Július 1-jén startol a kormány online árfigyelő adatbázisa, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal működtet majd. Az előző üzleti évet több mint 100 milliárd forint nettó árbevétellel záró kereskedőknek naponta kell majd feltölteniük több mint hatvanféle élelmiszer árát – írja az Index. A lapnak a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség nyilatkozott az ügyben, akik arra ösztönzik a kisebb forgalommal rendelkező boltokat is, hogy csatlakozzanak, nekik ugyanis nem kötelező.
Szűk két hónappal ezelőtt, március 23-án jelentette be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM), hogy a kormány támogatja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke, Rigó Csaba Balázs versenypártolási és az inflációt csökkentő javaslatát, így nemzetközi példák alapján online árfigyelő adatbázist hoznak létre. Az Index információi szerint rendkívül intenzív munka indult meg: volt rá példa, hogy a munkacsoport akár naponta tartott szakmai egyeztetéseket, amelyekbe bevonták az agrártárcát, a statisztikai hivatalt és a kereskedőket tömörítő érdekszövetségeket is. Ezt követően május 8-án láttak napvilágot a rendszer részletei. Ekkor vált egyértelművé az is, hogy az árfigyelő rendszert a GVH működteti majd.
Jó irány az árfigyelő rendszer Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkára szerint. Az Index érdeklődésére felidézte:
Tavaly, amikor elszabadultak a fogyasztói árak, rendkívül intenzív áremelés indult, egyúttal megszűnt a vásárlók referenciaár-tudatossága.
Vagyis eltűntek a viszonyítási pontok azoknál az alapvető élelmiszereknél is, amelyeket rutinszerűen vettünk le a polcról, és tettünk a kosarunkba az elmúlt 5–10 évben is. A jellemzően kisebb, tehát a kötelező csatlakozást jelentő, nettó 100 milliárd forint éves árbevétel alatti kereskedőket tömörítő szakmai szövetség főtitkára kijelentette: ösztönzik a tagvállalatokat, hogy csatlakozzanak az online árfigyelő rendszerhez.
Ezért az ilyen üzletpolitikát folytató kereskedőknek tavaly jelentős vevőszám-növekedésük volt. Szeretnénk mi is arra ösztönözni a magyar kereskedőket, hogy aki rendelkezik megfelelő informatikai háttérrel, ezáltal képes lesz csatlakozni a rendszerhez, az igenis mutassa meg annak a 60–80 terméknek az árait, amelyeket kiválasztanak
– mondta el az Indexnek a főtitkár. Ezáltal az is cél, hogy ne csak a nagy áruházláncok adatai szerepeljenek az adatbázisban.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke az Index megkeresésére azt mondta: a kormánnyal és a szövetségeseikkel közösen azon dolgoznak, hogy letörjék az inflációt. A versenyhivatal első embere arra kéri a szektor szereplőit, hogy legalább olyan intenzitással vigyék lefelé az árakat, mint ahogyan korábban emelték azokat. Ahogy fogalmazott:
a magyar embereknek ne kelljen már külföldre menni vásárolni!
A kormány azt várja a július 1-jén induló online árfigyelő rendszertől, hogy a lakosság, a vásárlók számára elérhetővé válik egy olyan adatbázis, amely lehetővé teszi számukra a fogyasztói árak átlátható összehasonlítását.
Folyamatosan csökkentjük a szankciós inflációt, több intézkedést is bevezettünk már ennek érdekében. Június 1-től elindul a kötelező akciózás, így minden héten a vásárlók rendelkezésére áll majd egy 20 termékből álló akciós árú élelmiszerkosár az adott boltban, amit a korábbiakhoz képest olcsóbban vásárolhatnak meg. Július 1-től pedig elindul az online árfigyelő rendszer, amely több mint 60 termékkörre vonatkozóan napi szinten és üzletenként teszi elérhetővé mindenki számára a legkedvezőbb árakat
– nyilatkozta az Indexnek Nagy Márton.
A nemzetközi példák egyébként valóban azt mutatják, hogy az árak összehasonlíthatósága, folyamatos monitorozása, illetve az előírt kötelező akciózás erősíti a piaci versenyt, ez pedig hozzájárul az infláció csökkentéséhez.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS