Száz éve ledöntötték, szétverték, elfeledték – Újraállítanák a megkerült lőcsei honvédszobrotSMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2019 augusztus 12. Újabb, történelmi jelentőségű felvidéki honvédszobor került elő az ismeretlenségből, gyűjtés indul állapotának méltó helyreállításáért – adta hírül Orosz Örs tudományos kutató, a Sine Metu Polgári Társulás tagja hétfői Facebook-bejegyzésében. Az egyedülálló, eredetileg aranyozott lőcsei Honvéd-emlékművet a cseh megszállás idején a város polgárainak erőteljes tiltakozása ellenére törték több darabra 1919-ben, majd ismeretlen helyre szállították. A szobor talapzatára később durva fricskaként a szlovák nemzeti ébredés egyik vezéralakját, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ellen harcoló szlovák önkénteseket is toborzó Ľudovít Štúrt állították. Orosz Örs a bejegyzésben hozzáteszi: két évvel ezelőtt fedezte fel, hogy a szobor torzója mégsem tűnt el a történelem süllyesztőgödrében.
Miért vannak még mindig kommunisták, és kik ők? – Illik Péter történész a Polbeatben (Élő felvétel ma 18.00-tól az R56 Sörözőben!) Polbeat 2025 október 30.
Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen Polbeat
"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben Polbeat