Pénteken este a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Csenyétén rosszul lett egy ember, leállt a légzése és a szívverését sem tudták kitapintani, ezért mentőt hívtak hozzá. Az ezt követő eseményekről a csenyétei polgármester, Kiss István a Facebookon számolt be. Azt mondta, a mentők kiértek, de nem voltak hajlandóak a faluba bemenni, és megvárták a rendőröket. A polgármester azt ígérte, feljelentést tesz. Árnyalja a képet, hogy a mentőszolgálat jelentése szerint már a riasztáskor megfenyegették őket, ezért dolgozóik védelme érdekében kértek rendőri segítséget, egyúttal visszautasították a hátrányos megkülönböztetés vádját.
A polgármestert nem sokkal pénteken este fél nyolc előtt hívták a rokonok a hírrel, ő pedig Szászfáról néhány perc alatt a helyszínre érkezett, látta a mentőket is, akik nem mozdultak a telep széléről, és azt mondták neki, csak rendőri kísérettel mehetnek be – írta az Index. Egy szemtanú szerint a rendőrök húsz-harminc perc múlva érkeztek ki, és eközben a beteg meghalt. A polgármester mentő híján a saját kocsijába tette testet, és elvitte a mentőkocsihoz, ott vizsgálta meg a mentőtiszt, de már csak azt tudta megállapítani, hogy a beteg elhunyt. A polgármester szerint ekkor már két mentőautó is ott volt, de szerinte a mentők azt mondták, amúgy sem tudták volna a beteget megmenteni. Kiss István azt ígérte, feljelentést tesz. A rendőrség vizsgálódik. Az Index kérdésére a mentőszolgálat azt írta, hogy a jelzett esetben a mentőhíváskor egy élettelenül fekvő férfiről tettek bejelentést, ezért két mentőegységet is riasztottak, valamint a protokollnak megfelelően telefonon keresztül segítették az ott tartózkodókat az újraélesztés megkezdésében.
A mentőket már telefonon keresztül szidalmazás, fenyegetés érte – az elhangzottakat hangfelvétel dokumentálja –, ezért a helyszínre küldött bajtársainknak a biztonságos betegellátás érdekében rendőri segítséget, védelmet kértünk. A házból kihozott beteg újraélesztését a mentők is folytatták, de a beteg életét sajnos nem lehetett megmenteni, a halál okát szakértői vizsgálat fogja tisztázni
– olvasható az Országos Mentőszolgálat közleményében. Mint írták, a veszélyeztetettség az ellátásban részt vevő mentők számára kritikusan nehéz helyzetet teremtett, szolgálatukat folytatni nem tudták, ezért számukra pszichológus segítségét biztosítják.
A hátrányos megkülönböztetés vádját visszautasítjuk, a mentők fontos alapértéke az egyenlőség, az a hivatásunk, hogy a lehető legjobb ellátást minden rászoruló számára egyformán biztosítsuk
– hangsúlyozta közleményében a mentőszolgálat.
Forrás, fotó: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS