Szerdán ismét vitatkoztak Strasbourgban az Európai Parlament képviselői a Magyarország ellen folytatott, 7-es cikkely szerinti eljárásról. A liberális erők ismét azzal álltak “színpadra”, hogy az EU legfontosabb alapértéke a jogállamiság, amelyre hazánk fittyet hány, mivel a magyar hatóságok korlátozzák az oktatást, megtámadták a bíróságokat, a civil szférát és befolyásolni próbálják a médiát. A kormánypárti képviselők megpróbálták elmagyarázni az igazságot, miszerint az egész procedúra egy politikai boszorkányüldözés, és valójában nem a magyar jogállamisággal van problémájuk a vádlóknak, hanem a keresztény-konzervatív Orbán-kormány leváltása a cél. A legelképesztőbb gondolat az volt, hogy Orbán Viktor Magyarországon “a gyűlölet birodalmát és a dezinformáció birodalmát építi ki az európai pénzek felhasználásával”, amiből hazánk az elmúlt években olyan hatékonyan fejlődni tudott. A legdurvábban az internacionalista Momentum támadta Magyarországot.
Nikolina Brnjac azzal indított, hogy szerinte továbbra is aggályos a magyar jogállamiság, mert az az unió meghatározó lényege, a társadalmunk szövete, és természetesen enélkül nem létezhet valódi demokrácia. A horvát képviselő leszögezte: a horvát soros elnökséget arra használják majd, hogy folyamatosan tájékoztassák a parlamentet az eljárással kapcsolatban.
Járóka Lívia fideszes európai képviselő válaszában elmondta: boszorkányüldözés zajlik. Kifejtette:
Őszintén sajnálom, hogy a Magyarországról szóló vita egy állandó napirendi ponttá vált a parlamentben, mert nem valós tényekről, hanem egy politikai boszorkányüldözésről szól.
Járóka arra is kitért, hogy a jól bevált gyakorlathoz hasonlóan a vádakat megfogalmazókat továbbra sem érdeklik a tények, például az, hogy “a Magyar Alaptörvény biztosítja a bírói függetlenséget, hogy a kormány zéró toleranciát hirdetett a korrupció ellen, és hogy ők adták a romastratégiát az uniónak”. Arról is beszélt, hogy azok, akik a vádakat megfogalmazzák, kizárólag a baloldali médiából tájékozódnak.
Momentum erőszakszervezet
A Momentum természetesen a legerőszakosabban támadta hazánkat és a magyar kormányt, és radikális internacionalistához méltó módon elmarasztalta a 7-es cikkely szerinti eljárást, mert az szerintük nem hatékony, vagyis az zavarja őket, hogy nem büntetik elég keményen Magyarországot.
A magyar kormány rombolja az EU egységét, tíz éve lopja az uniós pénzeket és építi le a jogállamiságot. Az EU eddig nem tett valós lépéseket, hogy lebontsa azt, hogy iskolák, kórházak és munkahelyek helyett a forrásokat a saját hatalmuk kiépítésére használják. Az eljárás, amiről beszélünk, egyáltalán nem pacifikálta a magyar kormányt, sőt, az EU minden következmények nélküli lépését bátorításnak tekinti
– fejtette ki Donáth Anna, a Momentum képviselője (a videón 29:10 perctől).
A jó öreg posztkommunista párt, a DK soraiból Molnár Csaba szólalt meg – ő sem dicsérni érkezett Strasbourgba. A politikus felszólalásában arról beszélt, hogy a magyar kormány megtámadta a bíróságokat, sőt, azt is kifejtette: “Orbán Viktor illiberális elefántként tör-zúz, miközben azokkal az európai uniós pénzekkel zsarolja és fenyegeti az embereket, amiket az unió nem neki szánt, hanem a magyar polgároknak”. Beszédét arra hegyezte ki, hogy Orbán Viktor és kormánya nem fognak leállni, amíg nem kerül sor az EU részéről konkrét lépésekre.
Visszaélnek a jogállamiság fogalmával
Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő a vádakra reagálva elmondta (a videón 59:30 perctől), hogy azért van most vita a 7-es cikkelyről, mert a baloldali frakciók ezt szabták feltételéül annak, hogy a máltai újságíró-gyilkosságról is szó essen a gyűlésen. Hidvéghi elmondta:
Ki kell mondani világosan: Magyarországnak politikai vitája van a balliberális erőkkel. Ez a politikai vita Európa jövőjéről szól, a nemzetállamok szuverenitásáról, a bevándorlásról és a keresztény kultúra védelméről. A baloldal pedig visszaél a jogállamiság fogalmával akkor, amikor egy politikai vitában az eltérő állásponttal rendelkezőket jogi eljárásokkal akarja büntetni.
Cseh Katalin reagált (a videón 1:00:53 perctől) Hidvéghi felszólalására, és örömét fejezte ki, hogy “végre egy kormánypárti politikus vállalja a vitát”. Cseh legkomolyabb érve az volt, hogy elmondta: “ha ennyire rendben van minden Magyarországon, miért tiltakoznak az ellen, hogy jogállamisági garanciához kössék az EU-s pénzeket?” A balliberális felszólalók nagy része egyébként jól érezhetően ugyanabból a tankönyvből olvasta a beszédét: szerintük Magyarország elnyomja az állampolgárait, miközben irányítja a médiát, támadja az igazságszolgáltatást. Többen kifejtették: azért kell minél előbb állást foglalnia az EU-nak, mert ez csak arra bíztatja a többi tagállamot, hogy következmények nélkül megtehetnek bármit.
Vörös palástú őr
A vitában az Európai Konzervatívok és Reformerek frakció képviselője megvédte hazánkat.
Volt egyszer egy legitim kormány, amit demokratikusan választottak meg. Egyszer volt, hol nem volt az önrendelkezés szabadsága, az a szabadság, hogy egy ország megvédje a saját határait és szeresse a saját kulturális és vallási gyökereit. De a szerződések vörös palástú őre, aki a maga arroganciájával lépett fel, elindította a 7-es cikk szerinti eljárást
– mondta. Szerinte ez bármilyen országgal megtörténhet, a 7-es cikk felhasználásával egy népet akarnak megbüntetni, “hogy százat neveljenek ezzel”, így voltaképpen ki akarják oktatni a magyar népet, illetve “jobban akarják tudni a valóságot”. Úgy véli, Olaszország ellen is akarnak ilyet indítani. A hazánkat megvédő képviselők egyetértettek abban, hogy nem a sajtóról és az igazságszolgáltatásról szólnak ezek a vádak; a hazánkhoz hasonló országok csak szuverének akarnak maradni és irányítani a saját hazájukat. Egy hazánkat támogató képviselő például azt vetette fel, hogy az EU még mindig nem reagált érdemben a migrációs és az egyéb válságokra, miközben kiépült egy szuperállam, ami nem hagyja büntetés nélkül, ha valaki nem engedelmeskedik neki.
Politikailag motivált vita
Politikailag motivált vita zajlik a jogállamiság kérdésében Brüsszelben
– mondta az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, Törcsi Péter szerda reggel az M1 aktuális csatorna műsorában, hozzátéve: az elmúlt tíz évben nagyon hasonló támadásokat kapott Magyarország az Európai Parlamentben. Az igazgató azt mondta: amióta a Fidesz-KDNP kormányozza Magyarországot, folyamatosan vitanapokat szerveznek az Európai Parlament liberálisai és szocialistái, ugyanakkor még nem sikerült bebizonyítaniuk azt, hogy rendszerszintű probléma lenne a magyarországi jogállamisággal vagy demokráciával.
Ez nem egy összeesküvés-elmélet, hanem inkább egy összeesküvés-gyakorlat, hogy amikor nem a liberálisok és a baloldaliak vannak egy adott európai uniós tagállamban kormányon, akkor a demokrácia és a jogállam sérül, amikor pedig ők vannak kormányon, akkor ez az aggodalom nem merül fel Brüsszel részéről
– fogalmazott. Hozzátette: ahhoz, hogy a kohéziós alapokhoz való hozzáférést összekössék különböző jogállami garanciákkal, alapszerződéseket kellene módosítani.
Egyébként sincs semmilyen összefüggés a kohéziós alapokhoz való hozzáférés és a demokrácia helyzete között. Ráadásul az, hogy világnézeti különbségek vannak a közép-európai kormányok és Brüsszel között, még nem jelenti azt, hogy másképpen működik itt a demokrácia
– mondta Törcsi Péter.
Forrás: PS/MTI; Fotó: MTI/EPA/Patrick Seeger
Facebook
Twitter
YouTube
RSS