Egy éve, július 15-én ütött ki a főváros történetének egyik legnagyobb tüze a Kodály köröndi palotában, amelyben az épület tetőszerkezete és harmadik emelete megsemmisült, a ház életveszélyessé és lakhatatlanná vált. Az évforduló alkalmából összegyűjtöttük mi történt ezalatt az egy év alatt. Videóinterjúban beszélgettünk Bundula Csabával, a VI. kerületi alpolgármesterrel arról, hogy az önkormányzat hogyan segítette a lakókat és miként működött közre az épület állapotának rendezésében. A lakók vélhetőleg abban bízhatnak, hogy egy befektető megveszi a leégett tetőteret és a harmadik emeleti lakásokat. Erre pedig jó esély van.
SZABÓ FRUZSINA ANNA- PestiSrácok.hu
Pontosan egy éve, július 15-én kora délután csaptak fel a lángok a Kodály köröndi épületegyüttes egyik házában. A katasztrófát feltehetően a tetőn dolgozó munkások okozták, ugyanis nyílt lánggal próbálták kijavítani a heves nyári viharok miatt megrongálódott tetőszerkezetet. A tűz keletkezése után alig egy óra alatt semmisült meg a tető és a harmadik emelet. A szakemberek másfél napig oltották, hűtötték az izzó épületet, így a a hatalmas vízmennyiség eláztatta szinte az összes emeletet, további károkat okozva.
Az Andrássy út lakóinak sorsa azon a napon megpecsételődött, kálváriájuk a mai napig nem ért véget: a rendőrség még mindig nyomoz a felelőst keresve, a biztosító nem fizet és a tulajdonosok elmondása szerint az ideiglenes fedés ellenére a nagyobb viharok tovább áztatják a házat.
Az egy éves évforduló alkalmából a PestiSrácok.hu megkereste a VI. kerületi önkormányzatot. Videóinterjúban beszélgettünk Bundula Csaba alpolgármesterrel. Portálunk megtudta, hogy a bajbajutott lakókat az önkormányzat lakhatási támogatással segítette, eddig összesen 35 millió forintot áldozva erre, az egy év alatt. Igyekeztünk azt is kideríteni, hogy a médiából ismert zavaros tulajdoni viszonyokat hogyan sikerült rendezni az épület körül.
Stábunknak lehetősége nyílt bepillantani egy második emeleti ingatlanba, amely teljesen szétázott. A tulajdonos kamerán kívül elmesélte, hogy a vakolattól megszabadított falak várják a száradást, de nem sok reményük van a visszaköltözésre. Értékeit rokonainál és ismerőseinél tudta elhelyezni. A jelenleg albérletben élő idős hölgy kilátástalannak és elkeserítőnek nevezte a jövőt.
Egy nehéz év a Kodály köröndön
A PestiSrácok.hu szerkesztősége is az Andrássy úti házban volt, így kiemelt témaként sokat foglalkoztunk a köröndi tűzesettel. Elsők között számoltunk be az életveszélyessé nyilvánított házban történő mentesítő munkálatok folyamatáról. Több szakértő egybehangzó véleménye szerint az épület állagán sokat rontott, hogy hónapokig ideiglenes fedés nélkül állt az időjárási viszontagságoknak kitéve, így némileg megnyugodtak a kedélyek, amikor kiderült, hogy a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ a veszélyelhárítási munkálatok végeztével átveheti az épületet, és a nagyjából 100 milliós költséget vállalva, nekiláthat az ideiglenes tető kivitelezésének.
Portálunk elsőként ismertette a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság jogerős tűzvizsgálati határozatát, amely kimondta, “építési tevékenységnek” minősül a tüzet okozó kárelhárító bádogos munka. Az állásfoglalás és egy biztosítói záradék miatt százmillióktól eshet el a ház, ugyanis a 2 milliárdos biztosítási kötvény az építési tevékenységből adódó károkat nem fedezi. A biztosító szerint a viharban megsérült csatornarendszer javítása építésnek számít, míg a ház szerint az csupán karbantartási munkálatnak minősül. A jogi vita még nem zárult le, ezért a ház lakói eddig egy fillér biztosítási pénzt nem kaptak. A tűzvizsgálati határozat egyébként részletesen ismerteti a tetőn dolgozók vallomását és a keletkezés körülményeit.
A PestiSrácok.hu megtudta, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főosztály Életvédelmi Osztálya jelenleg a 37 éves N. János ellen folytat eljárást közveszély okozás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. A nyomozás jelenlegi határideje október 15.
A videót készítette: Szabó Fruzsina Anna és Kerekes András
Fotók: Horpáczi Dávid
Facebook
Twitter
YouTube
RSS