Azonnali kérdésekkel folytatódott hétfőn az Országgyűlés munkája, az ellenzéki képviselők természetesen most sem okoztak csalódást és a legképtelenebb dolgokat kérdezték a kormány tagjaitól. Kocsik-Cake Olivio (Párbeszéd) például a még létre sem jött új, jobboldali EP-formációról beszélt úgy, hogy azt Frankensteinhez hasonlította, a DK-s Varju László pedig a rezsicsökkentést támadta. Képzeljék, új jelszavuk is van: “rezsihazugság”.
Erősen indult az Országgyűlés hétfői napja, az első felszólaló Kocsis-Cake Olivio volt, a párbeszédes politikus arról beszélt, hogy a miniszterelnök a hétvégén Varsóban egy “szélsőjobboldali Frankenstein-frakció” leendő tagjaival tanácskozott. Kocsis-Cake felolvasta a számára előírt narratívát, miszerint ezek a politikusok és pártok “nulla érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek, rasszisták, idegengyűlölők és magyarellenesek”.
Nem tisztelik a nőket, a romákat, a zsidókat, a melegeket, és a magyarokat sem, mindenkit gyűlölnek, aki nem úgy néz ki, mint ők, és akik nem ugyanazt gondolják, mint ők
– harsogta. Mint ismert, a Párbeszéd a 2008-as választások után csak egy politikai alkunak köszönhetően került be pár fővel az Országgyűlésbe, ennek ellenére mégis nagyon nagy a kabát, mert már nagyon mutatnák az irányvonalat. Kocsis-Cake egyenesen úgy fogalmazott, hogy – az egyébként mérhető támogatással nem rendelkező párt – olyan európai pártokkal szövetkezne, akik “előreviszik Európát, és nem a 20. század sötét időszakába”.
A Párbeszéd képviselőjének Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszolt, aki emlékeztette Kocsis-Cake Olivio-t arra, hogy a kérdés nem kormányzati hatáskört érint, Varsóban olyan politikai erők találkoztak, amelyek a bevándorlás helyett a családokat helyezik a középpontba. Hangsúlyozta: a kormány mindenkori politikáját a magyar érdekből vezeti le. Az államtitkár kitért a 2004. december 5-i népszavazásra, amikor a baloldal magyarok ellen kampányolt.
Ha a Párbeszéd politikusa a szélsőségek ellen szeretne fellépni, először szövetségesei között kopogtasson. Ugyanis a Jobbikban még mindig van olyan aktív politikus, aki a parlamentben akarta összeírni a zsidókat
– szögezte le.
Varju és az atombombája
Bár a legelső megszólalók egyike volt a DK-s Varju László, szokásához híven az egyik legnagyobb gurítást mégis ő intézte. A gyurcsányista képviselő azzal vádolta a kormányt, hogy számára az energiatakarékosság csak üres politikai szlogen, és nemet mond a panellakások, társasházak felújítására. Arra hivatkozott, hogy elégtelen minősítést kapott az a dokumentum, amelyet a kormány az európai helyreállítási alappal kapcsolatos terv részeként nyújtott be az energiatakarékossági célokról. Varju nem hagyta abba ezek után sem az ámokfutást, mert azzal folytatta, hogy szerint kiderült, hogy a kabinet továbbra sem költene a panellakások felújítására, miközben a kedves, drága EU jelentős támogatást biztosítana energiahatékonysági célokra, ez azonban szerinte nem illeszkedne a “rezsihazugsághoz”. Ehhez csak annyit lehet hozzáfűzni, hogy
:DDDDDDDDDDDDDDD
Így ténylegesen csökkennének a lakások költségei, de nem híznának a haverok számlái. Olyan kormányra van szükség, amelynek a rezsicsökkentés arról szól, hogy miként lehet a legjobb módon csökkenteni a családok, közülük is a legrászorultabbak kiadásait
– közölte.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára kapta meg válaszadásra a lehetőséget, aki hiteltelennek nevezte a képviselő szavait, amelyek szerinte homlokegyenest ellenkeznek az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter rezsicsökkentést támadó nyilatkozataival. Hangsúlyozta: az uniós helyreállítási alappal kapcsolatos szakmai egyeztetések még a nyáron megtörténtek, Brüsszel a terveket politikai okokból, a gyermekvédelmi törvény és az illegális migráció ügye miatt nem hagyja jóvá Magyarország esetében. Felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy a baloldal ebben a helyzetben nem a magyar emberek és a vállalkozások érdekei mellett állt ki, hanem aktívan lobbizott azért Brüsszelben, hogy ezek a pénzek ne érkezzenek meg Magyarországra.
A baloldal kormányon tizenötször emelte a rezsi árát, míg 2010-et követően a rezsicsökkentésnek köszönhetően átlagosan 25 százalékkal csökkent a földgáz, az áram és a távhő ára
– emlékeztetett az államtitkár.
Tóth Berci durcásan kelt fel ma reggel, biztos ma sem kapott te(l)jhatalmat
Az MSZP frakcióvezetője csapongástól nem mentes beszédet intézett ma az Országgyűlésben: Tóth Bertalan arról beszélt, hogy Kásler Miklós szakminiszter legfontosabb dolga az volt, hogy filmgyártási megállapodást írjon alá Szerbiával, Kövér László házelnök arra biztatta a titokszolgákat, hogy tekintsék ellenségnek, akik nyugatorientáltak, Orbán Viktor miniszterelnök pedig “szélsőjobbos, integrációellenes és szélsőséges nacionalista csoportot szervez”, hogy “Putyin megbízásából belülről verje szét az Európai Uniót”. (Sajnos, azt nem tudtuk meg, hogy a te(l)jhatalomért ácsingozó kommunista utódpárti politikusnak mindezt hogyan sikerült egyetlen felszólalásba sűríteni).
És ezt képes volt megfejelni azzal, hogy a nagyobbik kormánypártot “öreg antidemokraták pártjának” titulálta, hozzátéve, hogy “a kormánypárt ultranacionalizmusát, antidemokratikus berendezkedését nyugodtan nevezhetik hazafiatlannak, a megoldás pedig a kormányváltás lesz, egy szociális, esélyteremtő fordulattal.”
Minden elismerésünket kivívta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára azzal, hogy az MSZP elnöke által elmondottakra egyáltalán válaszolt, holott azért ehhez tényleg nagy lelkierőre lehetett szüksége. Dömötör elképesztőnek nevezte, hogy Tóth Bertalan a lengyeleket Putyin-barátsággal vádolja. Hangsúlyozta: az uniós tagság nemzeti érdek, de nem azt jelenti, hogy Magyarország nem emeli fel a szavát, ha nemzeti érdekekről van szó.
Amíg az ellenzék az előválasztással, lejárató kampányokkal és a járvány elleni védekezés akadályozásával volt elfoglalva, addig a kormány minden generáció számára többletforrásokat juttat, emeli a minimálbért és visszaadja a 13. havi nyugdíjat
– fogalmazott.
A Jobbiknál úgy tűnik, beakadt a lemez, pedig néha tényleg lehetne más a felszólalásaik központi elemei között, mintsem az, hogy a kormány rossz és leváltják a gonosz rezsimet. Rig Lajos beszédében a járványkezelést kritizálta, szerinte ugyanis az emberek egyre bizalmatlanabbak a kormánnyal szemben, így a járványkezelésben sem bíznak.
Túl sok volt a politikai döntés a járványban a szakmai helyett, keveset teszteltek, sok volt a mutyi, így például túlárazták a lélegeztetőgépeket, nem volt egyenes a kommunikáció az oltásokkal kapcsolatban, és a mentők munkaszervezése sem megfelelő
– jelentette ki.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára válaszolt, aki közölte: a mentőszolgálat költségvetése 26 milliárd forintról 65 milliárdra nőtt 2010-hez képest, és 34 új mentőállomást hoztak létre. Az államtitkár hangsúlyozta: a képviselő állításaival ellentétben a WHO főigazgatója és európai igazgatója is elismerően nyilatkozott a magyar járványkezelésről és oltási kampányról, kiemelve, hogy Magyarország nem politikai alapú döntéseket hozott, hanem az emberi egészséget tartotta szem előtt.
Karácsonyék eltapsolják a fővárost
A fideszes Böröcz László azt mondta, hogy noha Karácsony Gergely főpolgármester tagadta, kiderült, hogy elkészült egy a fővárosi Városháza eladásáról szóló tanulmány, és még idén ősszel is tárgyalásokat folytattak a témában befektetői körökkel. Állítása szerint további kérdéseket vet fel Bajnai Gordon volt miniszterelnök felbukkanása, aki egy üzleti beszélgetés során elárulta, hogy mi a probléma az eladás körül menedzsment szempontból. Az országgyűlési képviselő kiemelte, hogy Karácsony Gergely továbbra sem tudott megnyugtató válaszokat adni az ügyben, miközben kiderült, hogy a főváros tucatnyi ingatlant akar értékesíteni.
A baloldali vezetésű fővárosban maffia működik, jutalékos rendszerben és felosztják egymás között a piacot, a baloldal volt miniszterelnöke pedig tanácsokat ad befektetőknek, hogy hogyan üthetik nyélbe az üzletet
– jegyezte meg.
Fónagy János nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár válaszában azt hangsúlyozta, hogy amit a képviselő felvázolt, csak egy csepp a tengerben.
Ahol az elmúlt időszakban baloldali vezetést kapott egy térség, egy település, ott megmutatkozik, hogy mi várhatna az országra. A rendszerváltozás előtti és alatti, úgynevezett spontán privatizáció során, valamint a baloldali kormányok alatt a nemzeti vagyon neves elemei kerültek külföldi tulajdonba
– szögezte le.
Orbán Jakabnak: Boldog Mikulást!
Jakab Péter nem hagyta ki az akciózást, Jakab Péter a Pegasus-ügyről és a gazdasági bevándorlókról kérdezte Orbán Viktort. A miniszterelnök válaszát azzal kezdte, hogy boldog Mikulást kívánt, majd azzal folytatta, hogy akikkel Jakab szövetkezik, elvették a 13. havi nyugdíjat, elvettek egyhavi fizetést, megvágták a családtámogatási rendszert és devizahitel csapdába csalták a családokat.
Mi pedig kimentettük őket onnan
– szögezte le Orbán Viktor.
Jakab viszontválaszában megkérdezte, hogy a kormány mit csinált az elmúlt 11 évben, majd megkérdezte, hogy Orbánnak “mikor vett el a józan eszét a hatalom”. Ezek után az ülésvezető elnök figyelmeztette Jakabot. Orbán Viktor úgy reagált, hogy a baloldali blokk meg akarja szüntetni a rezsicsökkentést, a baloldal az emberek megélhetését veszélyeztető programot hirdet.
Harangozó Tamás ezek után arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy miért nem teszik ingyenessé a PCR-teszteket, majd felhánytorgatta, hogy milliószámra semmisítenek meg teszteket. Orbán Viktor úgy válaszolt, a PCR-teszt semmin sem segít, csak az oltás segít.
Szinte mindenből kell megsemmisítenünk, amikor ekkora tételekkel dolgozunk, de mindenből van elegendő, jut mindenkinek
– szögezte le a miniszterelnök.
Harangozó viszontválaszában azt mondta, egyetértenek abban, hogy az oltás a legfontosabb, ő is erre biztat mindenkit, de állítása szerint itthon halnak meg a legtöbben most is ebben a járványban.
Ez nem igaz. Magyarországnak semmi szégyenkeznivalója nincs
– válaszolt Orbán Viktor.
Szakács László következett ezután, aki a következő kérdést tette fel: hogyan gondolja ezt miniszterelnök úr? Az MSZP-s képviselő kijelentette, a kormány “két vállra fektette a forintot”. Azt mondta, hogy kiszámíthatatlanság, kapkodás van, ami bizonytalanságot és az alapvető élelmiszerek drágulását hozza, értéktelenednek el a jövedelmek, a nyugdíjak.
A környező országokban 4 százalék körüli az infláció, nálunk 6 százalék. Van-e mindennek felelőse és van-e kiút, ami nem gigaberuházás és a szuverenitásunkat sértő keleti hitelek?
– kérdezte Szakács.
A miniszterelnök ismertette, hogy az ellenzéki politikus téved, mert mindenhol magas az infláció.
Ha a helyzetértékelése igaz – és részben igaz –, és ilyen magas az infláció, miért akarják megszüntetni a rezsicsökkentést?
– tette fel a kérdést a miniszterelnök.
Szakács viszontválaszában csak az szerepelt, hogy “elengedték a forintot és gazdátlannak tűnik”. Orbán megnyugtatta a képviselőt, hogy nem nézi a kormány tétlenül a helyzetet, ezért emelik a minimálbért.
Vissza fogjuk állítani az önök által lerombolt 13. havi nyugdíjat is
– szögezte le Orbán Viktor.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet jött ezután, aki a nyugdíjprémiumról beszélt, azt kérdezte a miniszterelnöktől, mikor egyezik meg majd a januári nyugdíjemelés mértéke a ténylegesen várható infláció mértékével.
Ön azokkal van szövetségben, akik elvették a 13. havi nyugdíjat és tönkretették a magyar nyugdíjasokat. A nyugdíjak megőrizték 2010 óta a reálértéküket, sőt az 10 százalékkal nőtt azóta. A jegybank előrejelzése alapján 2022-ben a nyugdíjakat nem 3, hanem 5 százalékkal fogjuk emelni
– válaszolt a miniszterelnök.
Kiemelt kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS