Tegnap este bombaként robbant a hír, hogy a baloldali ellenzék közös főpolgármester-jelöltje, Falus Ferenc visszalép Bokros Lajos javára. A visszalépésről szóló tárgyalássorozatot saját bevallása szerint Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke kezdeményezte. A PM ugyanokkor közleményében jelezte, nem tudják támogatni Bokros jelöltségét, de a jelek szerint a szocialisták sem egységesek a főpolgármester-jelölt személye kapcsán. Bárándy Gergely, az MSZP országos etikai bizottságának elnöke szerint például az MSZP akkor jár el helyesen, ha nem áll be Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) főpolgármester-jelöltje mögé.
PESTISRÁCOK.HU
Azonban ha ez mégis megtörténik, és felsorakozik a “demokratikus ellenzék” Bokros mögött, akkor olyan figurát sikerült találniuk, akinek pályafutása és megnyilatkozásai hemzsegnek az ellentmondásoktól. Bokros a széles közvélemény számára akkor vált ismerté, amikor 1995-ben Békesi Lászlót váltva ő lett a Horn-Kuncze-kormány új pénzügyminisztere. Nevéhez leginkább az úgynevezett Bokros-csomagot kötik. A szociális érzéketlenségéről elhíresült csomagnak köszönhetően családok százezrei sodródtak kilátástalan helyzetbe. Többek között a felsőoktatásban bevezetésre került a tandíj, megszüntették a fogászati ellátás ingyenességét, szűkítették a gyermekgondozási segélyre, családi pótlékra, gyermeknevelési támogatásra jogosultak körét és felemelték a nyugdíjkorhatárt. Bokros Lajos „ötleteinek” egy részét az Alkotmánybíróság végül szerencsére megsemmisítette.
Több mint egy évtizeddel később a volt pénzügyminiszter a Dávid Ibolya fémjelezte MDF környékén bukkant fel újra a politikai palettán, és a párt jelöltjeként 2009-ben bejutott az Európai Parlamentbe. Az önmagát ekkor már szabadelvű konzervatívként aposztrofáló Bokros a Konzervatívok és Reformerek frakciót választotta, amelynek tagjai például a brit konzervatívok, illetve a lengyel Jog és Igazságosság(PIS) pártjának képviselői. Utóbbi párt elnöke az a Jaroslaw Kaczynski, aki azt az Orbán Viktort nevezte meg egyik politikai példaképének, akit Bokros kvázi egy diktátornak tart. Külön érdekesség, hogy az Eurologus összesítése szerint 2009 és 2014 között Bokros az európai parlamenti szavazások alig hatvan százalékán vett részt, ő szólalt fel a legkevesebbet az üléseken és ő volt a legkevésbé aktív magyar EP-képviselő a ciklusban.
Bokros Lajos múltjában több ellentmondásos nyilatkozat is megtalálható. 1995 márciusában, öt nappal hírhedt programjának elfogadása után cinikusan azt nyilatkozta, hogy a szakszervezetekkel nincs miről tárgyalni, mert a kormánydöntésnek nincs alternatívája. Nos, ez a kijelentése jól jellemzi akkori demokrácia-felfogását. Ehhez képest az utóbbi időben száznyolcvan fokos fordulatot vett Bokros, mert mióta a Fidesz és Orbán Viktor hatalomra került, lépten-nyomon azt hangoztatja, hogy a kormány nem tartja tiszteletben, lábbal tiporja a demokratikus értékeket. De néhány órával ezelőtti sajtótájékoztatóján is arról beszélt, utalva a választás tétjére, hogy „demokrácia és diktatúra, verseny és monopóliumok között kell dönteni”. Az ex-pénzügyér önellentmondásba került saját párttagságát illetően is. Bokros Lajos EP-listás jelölése idején az MDF-ben sokan szocialista kötődése miatt elutasították személyét. Dávid Ibolya viszont megnyugtatta a pártot és a nyilvánosságot, hogy „Bokros Lajos nem volt MSZP-tag minisztersége ideje alatt sem, és most sem az”. Belépését az MSZP soraiba maga a volt pénzügyminiszter is tagadta, legendának titulálva azt. Azonban egy 1996-os Mozgó Világos interjúban ennek az ellenkezőjéről számolt be. Úgy fogalmazott: kötelességének érezte az MSZP-be való belépést. Néhány éve az MDF utódpártja, a Jólét és Szabadság meglebbentette, de már a 90-es évek közepén is téma volt Bokros Lajos „panamai diplomája”. A Parlamentben Torgyán József szorongatta meg a kényes kérdéssel Bokrost, aki hárított és az egyetemre mutogatott.
Az általa korábban elmondottak tükrében ugyanakkor az is érdekes, hogy miért vállalja el a baloldali pártok, de különösen a szocialisták támogatását. A 2009-es nagy miniszterelnöki casting idején ugyanis még kikérte magának és sértőnek nevezte azt a feltételezést, hogy valaha az MSZP jelöltje lesz, mivel az MSZMP utódpárt nem tudná elfogadni programját. Megjegyzendő egyébként, hogy akkoriban a szocialista párton belül valóban elfogadhatatlannak tartották és kizárták Bokros pajzsra emelésének a lehetőségét. Azon már meg sem lepődött senki, hogy Bokrosék 2013-ban megalakított MoMa elnevezésű pártja kezdetben még „az eleged van, de nem vagy balos” szlogennel kampányolt, hogy aztán néhány héttel később teljes mellszélességgel álljanak ki a baloldali összefogás mellett.
Tudja, hogy mit beszél? – Idézetek Bokrostól
„A kormánynak nincs mit tárgyalni a szakszervezetekkel a március 12-i kormánydöntésekről (…) mert a döntésnek nincs alternatívája.” Bokros, 1995.
„Demokrácia és diktatúra, verseny és monopóliumok között kell dönteni”. Bokros Lajos, 2014.
„Sértő még a gondolata is annak, hogy a hírnevemet, hitelességemet odaadjam egy olyan programhoz, amelynek a sikerében nem bízom”. Márpedig a szocialista párt mereven elzárkózik az én programomtól” Bokros Lajos, 2009.
“Mindent meg fogok tenni azért, hogy a nevezett urak tekintélye fennen ragyogjon, mert rájuk Budapest népének és a leendő önkormányzatnak is szüksége van”. „a MoMa mindig is egy konzervatív, szabadelvű, szabadsághívő mozgalom volt, és ezen nem változtatnak. Továbbra is a nyugati értelemben vett konzervatív-libeárlis értékeket képviselik, de örömmel jelenti, hogy ma nem a szakpolitikai kérdések döntőek Magyarországon. Szerinte vannak nézetkülönbségek adórendszer, önkormányzati rendszer, egészségügy, oktatás, nyugdíjreform kérdésében, de az is világos, hogy amikor egy vezérelvű parancsuralom megroppantotta az alkotmányosság gerincét, amikor egy illiberális szemléletű eszme terjed, össze kell fogni” – Bokros Lajos Falusról és Magyar Györgyről, illetve arról, miért vállalta el a közös főpolgármester-jelöltséget”.
„Ami az 1995. április 6-i kérésüket illeti, az az információnk, hogy levéltárunkban nem állapítható meg, hogy Bokros Lajos Úr diákként járt erre a panamai egyetemre. Nem szerzett semmiféle címet. ” Panamai Állami Egyetem hivatalos válasza, 1995. áprilisa
„Tehetek én róla, hogy olyan rendetlen a Panamai Egyetem, hogy nem találják?” Bokros Lajos a Parlamentben.
„Bokros Lajos nem volt MSZP-tag minisztersége ideje alatt sem, és most sem az” Dávid Ibolya, 2009.
“Az MSZP-be való belépésem legenda. Nem léptem be sem a szocialista pártba, sem máshová. A Horn-kormányból történt távozásom után Washingtonba, a Világbankhoz mentem dolgozni.” Bokros Lajos 2009.
“Ellenkezőleg: ez megint erkölcsi állásfoglalás a részemről. Mivel az MSZP-ben vannak számosan, akik támogatnak, úgy érzem, hogy kötelességem viszonozni ezt a támogatást. Ezért a jövőben azon fogok munkálkodni, hogy ismereteim átadásával, ha kell, speciális képzéssel felkészítsem rá a baloldali gondolkodású fiatal szakembereket, hogy profibb módon tudjanak politizálni.” “Én akkor lépek be az MSZP-be, amikor sokan éppen kifelé tartanak.” Bokros Lajos, 1996.
“Eleged van, de nem vagy balos?” 2014. január MoMa kampány szlogen
„Április 6-án népszavazás lesz, és azokra kell voksolni, akik soha nem akarták lebontani a demokráciát, ezért jó szívvel ajánlja mindenkinek az Összefogást”. Bokros, 2014. február
Karikatúra: Tomster
Facebook
Twitter
YouTube
RSS