megújuló energia
Gelencsér András a PS-nek: az egyetlen biztos pont rövid távon a nukleáris energia
A globális fogyasztói társadalom extrém növekedése, amiben nincsenek sem korlátok, sem fékek, felgyorsította azokat a folyamatokat, amelyek végén egy apokaliptikus kép, Mad Max-i világ tárul elénk. Feléljük az erőforrásainkat, először az unokáink jövőjét, ami viszont nem várt pofon, hogy mindazok a problémák, amit távoli jövőnek hittünk, a jelenünkké váltak. Energiaválság van, ellátási bizonytalanság van és olyan gazdasági válság, aminek nem látjuk a végét ‒ erről beszélgettünk Gelencsér András akadémikussal, légkörkutatóval, a Pannon Egyetem rektorával. Mindaz, ami ma körülöttünk történik, az a turbófokozatba kapcsolt globális fogyasztói társadalom működésének egyenes következménye, ami a Föld rohamosan csökkenő erőforrásainak elosztásáról szól ‒ véli Gelencsér András. Hová tűnt Greta Thunberg? (Videó)
Mióta a háború okozta válság közepette az Európa Unió azért küzd, hogy egyáltalán bármilyen energia érkezzen a kontinensre, valahogy lekerült a napirendről a megújuló energiák és a klímaváltozás ügye. Greta Thunberg eltűnt, nem borogat asztalt, nem üvöltözik a világ vezetőivel, hogy tönkreteszik a jövőt, a bolygót. Nem is hallunk róla. Kiderült, ma nem az a kérdés, hogy lesz-e rántott hús az asztalon, hanem hogy kapunk-e tejet és kenyeret. Vajon mi lesz így a megújuló energiákra való áttéréssel, ami politikai megfontolásoktól függetlenül tényleg fontos lenne a klímaválság kezelése szempontjából? Függetlenedhet-e Európa még 2027 előtt az orosz földgáztól és kőolajtól? Mi lesz velünk, ha kiderül, hogy a zöld energiához valókat is Oroszországból lehet beszerezni? Ezekre a kérdésekre kerestem a választ Hortay Olivérrel, a Századvég vezetőjével és Litkei Mátéval az MCC Klímapolitikai Intézetének igazgatójával. Részletek a videóban. Nézzék meg a XXI. Század Intézet Mozgásban című műsorát! Az ellenzéki jelöltek szerint az ingatlanok szigetelésével és szélerőművel ki lehet váltani az orosz gázt (Videó!)
Budakeszin tartott lakossági fórumot az ellenzék helyi jelöltje, Szél Bernadett, aki ezúttal a józsefvárosi jelölttel, Jámbor Andrással együtt kampányolt. Mivel a baloldal folyamatosan azt hangoztatja, hogy a Paks II. beruházást fel kell függeszteni és különben is, túlságosan függünk Oroszországtól, arra voltunk kíváncsiak, hogy ők hogyan oldanák meg az energiaválságot az oroszok nélkül. Jámbor András és Szél Bernadett is a megújuló energia híve és azé, hogy az ingatlanokat szigetelni kell, így kevesebbet fogyasztanak az emberek. Ez meglehetősen hasonló Márki-Zay Péter elméletéhez, miszerint, ha drágább az energia, majd többet spórolnak az emberek. Az azonban továbbra is kérdés, hogyan tartható fenn a rezsicsökkentés, ha nincs olcsó orosz gáz, de arra sem tértek ki, hogy csak a társasházakat vagy a családi házakat is szigetelnék. Mivel tudjuk, hogy a baloldal elkötelezett híve a környezetvédelemnek, kíváncsiak voltunk, hogy Jámbor András például mit szól a budapesti közlekedési dugókhoz. A képviselőjelölt szerint ezek nem nagyobbak, mint korábban, a dízelautók kitiltásáról nem is hallott, és összességében szerinte Karácsony Gergely jól vezeti a fővárost. Amikor az ellenzéki lejárató hadjárat és fakenews-gépezet nemzeti érdeket sért: kis híján megtorpedóztak egy világraszóló magyar innovációt
Három éven át tartó lejárató kampány, fakenews-hadjárat után tisztázódott a csornai napelemgyár ügye. Az ellenzéki politikusok által tett feljelentések hatására indult NAV-nyomozás után az OLAF-vizsgálat is lezárult a minap és kimondták: abszolút tiszta az EcoSolifer Kft. magyar innovációra épülő napelemgyár-beruházása. A cég nemzetközileg elismert vezérigazgatója elmondta, hogy a cég olyan speciális napelemcellát fejlesztett ki, amelynek sajátos technológiájával a napelem 50 százalékkal nagyobb mennyiségű elektromos áramot képes előállítani. A csornai gyár felépítése is óriási lépésnek számított a megújuló energiákra való áttérés szempontjából: Magyarország – hasonlóan más fejlett országokhoz – el tud indulni azon az úton, hogy a napenergiát és az atomenergiát szinergiában tudja használni. Az üzem tömegtermelésre kész. Továbblépésük az Európai Uniónak is kiemelten fontos, hiszen 2018 óta az egyik fő célkitűzés az alternatív energiaforrások kutatása és terjesztése, amire óriási összegeket különítettek el. Az EcoSolifer Kft.-t egy 7 európai országból és nemzetközi cégekből álló konzorciumba is meghívták: egy, a megújuló energiák forradalmasítását szolgáló, 12-15 milliárd eurós beruházási projekt megvalósítására. Mindez került veszélybe azért, mert DK-s és jobbikos politikusok, valamint a balliberális média három éven át hazugságokkal támadta a csornai napelemgyár-építést; hogy miért, azt a tulajdonos cégvezető a mai napig nem érti. NER-t kiáltottak, és onnantól nem volt megállás. Az okozott kár felbecsülhetetlen.