
Az olaszok komolyan vették a Gazprom megfagyott európai városokat bemutató videóját és brutális megszorításokat jelentettek be: középületben 17, lakásokban 19 fokot lehet tartani, de a hazai ellenzék kedvenc frázisai is előkerültek, rövidebb, esetleg kevesebb fürdést, a mosógépek használatának csökkentését kérve a lakosságtól. A két, egymás hatását exponenciálisan fokozó javaslat még nem váltott ki hisztériát, a tészta főzővizére vonatkozó javaslat azonban igen.
A fűtési szezon késleltetett megkezdése, az otthonok hőmérsékletének csökkentése, valamint a zuhanyozás és a gépi mosás idejének szabályozása szerepel az októbertől tervezett olaszországi gázfogyasztási takarékossági programban, amelyet kedden tettek közzé. A Mario Draghi vezette ügyvivő kormány számításai szerint az őszi-téli időszakban 5,3 milliárd köbméterrel kell csökkenteni a földgázfogyasztást, így lehet megfelelő mennyiséget tartalékolni arra az esetre, ha az Oroszországból érkező gázszolgáltatást megszakad. A földgázfogyasztás csökkentésére irányuló nemzeti tervet az úgynevezett ökológiai átmenetért felelős minisztérium (Mite) bocsátotta ki. A dokumentum szerint a takarékossági programot minél korábban, már októbertől el kell indítani, és be kell vonni a lakosságot, “érzékenyítve az olaszokat a probléma iránt”.
A minisztérium a tartományok éghajlata szerint térségenként induló fűtési szezont 15 nappal megrövidíti, azt a korábbihoz képest nyolc nappal később lehet elindítani, és hét nappal korábban kell befejezni. A napi fűtési időt egy órával csökkentik. A középületek fűtési hőmérséklete legfeljebb 17 Celsius fok lehet, kétfokos tűréshatárral. Kivételt képeznek ez alól a kórházak, idősotthonok és hasonló intézmények. A lakások fűtésének maximumát 19 fokban szabták meg.
A tárca a takarékosság érdekében követendő magatartás példájaként szorgalmazza a zuhanyozás idejének csökkentését, az alacsonyabb hőfokú vízzel való fürdést, a tűzhelyek, sütők, mosogatógépek, mosógépek takarékos használatát, valamint a különböző elektronikus eszközök teljes kikapcsolását, amikor azok használaton kívül vannak.
A dokumentumban kitérnek arra is, hogy tésztafőzéskor, miután a lábasba tett víz elérte a forráspontot, tekerjük alacsonyabbra a lángot. Ez az ajánlás azonnal ironikus reakciókat váltott ki a közösségi oldalakon, mivel a tésztát Olaszországban nem szokás alacsony lángon főzni.
A tervezet a nem földgázból nyert elektromos energia termelésének maximalizálását sürgeti, valamint a szén- és olajhasználatot. Olaszország energiafogyasztásának negyven százaléka számít gázfüggőnek, ami Európában az egyik legmagasabb arány. A Draghi-kormány az ukrajnai háború kirobbanását követően beszerzési diverzifikációt indított el, mindenekelőtt az Észak-Afrikából érkező gázmennyiséget növelve, de számítások szerint az oroszországi földgáztól való függetlenedést csak 2024-re tudja teljesíteni az ország. A most közölt takarékossági programot a szeptember 25-i parlamenti választások után a következő kormány módosíthatja. Az ügyvivő kormány bejelentése szerint a héten újabb költségvetési csomaggal támogatják az emelkedő energiaárak miatt nehéz helyzetbe került családokat és vállalkozásokat. Az év eleje óta már több mint 30 milliárd eurót különítettek el erre a célra.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Bakonyi Gábor.
2022-09-07 at 06:02
Valaha jól gúnyolódtunk azon, hogy Romániában 16 volt megszabva maximális szobahőmérsékletnek.
Én tapasztalatból tudom, hogy úgy 14 fokos szobahőmérsékletet ha nehezen is, de el tudtam viselni, de a 11-12 fokosat már nem! Ha odakint van 11-12 fok, az kellemes lehet, de a szobában már dideregtem. Lehet, hogy puhány vagyok… Állítólag Byrd kapitány -40 fokos szobahőmérsékletet is mért, amikor áttelelt a déli sarkvidéken. Vannak tehát fejlődési lehetőségek… Csakhogy ez egy egészséges, edzett, jól felöltözött emberre vonatkozik!
Ha az egészet az influenzajárvánnyal és a koronavírus járvánnyal, idős és beteg emberekkel párosítjuk, annak katasztrófa lehet a következménye!
Logikus
2022-09-06 at 22:47
Tények
Hruscsov idejében jobbára még fával fűtött az ország nagy része, a gázt meg elő tudták állítani hazai kutakból. Megjegyzem, akkoriban sokkal kevesebbet használt az ország, nem úgy mint manapság…
Algéria
2022-09-06 at 22:34
De hát ők kapnak gázt Algéria felől. Az nem elég?
Mindenkinek mindent a szükségletei szerint
2022-09-06 at 22:26
A szocialista keleti blokkban volt utoljára efféle központi bizottságok bölcs vezetésével végrehajtott tervgazdálkodás. Annak az eredményét mindenki ismerhetné a történelemkönyvekből, ha azokat rendesen megírnák. Csakhát a modern közgazdaságtan az államista Keynes követőivel bizony ugyanazt csinálják anélkül, hogy fogalmuk lenne róla. A “rendszerváltás” idején álmomban sem gondoltam volna, hogy így fogunk fölzárkózni a fejlett Nyugathoz. Azt meg pláne nem, hogy még előzünk is.
Ungarn über alles !
2022-09-06 at 20:11
macskazabálók ! csak nem Rákosi unoka-félék fognak nálatok is spionkodni ?
Tények
2022-09-06 at 20:01
még Hruscsov idejében is volt Magyarországon gáz, egészen biztos nem Oroszországból.