Napokon belül kiderül, mi lesz a jogerős ítélet a csődbűntettel vádolt Szeviép-vezérek ügyében. Kiderül megúszható-e több száz család tönkretétele gazdasági válságra való mutogatással és bírósági ügyeskedéssel, vagy jogerőre emelkedik az elsőfokon kiszabott több éves börtönbüntetés, esetleg új eljárásban kell fényt deríteni arra is, ami a 10 éve tartó büntető eljárásból kimaradt. A döntés a Pécsi Ítélőtábla kezében van, ahol július 30-án mondják ki az utolsó szót az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb port és indulatokat kavart perében. A Szeviép Zrt. 2010-ben ment csődbe, több mint 500 alvállalkozóját hagyta kifizetetlen úgy, hogy közben tagi kölcsönök formájában 1,5 milliárd forintot osztogatott szét. A volt tulajdonosok, P. László, B. Sándor és O. József csődbűntett vádjával állt bíróság elé. A nyomozóhatóságok és az ügyben eljáró bíróságok sem keresték a választ a legfőbb kérdésre: hová lett a pénz? Hová lett több milliárd forint?
Azt elég nehéz elhinni, hogy elvitte a válság, már csak annak fényében is, hogy miközben a Szeviép papíron fizetésképtelen volt, ezért több, mint 500 alvállalkozót egyszerűen nem fizetett ki, a cégvezetők olyan luxuséletet éltek,- sőt élnek mind a mai napig-, amit az átlagember csak a filmeken lát. A vádirat és az érintettek személyes kapcsolati hálója alapján hónapok óta, ha nem régebb óta kutakodunk, elektronikus cégadatokban, beszámolókban. A következő napokban meg fogjuk mutatni, hogy a Szeviép-vezérek mindvégig két fő szálon futtatták gazdasági és pénzügyeiket. Míg az egyiken a Szeviép Zrt. becsődölt 11 milliárdos adósságot hagyott hátra, addig a másik szálon kapcsolt cégekben, családtagok és rokonok nevén “mesteri” céghálót építettek ki, olyan vállalkozásokkal, amit messze elkerült a csőd szele. Ezen cégek által P. László és B. Sándor szűk köre több milliárd forintos vagyont őrizget, mozgat, amelyekből a Szeviép csőd után tetemes osztalékokat is felvettek. A vállalkozások még ma is működnek. A szövevényes céghálóban több külföldi szálat, még az amerikai offshore paradicsomban, Delawaerben bejegyzett céget is találtunk. Az egyértelműen Szeviép Zrt.-hez kapcsolt vállalkozásokban 5-10 milliárd forint közötti vagyon lehet. Mindeközben az alvállalkozóknak a mai napig 6,5 milliárd forinttal tartoznak, amiből kárenyhítésként 2,4 milliárdot a magyar állam fizetett ki. Ezen számokhoz képest minimális vagyon van bűnügyi zár alatt. Cikkünk után Ön is meg fogja érteni, miért élnek úgy a Szeviép-vezérek azóta is, mintha mi sem történt volna.
A Szeviép csőd – 1,5 milliárd forint kimentett vagyon
Csaknem 2 éve mutattuk be a birtokukba került vádiratot, ami aprólékosan részletezi, hogy miközben a Szeviép 2009-ben fizetésképtelenséget jelentett, majd egy évre rá elkezdődött csődeljárása, cégeknek, magánszemélyeknek és sport egyesületeknek nyújtottak akár huzamos ideig, rendszeresen nagy összegű tagi kölcsönöket – összesen mintegy 1,5 milliárd forint értékben. A vádirat szerint úgy működtek, mintha csak egy pénzintézet lettek volna.
Utánajártunk és kiderült, hogy nem jótékonyságból kölcsönöztek olyan cégeknek, amelyek akkor szintén fizetésképtelenek voltak, vagyis esély sem volt arra, hogy törlesszenek, hanem bizony a kölcsönök minden végpontja olyan cég vagy szervezet volt, amelyben vagy a Szeviép, vagy annak valamelyik leányvállalata, vagy a Szeviép-tulajdonosok érdekeltséggel bírtak. Kvázi saját cégeikbe, saját embereiknek talicskázták ki a százmilliókat úgy, hogy közben összesen 516 alvállalkozó pénzét, -amiért azok megdolgoztak- egyszerűen nem fizették ki. És ebben még nincsenek benne azok a kisvállalkozók, kisebb cégek, akik nem közvetlenül a Szeviéppel szerződtek a munkára, hanem az ügyesen felépített piramis, számlázási lánc másik tagja alá lettek betéve…
Ők erre azt mondják, a válság elől előre menekültek, fejlesztettek, üzleti döntéseket hoztak, szabad pénzeket mozgattak, csak végül nem jött be a kotta. Mivel nekik is tartoztak, végül becsődöltek. Viszont, ha így volt, miért van több milliárdos vagyon a családtagok nevén? Miből éltek luxus életet miközben kifizetetlen alvállalkozóik valóban csődbe mentek és hogyan került céges tulajdonrészük és vagyonelemek többek között az amerikai Delawarebe?
Nem fizettek, közben dőzsöltek
Mialatt életük munkáját veszítették el családi vállalkozások, -volt, aki ebbe belebetegedett, testileg, vagy lelkileg és a teher súlya alatt önkezével véget vetett életének- a milliárdos vállalkozók nem úgy éltek, mint csődbement vállalkozók, hanem finoman fogalmazva is nagylábon. Sokmilliós utakon, yachtokon mulatták az időt, a világ egyik legdrágább szigetén, Coco Palm Beachen búvárkodtak, kaszinóztak, nőik a legdrágább divatmárkák milanói üzleteiben shoppingoltak. Minderről egy fotósorozatot is bemutattunk – amit egy szerkesztőségünkbe eljuttatott telefon memóriájában találtunk.
A Szeviép vezérek magánvagyonát elméletileg vagyoni zár alá vették. Azért fogalmazunk így, mert bár valóban több ingatlan és bankszámla is zár alatt van mind a mai napig, ahogy azt meg fogjuk mutatni, jelentős értéket képviselő vagyon, – és itt több milliárdos nagyságrendről beszélünk – érintetlen, érinthetetlen. Napjainkra ott tartunk, hogy az ellenzéki sajtó az állam által kártalanított alvállalkozókat állítja pellengérre és vonja kétségbe jogosultságukat a kártalanításra. A közvetlenül több, mint 500 családi és kisvállalkozásnak, közvetve ennél is több cég tulajdonosának arra egyelőre nincs reménye, hogy akár a zár alá vett vagyonból pénzt lássanak. A másodfokon eljáró Szegedi Törvényszék azt is kétségbe vonta, hogy a Szeviép-vezérek bűncselekményt követtek el és valójában ők maguk is nem áldozatai-e az építőiparra súlyos hatást gyakorló pénzügyi válságnak és az abból következő körbetartozásoknak. Gyakorlatilag ugyanezt szajkózta B. Sándor is minden egyes interjúban, amit a börtöntől való szabadulás reményében adhatott.
Komoly tulajdonosi cégháló
Az Opten szerint a Szeviép Zrt.-nek 21 cégben volt érdekeltsége. Ebből három: a MITT Zrt., a Benczúr 41 Kft., és a Diósgyőr FC Kft. ma is működik. Ezenkívül mindkét vádlottak padján ülő Szeviép-vezető (O. Józseftől, aki a közelmúltban elhunyt most eltekintettünk) érdekeltségi körében vannak még szép számban működő cégek, családtagok, ismerősök nevén, milliárdos eszközállománnyal, forrással. Ezeket csak minimális részben vagy egyáltalán nem érintte a bíróság által elrendelt vagyonzár. A két üzletember az elmúlt 20 évben elképesztő céghálót épített fel. Közvetlenül csak kettejüknek 60 cégben van tulajdonuk, amely vállalkozások érdekeltségébe további cégek tartoznak, megszámlálhatatlan mennyiségben. Több cégben társasági tagként megjelennek külföldi érdekeltségek, még ismert amerikai offshore államban is.
