A nukleáris katasztrófa forgatókönyvét ismerteti egy ijesztően megalapozott könyvben Annie Jacobsen amerikai biztonsági szakértő. Ha pedig ez bekövetkezik, pillanatokon belül a dinoszauruszok időszakában találhatjuk magunkat.
Lehet, hogy az amerikai elhárító rakéták célt tévesztenek, így nem semmisítik meg az észak-koreai atomrakétát. Lehet, hogy Washingtonból nem érik el telefonon Moszkvát, és tévedésből az oroszok is beszállnak az atomháborúba. Lehet, hogy Amerikából már az orosz rakéták célba érése előtt megsemmisítő válaszcsapást indítanak Oroszország ellen. Sok lehet, de ha bekövetkezik, a Föld nagyjából olyan katasztrófát szenvedne el, mint 66 millió éve, amikor egy hatalmas meteorit pusztítása kiirtotta a dinoszauruszokat – írja Nuclear War: A Scenario című könyvében Annie Jacobsen. Az író több mint egy évtizeden át rengeteg amerikai illetékessel, köztük volt védelmi miniszterekkel, elnöki tanácsadókkal, atomkutatókkal beszélt az anyaggyűjtéshez. Megismerkedett olyan iratokkal is, amelyeknek a titkosítását nemég oldották fel. A forgatókönyv tehát, amelyet felvázol, egyáltalán nem légből kapott, bár igaz, hogy ennyi véletlen szerencsétlen összejátszásának a valószínűsége nem túl nagy.
Tévedések, rossz helyzetfelmérések vagy akár egy diktátor őrült pillanatai elegendőek a katasztrófához. William Perry, aki Bill Clinton elnök idején volt védelmi miniszter, úgy véli:
Ma közelebb vagyunk egy – akár véletlen – atomháborúhoz, mint a hidegháború idején.
Jacobsen azzal kezdi a hátborzongató történetet, hogy Észak-Korea egy interkontinentális rakétát indít Washington felé. Az amerikai SBIRS műholdas felderítő hálózat hamar észleli a rakétát. Tíz perccel a felbocsátás után már a pályáját is kiszámították: a Hvaszong-17 Washingtonba tart, és húsz perc múlva odaér.
Forrás: HVG; Fotó: EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE
Facebook
Twitter
YouTube
RSS