A Kreml szerint a Jevgenyij Prigozsin elleni büntetőjogi vádakat ejtik, és a Wagner-csoport egyik harcosát sem vonják felelősségre a fegyveres lázadás megszüntetésére irányuló megállapodás részeként. A Wagner-csoport vezére mindezek ellenére is inkább Fehéroroszországba költözik, ami talán mégsem annyira meglepő, hiszen Putyin több interjúban is közölte: egyetlen dolgot tart megbocsáthatatlannak, az pedig az árulás.
Egy orosz zsoldoscsoport lázadó vezetője Fehéroroszországba költözik, és ejtik az ellene indított büntetőeljárást – közölte a Kreml, miután visszavonta harcosait a Moszkva felé való előrenyomulásból. Jevgenyij Prigozsin korábban azt mondta az orosz főváros felé tartó csapatainak, hogy forduljanak vissza, mondván, el akarja kerülni az orosz vér ontását. A Wagner-csoport harcosai állítólag mindössze 120 mérföldre voltak Moszkvától, miután Prigozsin korábban megfogadta, hogy elpusztít mindenkit, aki az útjukba áll. Üzenetében Prigozsin a következőket mondta:
24 óra alatt Moszkvától 200 kilométeres körzetébe értünk. Ez alatt az idő alatt egyetlen cseppet sem ontottunk embereink véréből.
Aljakszandr Lukasenka hivatala közölte, hogy a Wagner-harcosok további mozgásának leállításáról szóló döntést Putyin jóváhagyásával a fehérorosz elnök közvetítette, cserébe a biztonságukért járó garanciákat. A Kreml szerint Lukasenka azért ajánlotta fel a közvetítést, mert körülbelül húsz éve személyesen ismerte a zsoldosvezért.
A csecsen csapatok megvédik Moszkvát
Oroszország háromezer csecsen elit katonát vezényelt Moszkvába, előkészítve a magáncsapatok fővárosba való belépését. Az oroszbarát sajtó szerint 13 orosz katonát öltek meg a lázadásban, de a Sky News nem erősítette meg az állítást. Az orosz elnök korábban hazaárulással és “fegyveres lázadás” vezetésével vádolta a Wagner-csoport vezetőjét. A fegyveres lázadás leállítása után a Kreml azt mondta, hogy Prigozsin ellen minden büntetőjogi vádat ejtenek, és a Wagner-csoport harcosai ellen nem indulnak eljárás. Azt is közölték, hogy a zsoldosvezér Fehéroroszországba költözik.
A vérontás elkerülése fontosabb volt, mint az emberek megbüntetése
– mondta a Kreml szóvivője, hozzátéve, hogy néhány Wagner-harcos szerződést köthet az orosz védelmi minisztériummal. Vlagyimir Putyin elítélte az egykori szövetségese, Prigozsin cselekedeteit, aki az orosz védelmi miniszter elmozdítására irányuló lázadást vezette, és a zsoldosfőnök tetteit az ország katonáinak és népének “hátba szúrásnak” bélyegezte. Prigozsin azonban tagadta az árulást, és “hazafiaknak” nevezte harcosait. A konvoj korábban gyorsan haladt előre Oroszország déli része irányából, és azt hitték, hogy a lipecki régió környékén tartózkodott, mielőtt az előrenyomulás véget ért. Korábban az orosz média gépfegyverállásokkal rendelkező rendőrcsoportokat állított a Moszkvai körzet déli határaihoz.
Prigozsin azt állította, hogy csapataival az orosz határ átlépése után érte el Rosztovot és átvették az irányítást a kulcsfontosságú helyszíneken, köztük a repülőtereken. A városban található az orosz katonai parancsnokság, amely irányítja az ukrajnai megszálló erőket. A zsoldoscsoport állítólag védelmi létesítményeket is elfoglalt Voronyezs városában, körülbelül 310 mérföldre délre Moszkvától. A kormányzó, Alekszandr Guszev szerint az orosz hadsereg “harci intézkedéseket” hajtott végre Voronyezs térségében “a terrorelhárító művelet részeként”.
Putyin egy korábbi televíziós beszédében azt mondta:
Ez egyenértékű a fegyveres lázadással. (…) Oroszország megvédi magát, és visszaveri ezt a lépést. Küzdünk polgáraink életéért és biztonságáért. (…) Ez egy kísérlet arra, hogy belülről felforgassanak minket. Ez egy szúrás csapataink és Oroszország népe hátába.
Hozzátette:
A Nyugat teljes katonai, gazdasági és információs gépezete ellenünk harcol. Ehhez a csatához, amikor népünk sorsa dől el, minden erő egyesítésére, egységre, konszolidációra és felelősségre van szükség. Azok, akik fegyveres lázadást terveztek és szerveztek, akik fegyvert emeltek harcostársai ellen, elárulták Oroszországot. És felelni fognak érte.
Prigozsin azonban azt mondta: “Az anyaország elárulásával kapcsolatban az elnök mélyen tévedett. Hazánk hazafiai vagyunk.”
Prigozsinnak régóta tartó viszálya van a Szergej Sojgu vezette moszkvai védelmi minisztériummal, aki állítása szerint csapatait célba vette, és rakétacsapást rendelt el Wagner ukrajnai táboraira, megölve “nagy számú bajtársukat”. Azt mondta, hogy a támadás azután történt, hogy az ország katonai csúcsát “gonosznak” minősítette, és azzal érvelt, hogy a Kreml indoklása Ukrajna tavaly februári megszállására hazugságon alapul. Ezt Moszkva cáfolta, és “valótlannak és információs provokációnak” minősítette a vádakat. A Wagner-erők döntő szerepet játszottak Oroszország ukrajnai háborújában, és sikerült elfoglalniuk Bahmut városát, ahol a legvéresebb és leghosszabb csaták zajlottak.
Forrás: Sky News
Facebook
Twitter
YouTube
RSS