Ember legyen a talpán, aki ekkora vállalkozás-tengert, abban a szereplők cserélődését, váltogatását és a pénzmozgást végig tudja követni. Pedig érdemes volna. Az a néhány céges érdekeltség, aminek sikerült alaposabban utána néznünk jól mutatja, hogy miközben a Szeviép Zrt. csődbe ment és 6,5 milliárd forint kifizetetlen alvállalkozói, beszállítói számlát hagyott rá, a hálózat más cégeit ez nem érintette – jutott tartalékra, több százmilliós osztalékra, kölcsönökre, befektetésekre.
Az eltűnt Szeviép Investment és ami utána van
Legalább annyira érdekesek a hálózatban Szeviép Zrt. felett álló, tulajdonosi jogokat gyakorló cégek és azok változásai, mint a cég érdekeltségei. A csődhelyzet még különösebbé válik, ha megnézzük, hogy azokban az években, amikor a Szeviép Zrt.-nek már fizetési nehézségei voltak, sőt akár abban az évben, amikor a Zrt. már nem fizetett, hanem elindult a csődeljárása, mi történt a tulajdonjogokat gyakorló cégekben? Egy mondattal: dőlt a lé!
A kaotikus hálót talán érdemes onnan elkezdeni visszafejteni, hogy nem egy Szeviép létezett. Cégeik sorában volt a Szeviép Investment Kft., a Szeviép Consulting Kft., majd valakik létrehoztak egy a Szeviép Hungary Kft.-t is – amelyben való érdekeltséget próbálták ugyan tagadni, nem sok sikerrel. ( De erről majd később.) A Szeviép csoport kiinduló cége, anyacége a Szeviép Investment Kft., amit kifejezetten ingatlanforgalmazásra és befektetésre 2003-ban a P.T.C. Plus Kft., valamint B. Sándor alapította, akkor még egyénileg. De 2010-től, azaz a Szeviép Zrt. csődjétől tulajdonosként már a P.T.C. Plus Kft., valamint az S.A. Investor Kft. van feltüntetve. Az utóbbi céget 2009-ben jegyeztette be B. Sándor (de róla majd később).
A két üzletembernek egy építőiparban jártas tagot is találniuk kellett, ha a nagy beruházásokat meg akarták szerezni. P. Lászlónak és B. Sándornak ugyan semmilyen szakmai háttere nem volt. Így jött az Oktaéder Kft. a képbe. A komoly szakmai hátteret, múltat maga mögött tudó építőipari-kiviteli céget jelképes 10 százalékkal vették be a buliba, így jött létre a később becsődöltetett Szeviép Zrt.
A 2010-es Szeviép bedőlés után a pénzmozgás a Szeviép Investment és jogutódja körül kiépült hálózatban zajlott és zajlik. A Szeviép és a Szeviép Investment érdemi adatai az Optenben már nem elérhetők, az Igazságügyi Minisztérium honlapjáról letölthető beszámolók és mellékleteik azonban beszédesek. A Szeviép Zrt. csődeljárása 2010 áprilisában kezdődött. 2009-ben éves beszámolója szerint 12 milliárd forintnyi eszközállománya és 14 milliárdos éves árbevétele volt, igaz emellett 10 milliárdot meghaladó kötelezettség is. Az egyik oldalon. A másik oldalon viszont saját kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott összesen közel 1 milliárd forint értékű kölcsönt. Egészen abszurd összegű kölcsönök, például 125 millió a mindössze 3 millió forint jegyzett tőkéjű Marosdömpernek, 134 millió a szintén 3 milliós Jázmin Kft.-nek, vagy 400 millió az 50 milliós törzstőkéjű Biztonsági Üzem Kft.-nek. Mindez akkor, amikor a saját éves, még adózás előtti eredményük megközelítette a mínusz félmilliárdot.
Új név alatt mehet minden tovább
Csak a Szeviép Zrt-ben volt ennyire keserves a 2010-es év. A tulajdonjogát bíró Szeviép Investment Kft. 3,7 milliárd forint értékű eszközállománnyal, 2,7 milliárdos saját tőkével és adott évi 532 millió forintos bevétellel szép reményekkel várhatta a jövőt. Teltek múltak az évek, a Szeviép Zrt.-ben zajlott a csődeljárás, megkezdődött a felszámolás, a csapat a Szeviép Investmentben tevékenykedett tovább serényen. A székhely B. Sándor lakcíme volt, az aláíró cégvezetőket, ügyvezetőket vetésforgóban cserélgették P. László és B. Sándor érdekkörében.
2015 végén a egyszer csak nevet váltottak: a Szeviép Investment Kft. Római Körút Irodaház Kft.-lett, legfőbb vagyoneleméről, a több szintes Szeged belvárosi Szeviép Irodaházról a névtábla is lekerült. Feledtetni próbálván a csúfos elmúlt időket. Szegediek még emlékeznek rá, hogy a Szeviép csődje után még évekig büszkén viselte nevét a működő székház, majd egy nap a károsultak demonstrációja közben lépett ki egy biztonsági ember az épületből és távolította el a cégtáblát- mondván ez nem a Szeviép irodaház…
A Római Körút Irodaház tulajdonosainak köre idővel kibővült, P. László és B. Sándor cége, a P.T.C. Plus Kft. és az S.A. Investor Zrt. mellé Cz. Lászlóné is oda került. Ő nem más mint Cz. Zsuzsanna, P. László korábbi élettársa 2007-2012-ig. Több céges dokumentum is őrzi mindkettejüknél lakcímként a Tanács u. 1. alatti villácskát. A cégvezető még az Investmentes időkben, 2006-ig G. Attila, aki nemcsak a Szeviép Investment, hanem az egész Szeviép csoport gazdasági igazgatója volt. Őt 2010-ig P. László követte. 2010 és 16 között B. Sándor és F. Adél, 2016 és 19 között B. Sándor fia B. Dániel, azóta pedig C. Lászlóné.
F. Adélról még eddig nem ejtettünk szót, pedig érdemes… A fiatal jogász a szegediek szerint P. László asszisztense, mindenese. Ezt biztosan nem tudhatjuk, azt viszont igen, hogy a céghálóban, amelynek több tagját most bemutatjuk, ez a nő a cégek jelentős részének ügyvezetője, neve szinte valamennyi, ehhez a körhöz köthető vállalkozásban megjelenik.
A Római Körút Irodaház Kft. még ma is működik, pozitív eredménnyel, mint aki mit sem érzett meg 90 százalékos tulajdonú leányvállalatának csődjéből. A legutóbbi, 2019-es gazdasági évben 537 millió forintos eszközállománnyal, 500 milliós befektetett eszközzel, 453 millió forint saját tőkével 77 milliót meghaladó nettó árbevételre is szert tett.
És ez csak egy cég, a Szeviép Investmentből lett Római Körút Kft.-nek nem kevesebb, mint 15 kapcsolt vállalkozása van. Cz. Lászlóné Zsuzsanna, P. László volt élettársa – tudják a harmadik tulajdonos – összesen 22 cégben érdekelt.
Folytatjuk!
A folytatásban bemutatjuk P. László Szeviép-vezér, az egyik leggazdagabb magyar és családja érdekeltségeit, az ingatlanbefektető céget, amiből a Szeviép csőd évében több, mint félmilliárd forint osztalékot vettek ki, a P. fiúnak felépített cégeket, a feleség és családtagjai bizniszeit. Ingatlan, éjszakai bár, diszkó – semmiben nem lesz hiány…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS