy ideje a párt nemzetközi kapcsolattartója, valamint az egészségügyi munkacsoportjának vezetője volt. A Pannónia Nyomda ügyvezetői tisztségéről csak 2018 januárjában mondott le. Azonban fél évvel korábban, 2017 augusztusában a Momentum elnökségi tagjának választották.
Kortesbeszédében a képviselő kiemelte: büszke arra, hogy itt lehet a Momentumban, továbbá évekig dolgozott külföldi pártokkal és irigy volt, amiért itthon ezt nem látta. Azért jött haza, mert végre látott alternatívát. Emellett a tisztségre alkalmassá tévő referenciaként kiemelte, hogy egy családi cég vezetője, és projekt-alapú csapatokat is vezetett, például külföldi aktivistáknak.
Forrás: Mandiner; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS