Ez az alkalom szimbolikus értékkel rendelkezik, azt jelenti, hogy a Szentatya itt áll mellettünk, részt vesz a közös ünneplésben, és a járvány hosszú, szomorú időszaka után a reményt akarja képviselni – kommentálta portálunknak adott interjújában Erdő Péter bíboros, érsek Ferenc pápa hétfői bejelentését, hogy részt vesz a Budapesten rendezendő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus záró szentmiséjén. Erdő Péter úgy fogalmazott: “Ferenc pápa, ahogy már Irakban, úgy most azt mondta, a sötét felhők elvonulása után a fényt és a reménységet akarja megjeleníteni. Ez az az igazi gesztus, amit kaphatunk tőle, a tanúságtétel”.
Mint arról nemrégiben beszámoltunk, egy nappal azután, hogy Azbej Tristan államtitkár Moszulban megerősítette a Szentatyának a Budapestre szóló, Ferenc pápa iraki útjáról hazatérve hivatalosan is bejelentette részvételét az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus záró szentmiséjén. Ferenc pápa a Vatikán hivatalos hírportáljának nyilatkozva arról beszélt, bár fárasztják már a hosszú utazások, az eucharisztikus kongresszusra feltétlenül el szeretne látogatni. A bejelentés kapcsán Erdő Péter, bíboros, érsek nyilatkozott portálunknak.
A mai bejelentés nyomán talán már kijelenthető: Magyarországra látogat Ferenc pápa…
A Szentatya döntése, hogy eljön, számunkra egy nagyon nagy örömhír. Készülünk lelkileg, a szervezés dolgában már a tavalyi jó hír után eleve úgy készültünk, hogy a Hősök terén az oltár alkalmas legyen pápai szentmisére. A várakozásaink mellett mégis szinte váratlan volt, hogy pont Irakból hazatérve nyilatkozott a Szentatya, hogy meghozta a döntést, és jönni akar. A záró szentmise olyan alkalom, amit vagy maga a pápa celebrál, ahogyan tette ezt II. János Pál több alkalommal is, vagy a pápai legátus végez. A záró szentmise a Statio Orbis, amely ilyenkor az egész földkerekség nevében és az egész földkerekségért szól, ezt a várakozásaink szerint Ferenc pápa fogja bemutatni.
Lehet -e tudni bármit arról, hogyan találkozhatnak a hívek a Szentatyával?
Egyelőre még minden szervezés alatt áll, azt azonban már most tudhatjuk, hogy a Szentatya sokáig nem fog tudni Magyarországon időzni. Sok minden függ az akkori járványügyi helyzettől is. Az ugyanakkor biztos, hogy ez az alkalom szimbolikus értékkel is rendelkezik, azt jelenti, hogy itt áll mellettünk, részt vesz a közös ünneplésben, és a járvány hosszú, szomorú időszaka után a reményt akarja képviselni. Ahogy már Irakban, úgy most azt mondta, a sötét felhők elvonulása után a fényt és a reménységet akarja megjeleníteni. Ez az igazi gesztus, amit kaphatunk tőle, a tanúságtétel.
A koronavírus-járvány milyen kihívások elé állítja a szervezőket és a résztvevőket? Mire készüljünk?
A korlátozásokról egyelőre nem tudunk semmit. Azt máris lehetett látni, hogy 2021. szeptember 5-12-ig nem mindenben pontosan ugyanazok a helyszínek állnak majd rendelkezésre, a nyitó szentmisét például nem tudjuk a Puskás Ferenc Stadionban tartani, így azt is a Hősök terére tervezzük. Természetesen, ha az előírásokat, a távolságtartást, esetleg az oltás igazolását, vagy egyéb formaságokat kívánnak, azt is be kell tartaniuk a résztvevőknek.
A harmadik hullám közepén szinte valószerűtlen, hogy Ferenc pápa hazánkba látogat…
A pápa jelenléte önmagában is már egy üzenet, ahogyan Irakban tett látogatása is az, amely szintén valószínűtlen volt. Ott is járvány van, nem teljes a béke, rakétatámadásoktól és merényletektől szenved az ország. Ferenc pápa mégis elment, hogy kifejezze szolidaritását egyrészt az ottani keresztények iránt, akik nagyon sokat szenvedtek, másrészt, hogy képviselje a nyitottságot a párbeszédre a más világnézetű emberekkel, különösen e konkrét esetben az iszlám világgal.
Hogyan készülhetünk a pápa érkezésére?
Mindenekelőtt fontos az, hogy megismerjük az eucharisztiáról szóló tanítását, hiszen több beszédet és írást szentelt ennek a témának. Másrészt fontos, hogy felfigyeljünk más tanításaira is, különösen a teremtett világgal kapcsolatban. A Laudatio si pápai enciklikában arra szólítja fel a világ keresztényeit, hogy a teremtett környezetnek felelős gazdái legyünk, és ezzel a kérdéskörrel a hitünk fényében is foglalkozzunk, ne pusztán a természetvédelem világi szabályai szerint.
Vezetőkép: IEC2020
Facebook
Twitter
YouTube
RSS