Elferdítve, torzan tudósított az osztrák Der Standard és a napilapra hivatkozva több magyar sajtóorgánum is Kovács Zoltán kormányszóvivő minapi bécsi pódiumbeszélgetéséről – értesült a PestiSrácok.hu az osztrák fővárosban élő olvasóitól. A Der Standard, a Klubrádió és a Népszava is olyan felütéssel adott hírt a kormányszóvivő részvételével megtartott konferenciáról, hogy Kovács Zoltán a Népszabadság bezárását firtató és a lap megszűnésével a kormányt vádoló kérdésre “dühbe gurult”, “indulatosan reagált, és végül nem is mondott semmit”. A bécsi pódiumbeszélgetést végighallgató olvasónk szerint ehhez képest a kormányszóvivő nem zárkózott el a kérdések elől, mindenre válaszolt és erős túlzás, hogy dühbe gurult volna. A kormányszóvivő mindössze abszurdnak nevezte, hogy az esetenként bírósági tárgyalásra emlékeztető beszélgetés során vitapartnerei tőle, mint a kormány képviselőjétől követelnek magyarázatot, bizonyítékot a kormányzattól független történésekkel összefüggésben – tudta meg portálunk. Kovács Zoltán Bécsben arra is utalt, hogy a hazai sajtó helyzetéről szóló vitát a baloldal viszi külföldre, azt az ellenzék 2010 óta folyamatosan generálja.
Erős kritikákkal illeti a baloldali magyar sajtó Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki szerintük dühösen, indulatosan reagált egy bécsi konferencián a Népszabadság bezárását firtató és a lap megszűnésével a kormányt vádoló kérdésre. A Klubrádió és a Népszava az osztrák Der Standard tudósítására hivatkozva azt írták, hogy Kovács Zoltán a kérdések hallatán hallgatásba burkolózott, mondván, “az egész rendezvény olyan, mint egy bírósági tárgyalás, ő pedig a továbbiakban nem mond semmit”. Ehhez képest a PestiSrácok.hu osztrák fővárosban élő olvasói arról tájékoztatták portálunkat, hogy a Der Standard elferdítve, torzan tudósított az eseményről, a kormányszóvivő nem zárkózott el a kérdések elől, mindenre válaszolt és erős túlzás, hogy dühbe gurult volna. A kormányszóvivő mindössze abszurdnak nevezte, hogy az esetenként bírósági tárgyalásra emlékeztető beszélgetés során vitapartnerei tőle, mint a kormány képviselőjétől követelnek magyarázatot, bizonyítékot a kormányzattól független történésekkel összefüggésben – tudta meg portálunk.
Az ügy háttere, hogy november 14-én az APA bécsi központjában a hírügynökség, a Concordia sajtóklub és az újságírók önigazgatási, etikai szervezeteként működő osztrák sajtótanács szervezésében pódiumvitára került sor „Magyarország: nyomás alatt a sajtószabadság?” címmel. A beszélgetést a sajtótanács ügyvezetője, Alexander Warzilek moderálta, aki döntően a Népszabadság-ügyre hegyezte ki. A vitán Kovács Zoltán mellett Gergely Márton, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese, a TASZ részéről Dojcsák Dalma és Erhard Busek, az ÖVP liberális nézeteiről ismert egykori alkancellárja vett részt. Olvasónk szerint az éles vitát a Népszabadság ügye, s így Gergely Márton több esetben előre megírt és felolvasott nyilatkozatai dominálták.
“Az érezhetően személyes frusztrációtól és sértettségtől is vezetett újságíró már ismert téziseit ismételte: a lap nyereséges és piacvezető volt, a leállítás gazdasági okaira való hivatkozások hazugságok, annak valódi oka a már megjelentetett, de főként a tervezett oknyomozó riportok, s utóbbiak publikálásának megakadályozása voltak. Gergely Márton úgy vélekedett, Magyarországon adott a szólásszabadság, ám az oknyomozó újságírást a hirdetési politika segítségével mindinkább ellehetetlenítik. Dojcsák Dalma is csatlakozott Gergely Mártonhoz, s arról beszélt, hogy szerinte a Népszabadság leállítását vitathatatlanul politikai szándékok vezérelték. Dojcsák Dalma kiemelte azt is, hogy Magyarországon a hazai sajtó tulajdoni viszonyainak átalakításával némítják el a kormánykritikus hangokat, s a közmédiát is erősen bírálta” – ismertette a történteket a PestiSrácok.hu olvasója.
Beszámolójából kiderül, Kovács Zoltán a pódiumbeszélgetésen az elhangzottakra úgy reagált, hogy a fentiek egy, a tényeket figyelmen kívül hagyó, politikai motivációból konstruált és a balliberális sajtó, valamint a pártok saját definícióján alapuló moralitást számon kérő narratívát tükröznek, amelyben előszeretettel mossák össze a hazai médiajogot a sajtóban tapasztalható, gazdasági törvényszerűségek által meghatározott tulajdonviszonyokkal.
“A kritikus vélemények jelen vannak a hazai médiában, a nyilvános információk szabadon hozzáférhetőek. A tulajdonviszonyokkal kapcsolatban pedig tudomásul kell venni, hogy megérkeztünk a kapitalizmusba, így a Népszabadság leállása is egy, a korábbi veszteségekre visszavezethető, autonóm gazdasági döntés volt. Az elhangzott vádakra senki semmilyen bizonyítékot nem prezentált még. Abszurd, hogy tőlem, a kormány képviselőjétől követelnek magyarázatot, bizonyítékot a kormányzattól független történésekkel összefüggésben” – mondta el a bécsi konferencián Kovács Zoltán. Egyben utalt rá, hogy ezt, a hazai sajtó helyzetéről szóló, külföldre vitt vitát a baloldal már 2010 óta folyamatosan generálja.
A rendezvényen Busek volt alkancellár arról beszélt, hogy a nyugatot is felelősség terheli a történtekért, mert a rendszerváltás után nem gondolta végig, hogy mi legyen keleten a médiával és rettenetes következményekkel járt, amikor főleg német nyelvű cégek bevásároltak az itteni sajtópiacon. Busek a pódiumbeszélgetésen azt is nyomatékosította, hogy bár a magyar kormányt a sajtóban elhelyezett és megjelentetett hirdetések miatt is támadják, de az állam által közzétett hirdetéssekkel kapcsolatban Ausztriában semmivel sem különb a helyzet a magyarországinál.
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS