“Nem volt egyszerű ez a tíz év, nehezebben telt, mint más tíz év, de pontosan tudtuk, hogy egy európai rangú értéket hozunk létre Magyarországon” – fogalmazott portálunknak Baán László, a Liget Budapest Projektért is felelős miniszteri biztos a Városliget megújulása elmúlt tíz évéről szóló kiállítás megnyitóján. Mint kiemelte, egy nagyon tudatos, politikai töltetű torzítással kellett megküzdeniük, de a Liget Projekt sikerét lényegében az idő eldöntötte már. Kiemelte, a projekt megvalósulása felidézte azt az aranykort a századfordulóm, amikor “nagyon sok irányból jövő, de mégis egy irányba mutató energiát sikerült egybe csatornázni”. Baán László megjegyezte, a beruházásról egyetemeken fognak tanítani.
A Néprajzi Múzeumban található látogatóközpontban megrendezett Liget Budapest 10 – A Városliget megújulásának első tíz éve című, ingyenesen látogatható tárlat több mint háromszáz négyzetméteren látványos és interaktív elemekkel eleveníti fel a projekt 10 éves történetének legfontosabb állomásait és eredményeit. A látogatók nem csupán az eddigi, nagy népszerűségnek örvendő fejlesztésekről kaphatnak képet, hanem a park megújításának jövőben megvalósuló elemeivel, többek között az Új Nemzeti Galéria tervezett épületének látványos bemutatójával is találkozhatnak. Az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón Baán László arról beszélt, a fejlesztések teljeskörű megvalósítása után „Európa legkomplexebb és egyik legvonzóbb kulturális negyedévé válik majd a Városliget, de már az eddig átadott elemek elképesztő népszerűségnek örvendenek”.
A projekt már most jelentős eredményekkel bír, de még nem ért a végére: a legnagyobb és legfontosabb fejlesztése, az építészeti Nobel-díjat jelentő Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett Új Nemzeti Galéria felépítése még hátra van”
– mondta a miniszteri biztos, kiemelve ez az új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megújult Városliget az egész világ számára látható módon felkerüljön Európa kulturális térképére, ami egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő művészeti múzeum nélkül nem lehetséges. Hangsúlyozta, a kormány elkötelezett a projekt teljes körű megvalósítása mellett, az új fejlesztések megvalósítása az ország gazdasági helyzetének a függvénye, de előreláthatólag 2025-ben elkezdődhet az elbontott Petőfi Csarnok helyére tervezett Új Nemzeti Galéria megépítése.
Az idő már eldöntötte a projekt sikerét
Baán László portálunk érdeklődésére elmondta, a kiállítás célja emlékeztetni a Városliget sorsát figyelemmel kísérőket, hogy honnan is indult a Városliget megújulása, milyen lepusztult, szomorú helyszínné vált a park. Kiemelte, minden híreszteléssel szemben rengeteg társadalmi egyeztetést folytattak, a terv megálmodói és a leendő Liget-látogatók együtt alkották meg a Városliget megújulásának koncepcióját, és ez meglátszik a park és új intézményei látogatottságán, kihasználtságán is. A miniszteri biztos megjegyezte,
politikai szempontból edukációs ereje is van az elmúlt 10 évnek, hiszen akik arra építették zöld identitásukat, hogy bebizonyítsák, meg kell védeni a mi borzalmas szándékainktól a Városligetet, azok most fejüket lehajtva hallgatnak. Ami létrejött, egyetlen betűvel sem igazolja vissza mindazt a szörnyűséges jövőképet, amelyet a Liget Projektről állítottak, és aminek valójában semmi más célja nem volt, minthogy egyesek a zöld elkötelezettségüket fitogtassák.
Úgy vélte, időközben már az azok fejében is szöget üthetett, hogy hazudtak azok, akik a Városliget kipusztításával, tönkretételével riogattak, akik kezdetben, akár politikai indíttatásból is ellenezték a projekt megvalósulását, hiszen a pusztításnak éppen az ellenkezője történt.
Egy csodálatos dolog született Budapest és az egész ország javára
– hangsúlyozta.
Felidézi az aranykort
Portálunk az elmúlt tíz év felelősségének terhéről is kérdezte a miniszteri biztost, aki felidézte, valójában már 2011 végén megkapta a kormánytól a megbízást a koncepció kidolgozására, amely kezdetben csak egy új múzeumi negyed létrehozásáról szólt, de nagyon hamar világossá vált, hogy a Városliget egészének megújítása nélkül nem lenne értelme. Hozzátette, a vonatkozó törvény volt a fordulópont, az az origó, amely valódi szándékot, valódi elköteleződést tükrözött egy Európában is egyedülálló kulturális és szabadidőközpont létrehozására, innentől számítódik a tíz év. Mint megjegyezte, a kezdet-kezdetén egy kis irodában három munkatársával kezdték meg a munkát, az elmúlt évek alatt a Városliget Zrt. Magyarország legprofesszionálisabb kulturális fejlesztő cégévé nőtte ki magát. Baán László ugyanakkor kiemelte,
valójában az volt az igazi vágyam, hogy legyen Budapesten egy olyan négyzetkilométer, ahol mindenki, világlátásától függetlenül a tudása legjavát adja azért, hogy a Városligetben valami nagyszerű dolog jöjjön létre magyarság javára.
Kiemelte, a kollégái között is mindenféle nézetű ember dolgozik, de a munkába mindenki a legjobbat adta,
ez felidézi azt az aranykort, amely a főváros és az ország igazi fellendülését a századforduló környékén létrehozta, amikor nagyon sok irányból jövő, de mégis egy irányba mutató energiát sikerült egybe csatornázni.
Egyetemen is tanítani fogják
A miniszteri biztos kitért arra, amikor befejeződik a projekt, amelynek kulcsa az Új Nemzeti Galéria megépülése lesz, világossá fog válni, hogy ez Európa legkomplexebb és legvonzóbb kulturális negyede,
és akkor azt gondolom, már egyetemen is tanítani fogják, hogy hogyan lehet, hogyan érdemes értőn és óvón átalakítani egy nagyon régi, 150 éves városi szövetet, úgy, hogy az XXI. századi módon létezzen, működjön és szolgálja az embereket.
A 10 éves Liget Budapest Projekt eredményei közül Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója kiemelte: „Az első évtizedében elkészült fejlesztéseinek köszönhetően a Városliget ismét régi fényében ragyog, Budapest elsőszámú családi élményparkjává vált, a legkisebbektől a legidősebbekig, a kultúrakedvelőktől a természetbarátokig minden idelátogatónak a korábbiaknál sokkal többet és jobbat nyújtva. Mindezek mellett a főváros és Magyarország új jelképei születtek meg, a Magyar Zene Háza, a Néprajzi Múzeum mára hazánk világszerte látható nevezetességeivé váltak. A Liget Budapest Projekt gyakorlatilag egy új fogalommá vált a kulturális térben. A nemzetközi és a hazai kulturális élet vezető szakemberei a Liget projektet egyfajta benchmarknak, nemzetközileg is kiemelkedő referenciapontnak tekintik – mondta Gyorgyevics Benedek. A Városliget Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta: „mára örömmel számolhatunk be arról, hogy első évtizedünk munkája termőre fordult, hiszen a megújuló Városliget – legyen szó akár családi programokról, világszenzációnak számító kortárs épületekről vagy éppen izgalmas kiállításokról – úgy a hazai, mint a külföldi idelátogatók listáján az élmezőnyben szerepel. Megerősíti mindezt, hogy az eddig átadott projektelemek látogatottsága már átlépte a 7 és félmillió főt. Büszkén mondhatjuk, hogy az idő, a látogatói számok, és a visszajelzések egyértelműen visszaigazolták a Liget projekt céljainak érvényességét.”
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS