Hatvankét éves korában elhunyt Sára Ferenc koreográfus, néptánc- és népzenekutató. Hozzá köthető első sorban a moldvai csángó népzene és néptánc magyarországi bemutatása. A kilencvenes évek elején kiköltözött Gyimesbe, mert szerinte az itteni emberek életformája megőrzött valamit a régi időkből.
Sára Ferenc 1961-ben született Budapesten. Először zenész lett, majd 1978-tól a Bartók Táncegyüttesben kezdett táncolni. 1981-től aktív néptáncművész, néptáncpedagógus és koreográfus. A Budapesti Műszaki Egyetem Kerekes Néptáncegyüttesének alapítója és vezetője, 1986-től a Kodály Kamara hivatásos táncosa. Erdélyt, azon belül a Gyimest különösen szerette, ahova a kilencvenes évek elején ki is költözött. 1995–1997 között a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes művészeti vezetője. 1981-től kezdve a moldvai csángó népzene gyűjtője. A ’80-as évek végétől hozzá köthető a moldvai csángó népzene és néptánc magyarországi bemutatása, ekkor szervezte meg az első csángó bálokat és táborokat. 1998-tól feleségével, Varga Zsuzsannával a gyimesi iskolákban néptáncot kezdenek tanítani. Ennek köszönhetően mára már a térség három falujában több mint 600 gyerek tanulja a gyimesi csángó táncokat.
A maszol.ro erdélyi hírportálnak korábban úgy nyilatkozott, hogy az úgyneveztt csángó témát misztikum lengi körül, ezért időszakonként felkapják, aztán elfelejtik, aztán megint felkapják. Gyimesről pedig úgy fogalmazott:
az egész Nagy-Magyarország térségében nincs még egy népcsoport, amely ilyen magasan, hegyek között és ilyen elzártan éljen. Még erdélyieknek is nehéz volt oda bekerülni, nemhogy kívülállónak. Amióta nyitottabbá, megközelíthetőbbé vált, sokat vesztett archaikus jellegéből, de még így is egyedülálló, ahogy ott élnek az emberek, ahogy gazdálkodnak, az életformájuk megőrzött valamit a régi időkből.
A gyimesi csángó népzene- és néptáncörökség megőrzéséért végzett fáradhatatlan munkájáért számos elismerésben részesült: 1984-ben lett a Népművészet Ifjú Mestere a gyimesi táncokért, 1992-ben UNITER-különdíjat, 2005-ben a Mediawave Párhuzamos Kultúrákért-díjat, 2014-ben Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át. 2021-ben Martin György-díjban, majd 2023-ban az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Kallós Zoltán-díjában részesül feleségével közösen „a népi kultúra éltetéséért, a Gyimes völgyében évtizedek óta kifejtett értékmegőrző munkájukért”. Emellett megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.
Sára Ferenc gyors lefolyású, súlyos betegség után október 2-án, Budapesten hunyt el. Gyászolják felesége, testvérei és gyermekei, valamint a táncházmozgalom határainkon innen és túl. Temetése Gyimesközéplokon lesz, amelynek költségeit a Hagyományok Háza vállalta magára.
Fotó: Facebook/Magyar Nemzeti Táncegyüttes
Facebook
Twitter
YouTube
RSS