Ihletet kapott a közösségi médiában terjedő kihívásból a veszprémi Pannon Egyetem és a fenntarthatóság megteremtésének elkötelezettjeként egy olyan kihívást hirdetett, amelynek teljesítése nem csak valódi eredmény, hanem értelme, mérhető haszna is van. Segít a személetformálásban, hogy megértsük miért fontos, hogy fogyasztókból tudatos felhasználóvá váljunk és ráébredjünk, nem lehetetlen megszabadulni a lebomlásra képtelen hulladékoktól. A feladat, egy hónapra kiiktatni az életünkből a műanyagot.
Műanyagmentes július – ezt a címet kapta a veszprémi egyetem kihívása, melyről a megyei napilap írt.
A klímaváltozás folyamata már megállíthatatlan, ám az, hogy a folyamatokat megpróbáljuk lassítani, az mindannyiunk felelőssége. Erről is szól a Műanyagmentes Július – fogalmaz a veol.hu cikke.
Megjegyzik, hogy ha egy hónapig kibírjuk felesleges eldobható poharak és agyoncsomagolt termékek nélkül, akkor tovább is kibírjuk. Kár volna újrakezdeni…
Manapság már rengeteg alternatívát találhatunk arra, hogy környezettudatosabban éljük a mindennapjainkat. Nem kell feladni a kényelmes életünket, mindössze tudatosabban választani. Ha pedig véletlenül vettünk valamit, amin műanyag csomagolás van, ne adjuk fel, próbálkozzunk tovább.
A kampány a szemléletváltásról szól. A műanyagmentes július talán az egyik legjobb szemléletváltást elősegítő kampány, hiszen arról szól, hogy a műanyagot mindenhol megpróbáljuk valamilyen alternatívával helyettesíteni vagy egyszerűen kétszer meggondolni, hogy valóban szükségünk van-e a termékre, amely később műanyag hulladékként hagyja el az otthonunkat
-írja a veol.hu.
Az első pont, ami segít a kihívás teljesítésében, annak felismerése, hogy az önmegtartóztatás erény. A média elhiteti velünk, hogy amit megkívánunk, azt vegyük is meg – némi önmegtartóztatással feltehetjük magunknak a kérdést: biztosan szükségem van erre? A háztartásunkból kikerülő hulladék nagy része olyan felesleges dolgokkal van tele, amiket jó, ha egyszer használtunk.
Elviteles,házhoz szállított élelmiszerek rengeteg felesleges hulladékot tartalmaznak csomagolóanyagként. A kávéhoz például szerezzünk be saját újrahasználható kávéspoharat, hogy kiiktassuk, az elviteles poharat, ami a szemetesben landol, ha kiürült.
Szintén egy jótanács a bambusz fogkefe beszerzése, aminek az anyaga komposztálható, ha mielőtt eldobjuk levágjuk róla a műanyag sörtéket.
Figyeljük a szépségápolási termékek csomagolását a vásárlásnál, ugyanis egyre többen használnak újrahasznosított anyagú csomagolást.
Felhívják a figyelmet a Pannon Egyetem Újrahasználati Központjára is, amelynek szemlélete könnyedén másolható: amire már nincs szükségünk, az másnak még jól jöhet. Amit kidobnánk, azt oda adhatjuk másnak.
Vezető kép: hulladekvadasz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS