„Az ASEAN-nak nem az a célja, hogy legyőzze Kínát, hanem tagországait olyan pozícióba hozza, hogy fejlődni tudjanak” – mondja Dimas Wahab, aki szerint Indonézia nem fél Kína felemelkedésétől. Az Indonéz Köztársaság budapesti nagykövete a geopolitikai átrendeződésekről, hazája pozíciójáról és az indonéz–magyar kapcsolatokról beszélt a Mandinernek.
A nagykövet az interjúban elmondta, hogy nem tartanak Kína felemelkedésétől – ezt már korábban is érzékelték –, Indonézia a saját problémáival igyekszik foglalkozni. Ugyakkor megjegyezte, hogy a globális világ gazdaságában ma az figyelhető meg, hogy
a felemelkedés, a növekedés jelenleg inkább Keleten jelentkezik, a nyugati világ stagnál, nem fejlődik.
Elmondta azt is, hogy Indonézia szemponjából jó, ha Kína fejlődik, hiszen akkor ők is fejlődnek, továbbá
Indonézia a saját ásványkincseit, energiaforrásait, a nikkelt, a nemesfémeket és egyéb nyersanyagokat nem értékesíti már külföldre, stratégiai közkincsként őrzi.
Úgy vélik, ha eladják ezeket az ásványi anyagokat, akkor nem fejlődnek. Magyarországgal kapcsolatban Dimas Wahab úgy vélekedett:
Az utóbbi években Orbán Viktor miniszterelnök úr már kétszer is ellátogatott Indonéziába, ez jelzi a kapcsolatok súlyát. A célunk az, hogy a bilaterális kapcsolatokat megerősítsük mind gazdasági, mind kulturális téren. De fontos terület még a sport is: látjuk, hogy Magyarországnak nagyszerű sportteljesítményei vannak. Sok sportolónk töltött el időt Magyarországon, úszók, vívók, vízilabdások, meg focisták a Puskás Akadémián, utóbbiak már az indonéz válogatottba is bekerültek. És Magyarországnak van egy befektetése, az online befizetős útrendszer – ez kiépítés alatt áll.
Megjegyezte továbbá, hogy különlegessége Magyarországnak, hogy már több száz éve fejlett ország – ezt mutatják a gyönyörű régi épületek –, egy régi, ezer éve alapított ország, de mindezt a fejlettséget úgy érte el, hogy nem voltak gyarmatai, nem más országok kizsákmányolásával jutott el idáig. Ráadásul más, nagyobb hatalmak el is foglalták párszor a történelem során, és ennek ellenére is tudott fejlődni – ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy az emberi erőforrás itt nagyon értékes.
Forrás/Fotó: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS