Nem nyugodhatnak meg Botka emberei, még nem úszták meg pénzbüntetéssel az ingyen parkolóbérlet-osztogatást: a Kúria kimondta, hogy törvényes volt a Szegedi Ítélőtábla hatályon kívül helyező végzése, azaz a Gyulai Törvényszéknek másodfokon újra le kell folytatnia a büntetőpert. A Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség még 2016-ban emelt vádat hat ember ellen többrendbeli, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt. A százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő parkolási cég két egymást követő vezetőjét, a parkolási üzletág vezetőjét, valamint három akkori önkormányzati vezetőt, Mózes Ervin volt címzetes főjegyzőt, Solymos László volt alpolgármestert és Kalmár Gábort, Botka László kabinetvezetőjét azzal vádolták meg, hogy éveken át jogosulatlanul osztogatták ingyen a VIP-listásoknak a több tízezer forint értékű kombinált parkolóbérleteket, ezzel negyvenmillió forint kárt okozva a városnak. Első fokon a Gyulai Járásbíróság még felfüggesztett börtönre ítélte Botka embereit, akik közül ketten mellesleg a mai napig magas pozíciókban dolgoznak: Kalmár továbbra is Botka kabinetvezetője, Mózes Ervin pedig a vízmű igazgatóságának elnöke és tanácsadó is a városházán. Az ügy másodfokon azonban abszurd fordulatot vett, amikor a Gyulai Törvényszék tanácsa részben elévültnek nyilvánította az ügyet, a kiszabott büntetést pedig pénzbüntetésre enyhítette. Mára már jogerős a határozat, miszerint az egész másodfokú eljárás hemzsegett az eljárási hibáktól, ezért meg kell ismételni.
Csődbűncselekménytől hűtlen kezelésen át a költségvetési csalásig mindenre van példa a szegedi élvonalban
A Botka László vezette Szegeden egymást érik a városvezetés érintettségét mutató korrupciós és gazdasági büntetőügyek. A sor az önkormányzat házi beszállítójának számító Szeviép-üggyel kezdődött, a VIP-listás parkolómutyival folytatódott, legutóbb pedig Botka László bizalmasát, a volt szocialista országgyűlési képviselőjelöltet, a szegedi közgyűlés tagját, Joób Mártont gyanúsították meg költségvetési csalással és tartóztatták le. És akkor a Mars téri és a Cserepes sori piac kereskedőinek ellehetetlenítését még nem is említettük, amit pótmagánvádas eljárásokban próbálnak végigharcolni a károsultak. A parkolóbotrány volt az első, ami komolyan megrengette Botka hatalmát, hiszen legközvetlenebb munkatársairól még az elsőfokú bírósági ítélet is kimondta, hogy törvényt sértettek és megkárosították a szegedieket.
Negyvenmilliós VIP-lista, rajta titkárnők, családtagok, pártfunkcionáriusok
2015-ben indult nyomozás a Nemzeti Nyomozó Irodánál. Első körben a parkolási cég két alkalmazottját gyanúsították, aztán kiderült, hogy a városházán vezetői értekezleten állították össze a VIP-listát, amit Mózes Ervin főjegyző, Solymos László alpolgármester és Kalmár Gábor kabinetvezető írtak alá. Bár sokan beszélték akkoriban a városházán, hogy a vezetői értekezleteket Botka László hívta össze, az ő aláírása nem szerepelt a dokumentumokon, ezért a büntetőügyben is csak tanúként hallgatták ki a polgármestert. A nyomozás megállapította, hogy 2008 és 2012 között jogosulatlanul összesen háromszázhét ingyenes parkolóbérletet osztottak ki. 2013 január 1-én lépett hatályba az a közgyűlési rendeletmódosítás, amely jogszabályi alapot teremtett a parkolóbérletek ingyenes átadására, amit a korábbi szabályozás nem tett lehetővé.
VIP-rendőrök és bírák miatt elkerült Szegedről az ügy
A VIP-bérletek miatt Szabó Bálint tett feljelentést a Szegedi Rendőrkapitányságon, aki akkor még csak jogászként foglalkozott közügyekkel – azóta független önkormányzati képviselő lett. Az érdemi nyomozás éveket váratott magára, aztán kiderült, hogy a rendőrkapitány, magas rangú rendőrök, de bírók is voltak a VIP-listán. A nyomozást végül az NNI folytatta le, a büntetőper pedig Gyulára került, miután a VIP-bérletes bírók miatt a Szegedi Járásbíróság elfogultságot jelentett. A listát Szabó közérdekű adatigénylésben próbálta kikérni, de elutasították, végül a hivatal maga hozta nyilvánosságra azt, évi körülbelül hetven fővel. Szabó többek között azt kifogásolta, hogy miközben Szegeden országosan kiemelkedőek a parkolási díjak – megközelítik a budapesti Margit-sziget vagy a budai Vár tarifáit –, még többször ki is terjesztették a díjfizetéses zónát azok, akik Botkáéknak köszönhetően ingyen parkolhatnak.
Botka embereinek védekezési stratégiája az volt, hogy két évtizedes gyakorlat szerint adták ki az ingyen bérletet a városért dolgozó országgyűlési és önkormányzati képviselőknek, valamint a polgármesteri hivatal magas beosztású köztisztviselőinek és egyes állami szervek vezetőinek, közfeladatuk ellátásához. Csakhogy egyfelől ezt 2013-ig nem engedte meg a helyi szabályozás, másfelől olyanok is kaptak ingyen parkolóbérletet, akiknek vagy egyáltalán nem, vagy már nem volt köze a szegedi közügyekhez: például nem is szegedi szocialisták, vagy titkárnők, családtagok is. Gazdag János, az MSZP Csongrád megyei elnökhelyettese, azaz Botka helyettese – aki mellesleg makói –, 2008 és 2010 között úgy kapott több, mint másfélmillió forint értékben kombinált szegedi parkolóbérleteket, hogy már nem is volt országgyűlési képviselő, de deszki, szentesi, csongrádi, hódmezővásárhelyi és további makói szocialistáknak is jutott az ingyen bérletekből. Ujhelyi István egykori országgyűlési képviselő – 2014-től az MSZP EP-képviselője – két bérletet is kapott. Szerepeltek a listán Botka László titkárnője, az alpolgármesterek titkárnői, a polgármesteri kabinet tagjai, a protokollvezető, még a sajtófőnök is.
A vád társtettesként elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés
A nyomozás 2016 nyarán vádemeléssel zárult. A Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség hat embert vádolt meg több rendbeli, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével. Az első- és másodrendű vádlottak az SZKT volt vezetői, a harmadrendű a parkolási üzletágat vezette; az ügyészség őket társtettesként elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja. A negyed-, ötöd- és hatodrendű Mózes Ervin volt címzetes főjegyzőt, Solymos László volt alpolgármestert és Kalmár Gábor kabinetfőnököt pedig felbujtással.
Első fokon felfüggesztett börtön, másodfokon már csak pénzbüntetés
A Gyulai Járásbíróság első fokon felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a per mind a hat vádlottját: a volt címzetes főjegyző, Mózes Ervin nyolc, a korábbi alpolgármester, Solymos László hat, Botka kabinetvezetője, Kalmár Gábor pedig tíz hónapot kapott. Másodfokon a Gyulai Törvényszék a 2008 és 2009 közötti időszakra elévülést állapított meg. A 2010 és 2012 közötti elkövetésekre ugyan kimondta a hűtlen kezelést, de a 2008–2009-es elévülés miatt a vádlottakkal szemben arra az időszakra felmentő és az eljárást megszüntető döntést hozott, és emiatt a vádlottak felfüggesztett szabadságvesztését pénzbüntetésre enyhítette. A másodfokú ítélettel szemben a Debreceni Fellebbviteli Főügyészség fellebbezést nyújtott be, és a Szegedi Ítélőtábla helyt adott a vádhatóság indítványának. Megállapította, hogy a másodfokon eljáró Gyulai Törvényszék súlyos eljárási hibákat vétett, ezért új eljárás lefolytatására kötelezte a másodfokú bíróságot.
Vissza Gyulára
A harmadfokú ítélet ez év júniusában született, de nem emelkedett jogerőre. A hatályon kívül helyező végzés ellen a büntetőeljárási törvény ugyanis lehetőséget ad még további fellebbezésre, és a Szegedi Ítélőtábla döntése ellen mind a vádhatóság, mind a vádlottak fellebbeztek. Az ügy iratait így felterjesztették a Kúriára, ahol októberben, egy nem nyilvános tanácsülésen született határozat.
A Kúria megkeresésünkre azt írta, nem az ügy érdemi részét bírálták el, hanem csak azt vizsgálták, hogy az ítélőtábla hatályon kívül helyező döntése alapos volt-e.
A Kúria azt állapította meg, hogy az ítélőtábla törvényesen döntött a hatályon kívül helyezésről, így a IV. rendű és a VI. rendű vádlottak és védőjük – a hatályon kívül helyezéssel szemben bejelentett – fellebbezésének nem adott helyt, és az ítélőtábla végzését helybenhagyta. A büntetőeljárás a hatályon kívül helyezés folytán a másodfokon eljárt Gyulai Törvényszék előtt folytatódik
– írta válaszában a Kúria sajtótitkársága.
A Kúrián vár határozatra egyébként a Szeviép-ügy is. Ennek kapcsán kérdésünkre azt írták: a határidőket tartva tűzik ki a nyilvános tanácsülést. Úgy tudjuk, abban az ügyben még az idén döntés születhet. Mint ismert, a Szeviép-ügyben a harmadfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla a másodfokú ítéletet helyezte hatályon kívül, azaz másodfokon kellene megismételni a csődbűncselekmény miatt indult büntetőpert.
Vezető kép: Magyar Idők/Havran Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS