Hajnaltól kezdődően délutánig tartó, hihetetlen erőfeszítések árán sikeresen kiemelte a Clark Ádám úszódaru a Hableány roncsait. A hajó, ami május 29-én süllyedt el, fedélzetén 33 koreai állampolgárral és a két fős magyar legénységgel, kedden délután fél kettő előtt pár perccel került az elszállítására kirendelt uszályra. A szakértők kénytelenek voltak több ponton is megszakítani a kiemelési folyamatot. Az első ilyen alkalommal megrázó jelenetsornak lehettünk szemtanúi, mikor a búvárok a még félig a vízben lévő hajótestből négy holttestet emeltek ki. Mind a sajtó, mind pedig a mentésen dolgozók döbbent csendben figyelték végig, ahogy a végtelenül elszánt magyar búvárok megkérdőjelezhetetlen szakértelemmel kiemelték az áldozatokat a roncsból. Jasenszky Nándor, a Terrorelhárítási Központ társadalmi kapcsolatokért felelős osztályának vezetője elmondta: mind a mentésben részt vevő szakembereknek, mind pedig az áldozatok és az életveszélyben forgó búvárok hozzátartozóinak folyamatos lelki segélyt és támaszt biztosít a TEK. A Hableány kiemelése egyébként terv szerint haladt, csupán egyszer kellett korrigálni az előzetes elképzeléseket, mikor kiderült, hogy a hajó jobb oldalán is keletkezett egy súlyos sérülés, így félővé vált, hogy nem lehet szerkezeti sérülés nélkül tovább emelni a roncsot. Ennek kizárása érdekében egy ötödik emelő hevedert is át kellett húzni a hajótest alatt. A roncs kiemelése után jól láthatóvá váltak a Hablány vesztét okozó sérülések nyomai; ezek a hajótesten lévő, most láthatóvá vált roncsolódások megidézik a végzetes május 29-i éjszakát.
Már hajnalban megkezdődött a Hableány sétahajó roncsainak kiemelése. A hajó május 29-én este süllyedt el a Margit híd közelében, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A fedélzeten 35-en utaztak, 33 dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet, mindössze hét embert sikerült kimenteni.
A búvárokat is megviselte a holttestek felszínre hozatala
Az előzetesen hatórásra prognosztizált kiemelési művelet fél hétkor kezdődött meg. A szakértők aggodalmai ellenére a hajótest sikeresen elszakadt a mederfenéktől, hét órakor pedig felbukkant a kapitányi híd teteje, amelyben egy holttestet is találtak, feltehetőleg a hajó kapitányáét. Miután a holttestet a félig vízben álló hajóról a búvárok eltávolították, további 3 áldozatra bukkantak a hajó belsejében; őket szintén azonnal kihozták, az emelés ezalatt szünetelt. Az áldozatok felszínre hozatala közben a jelenlévők lélegzetvisszafojtva figyelték a fejleményeket; a mentést végző búvárokat láthatóan megviselte a holttestek kiemelése. Jasenszky Nándor, a Terrorelhárítási Központ társadalmi kapcsolatokért felelős osztályának vezetője ugyanakkor kifejtette portálunknak: a mentésben részt vevő búvárok mind a lehető legprofibbak, kiképzésük során felkészültek a hasonló helyzetekre, illetve folyamatos lelki és mentális tréninget kapnak.
A TEK gondoskodik az áldozatok hozzátartozóiról is
Jasenszky portálunknak elmondta: azoknak a hozzátartozóknak, akik Magyarországon tartózkodnak, kialakítottak egy helyiséget a TEK a Margitszigeten lévő ideiglenes műveleti központjában, ahol folyamatosan követhetik az eseményeket, illetve pszichológiai segítséget is nyújtanak az arra rászorulóknak. Az osztályvezető továbbá azt is elárulta, hogy az áldozatok hozzátartozói mellett a búvárok családjainak is folyamatos támogatást nyújtanak, hiszen ez az időszak számukra is megterhelő.
Nem volt egyszerű kiemelni a hajót
Ahogy a Hableány egyes részei fokozatosan felszínre kerültek, nyilvánvalóvá vált, hogy a hajótest nagyon súlyos sérüléseket szenvedett: még a kapitányi híd teteje is megrongálódott. Az igazán súlyos roncsolódások ugyanakkor csak azután váltak láthatóvá, hogy a hajótestet a vízvonalig kiemelték. Ekkor a szakértők megszakították az emelési folyamatot, ugyanis felfedeztek egy súlyos sérülést a hajó jobb oldalán is. Minthogy így fennállt a lehetősége annak, hogy a hajótest kettétörik, a szakemberek úgy döntöttek, hogy átvezetnek egy ötödik emelő hevedert is a hajó tatja alatt.
Miután a gyors újratervezésnek köszönhetően sikeresen átvezették a hajótest alatt az ötödik kábelt is, az emelés folytatódott, majd ismét megállt, mivel a fedélközbe beáramlott víz eltávolításához két nagy teljesítményű szivattyú több órás munkája kellett.
Ismét ember került a vízbe
A vízbe zuhant egy, a kiemelésen tanácsadóként dolgozó férfi, mikor megpróbált átmászni a pontonra egy gumicsónakból, de megcsúszott alatta a létra. Egy pillanatra el is merült a vízben, de mentőmellénye azonnal a felszínre dobta. Jól mutatja a folyó sodrásának erősségét, hogy a vélhetően komoly tapasztalattal rendelkező, mentőmellényben úszó férfi kiemelése is komoly erőfeszítést igényelt a gyorsan reagáló TEK-esek részéről.
Siker koronázta az erőfeszítéseket
Végül nem sokkal délután fél 2 előtt sikeresen ráemelte a Hableány maradványait a Clark Ádám úszódaru a roncs elszállítására kirendelt uszályra. A hajót ezután elszállották a csepeli szabadkikötőben az elmúlt napokban külön a célra kialakított bázisra, ahol bűnügyi helyszínként fogják majd vizsgálni a tragikus sorsú járművet.
No gallery template found!Fotók: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS