Pesti Srácok

Az amerikai kommunizmus kísértete

Az amerikai kommunizmus kísértete

Ha Bernie Sanders nyerné a novemberi amerikai elnökválasztást, akkor a Wall Street részvényindexek 40 százalékkal zuhannának - vélik egyes közgazdászok. Ez mutatja, hogy mekkora tétje van a világ számára, a 2020 novemberi amerikai elnökválasztásnak. Sanders győzelme könnyen egy globális gazdasági válságot idézhetne elő. Donald Trump jelenleg regnáló elnök úgy véli, hogy Sanders nem szocialista, sokkal inkább kommunista programot hirdet.

Bernie Sanders annak ellenére, hogy nem sikerült győznie az Iowai előválasztáson, még mindig a legesélyesebb demokrata jelöltnek tűnik a baloldalon. Önmagát szocialistának nevező politikus programjában olyan tételek szerepelnek, mint a több, mint ezer milliárd dolláros tandíj adósságok eltörlése, vagy az új Zöld New Deal, amely ha komolyan veszik, akkor szintén sok százmilliárdos kiadás. Azt mondani sem kell, hogy az ingyenes egészségügyi programot, a Medicar-t szintén kiterjesztené. Erre a fedezetet Sanders szerint, a gazdagok megadóztatásával lehetne előteremteni.


Ez idáig rendben is van, ez a baloldal évszázadok óta használt érvrendszere. Csak ezzel van egy kis probléma: akármennyire megadóztatná a gazdagokat, akkor se tudna előteremteni annyi pénzt, hogy elég legyen a programjára. A Fox News amerikai hírcsatorna ezzel kapcsolatban megkérdezett néhány szakértőt, akik azt mondták, hogy ebben az esetben elszabadulna a költségvetési deficit. Továbbá a FED pénznyomtatásba kezdene. Ez pedig inflációt idézne elő és idővel komoly válsághoz vezetne.

Brókerek számításai szerint, ha novemberben Bernie Sanders nyerné az elnökválasztást Trumppal szemben, akkor a Wall Street 40 százalékot zuhanna. Egy ilyen pénzügyi katasztrófa hatalmas recesszióval járna Amerikában, magával rántaná a világgazdaságot, és ennek negatív hatásait mi, itt Magyarországon se kerülhetnénk el. Ebből látszik, hogy a 2020-as elnökválasztásnak milyen nagy tétje van.

PestiSracok facebook image

Demokrata káosz

Persze ehhez előbb Sandersnek meg kell nyernie a Demokrata Párti előválasztást. Úgy tűnik, hogy a clintonista Joe Biden volt alelnököt sikerült lejáratni fia ukrajnai pénzügyi mahinációival, de maradt még sok vetélytársa. Ott van még Elizatbeth Warren, aki szintén balos programmal nyomul, pedig Clintonék embere. Ráindították Sandersre, hogy elvegye a biztos balos szavazókat tőle. A hölgy egyébként ügyvéd és felszámoló-biztosként dolgozott különböző helyeken, vagyis egy kíméletlen kapitalista, aki jól megszedte magát más kárán. Innen nézve elég furcsa, hogy balos programmal indul, de úgy látszik, hogy valakik annyit fizetnek neki érte, hogy hajlandó eljátszani a “szocialista bohóc” szerepét. Aztán feltűnt a semmiből Pete Buttigieg, egy kisváros homoszexuális polgármestere, aki néhány száz szavazattal leelőzte a “nagy Sanderst” Iowában. A pasiról alig lehet tudni valamit. Lehet, hogy egy öntevékeny szereplő, aki kihasználja a Demokrata Párt káoszát, de az is lehet, hogy “valakik küldték”. Jelenleg abból él, hogy ő meleg, és ő lenne az USA első homoszexuális elnöke, ami nagyon klassz dolog lenne. És elindult még az egykori New-York-i polgármester Bloomberg, aki Bidenhez hasonló mérsékelt, ám nem a Clintonok bábja. Ő olyan gazdag, hogy nincs szüksége más pénzére, ha kell saját zsebből megfinanszírozza elnöki kampányát. Ő még nagyon veszélyes lehet Trumpra nézve.

Térjünk csak vissza Sandersre, aki magát demokratikus szocialistaként definiálja és a kedvenc országa Dánia. Összeállt Alexandria Ocasio-Cortezzel, aki a szélsőbal kedvenc csinibabája, és hozzáképest Mao Ce Tung egy jobboldali polgári gondolkodónak tűnik. Mindent államosítana, mindent betiltana, és egy Gulágot csinálna Amerikából. Nem ehetnének húst, nem ülhetnének autóba, és csak a szegények járhatnának egyetemre, míg a gazdagok kapálnának a krumpliföldön. Emellett Kuba egy felvilágosult szabad államnak tűnne.

Angliában se jött össze a baloldalnak

Trumpnak igaza lehet, amikor azt mondta Sandersről, hogy ő már rég nem szocialista, manapság inkább a kommunista jelző illik rá. Harminc évvel a hidegháború után, amikor is USA legyőzte a kommunista Szovjetuniót megtörténhet, hogy az USA egy kommunista elnököt választ. Ez egy furcsa fintora lenne a történelemnek. De szerencsére nem itt tartunk. Jelenleg Donald Trump jól áll, és minden esélye megvan arra, hogy újabb négy évre ő legyen az elnök. Wall Street köszöni szépen jól van és egymás után dönti a rekordokat. A szegényeknek is könnyebb, hiszen az amerikai munkanélküliség nagyon alacsony. Ha hinni lehet a statisztikáknak, akkor az utóbbi években az alsó középosztály jövedelmei jobban nőttek, mint a gazdagoké. Trump azt próbálja igazolni politikájával, hogy a kapitalizmus az alsóbb társadalmi rétegeknek is előnyösebb, mint a szocializmus. Ez a helyzet nagyon hasonló Angliához, ahol Boris Johnson azzal nyert, hogy elhódította a túlságosan balra tolódott Munkáspárt szavazóit. Ott is az bizonyosodott be, hogy a munkásosztály inkább érdekelt a jól működő kapitalizmusban, mint egy bizonytalan szocialista kísérletben.

Jelenleg azonban az amerikai tőzsde emelkedik, és nem látszanak a pánik jelei. Egyetlen bizonytalansági tényező a koronavírus járvány, amelynek hatásai kiszámithatatlanok. Azonban, ha Bernie Sanders egy hónap múlva az úgynevezett szuper kedden győzelmet arat, akkor jó esélye lehet, hogy elnyeri a Demokrata Párt elnökjelöltségét. Akkor pedig megváltozhat a hangulat, ami a pénzpiacokra is átterjedhetne. Ez pedig senkinek se lenne jó hír.

Ajánljuk még

Vérrel írt üzenet, fegyverarzenál, eltévedt lövedék – Fokozódik a feszültség a déli határnál

Exkluzív 2023 szeptember 5.
Tovább súlyosbodott a helyzet a déli határunk szerb oldalán azóta, hogy Az Akta bemutatta a terrorista embercsempész bandák táborait, akiknek az egymással folytatott háborúja a helyi magyarok életét veszélyezteti. Ahogy riportunkban bemutattuk, afgán és észak- afrikai terrorista csoportok tanyáznak a Szabadka környéki erdőkben, sorozatlövő, gránátvető fegyverekkel és gránátokkal ellátva, és most már naponta vannak tűzharcok, lőnek és robbantanak, gyakran a lakóházak közelében. Ezek a bandák szervezik a napi több száz, Zágrábból a Délvidékre érkező illegális migráns továbbjuttatását. Az elmúlt napokban fokozódott az amúgy is tarthatatlan helyzet. A lövöldözések maradványait, lőszerhüvelyeket néhány tíz méterre a határtól százával találni – már a határon lőnek, miközben 300–400 fős csoportok invázióját irányítják neki a kerítésnek. És már nem létráznak: végigvágják a kerítést, azon tuszkolják át az embereket az akciót fegyveresekkel fedező embercsempészek. A PestiSrácok.hu számos exkluzív felvételt kapott a terroristákról és a felkutatásukra irányuló akciókról. Megtaláltuk a TikTokon az embercsempész bandák egymásnak szóló hadüzeneteit, különböző üzenetekkel ellátott videóit. Ezek a felvételek is jól mutatják, hogy elit terrorista csoportok háborúja dúl az embercsempész piacért, illetve területekért. A BIRN balkáni oknyomozó portálnak pedig a csoportok vezetőit is sikerült beazonosítania, és belső informátoraik által a területfelosztási harcok eseményeit is feltérképezték. Hat hónapon át tartó kutató-elemző munkájukból az is kiderül, hogy a marokkói és afgán bandák háborújához főleg Koszovóból albán bűnözői körök biztosítják a fegyvereket, méghozzá igencsak borsos áron.

„Valahol fenn úgy döntöttek rólam, hogy a Ferencváros legyen az életem!” – Nyolcvan éves lenne, de már tíz éve nincs közöttünk a Császár (2. rész)

Exkluzív 2021 október 17.
Az egyetlen magyar aranylabdás labdarúgó, Albert Flórián pályafutását bemutató írásunk első részében egészen 1967 végéig jutottunk el. Innen folytatjuk most a zseniális játékos életútjának felelevenítését, feltárva a korszak sajátosságait, szót ejtve a kiváló labdarúgó emberi kapcsolatairól és megidézve gondolatait ferencvárosi kötődéséről, valamint arról, hogy ő maga mire volt a legbüszkébb a saját karrierjét tekintve.

Hiába volt 92 lakója, a migránsvilla a helyiek szerint olyan volt, mint egy szellemház

Exkluzív 2023 szeptember 15.
Nem tudni mikor érkeztek és hogyan látták el magukat az illegális migránsok a 12. kerületi villában. A környéken lakók már régóta nem tapasztaltak mozgást a sem a házban, valamit az ahhoz tartozó telken sem. Úgy gondolták, hogy egyszerű munkások költöztek be az ingatlanba. Csütörtök este a rendőrség egy névtelen bejelentés alapján 92 illegális migránst talált a Béla király úti villában. Mivel az elfogottak nem tudták magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét hitelt érdemlően igazolni, ezért a hatóságok visszavitték őket az ideiglenes biztonsági határzárhoz.