
Nem tudom, feltűnt-e Önöknek, de mostanában nem divat a béke. Én személy szerint nagyon csíptem az elmúlt sok évtizednyi békét. A jólétet meg különösen. Egyiket sem untam meg, semmit sem támogattam, ami bármelyiket is veszélyeztette volna. Szerintem ezzel minden normális ember így van. De mi itt tudjuk, hogy mennyire tünékeny ez a helyzet, a nyugatiak még nem.
A magyar társadalom a kommunista uralom 45 éve alatt ugyan elfeledkezett a trianoni traumáról, de nem háborús haraggal idézte fel 1990 után ezt a gyalázatot, hanem a megbékélés reményével. A jobboldal okos nemzetpolitikája pedig megmutatta azt is, hogy egyenrangúként, az egymásra utaltság biztos tudatában, a múlt bűneit nem feledve, de a jelen tetteivel távolítva azokat, a Kárpát-medence és Közép-Európa népei talán tudnak egymással összefogva létezni és együtt megőrizni önmagukat. Most pedig nagyon úgy látszik, hogy nekünk ez most a távlat és nem Európa.
Különös, hogy a szerbek értették meg ezt a legjobban, akiket az elmúlt 30 évben ért annyi sorscsapás, mint minket Trianonnal. A szerbek sokat tettek azért, hogy páriák legyenek, de most úgy tűnik, tanultak a mi és a saját sorsukból. A szerb történelmi tapasztalat ugyanis egyedi: oroszpártiságuk nem párosult birodalmi alávetettséggel. Az oroszok ugyanis pont olyan messze vannak tőlük, hogy a garanciáik még érjenek valamit, kereskedni könnyen lehessen velük, de a birodalom már nem ér el idáig. Tanácsos emlékezni erre, Jugoszlávia harmadik utas politikájára, ami minden bajával együtt rávilágít arra a tényre, hogy van harmadik út. Az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb hazugsága, hogy megőrizte a hidegháború dichotómiáját. Mi és ők, semmi más. Pedig Közép-Európában ez a képlet nem igazán működik, itt mindig sok más, egymással is változó viszonyban lévő nemzettel kell jóban lenni és hatékonyan együttműködni, még akkor is, ha a térség éppen valamelyik birodalom alávetettségében van.
Trianon sajnos szinte minden nagyhatalmi ostobaságra jó példa, ahogy akkor évezredes gazdasági kapcsolatokat és pótolhatatlan egymásrautaltságokat vágtak végleg szét, az orosz–ukrán háborúra hivatkozva most is ugyanezt teszik. Európa már csak az USA perifériája, és a birodalom elkezdte leválasztani a gyarmatait a világ többi részéről, hogy hatékonyabban foszthassa ki őket. Kontinentális zárlat ez a javából, az lesz majd a vége, hogy csak az USA-val kereskedhet Európa, a világ többi részével nem. Amilyen alapon ma az oroszokat szankcionálják, azon az alapon bármelyik másik országot ki lehet zárni az Európával való kereskedelemből. A fontos nyersanyagok, energiahordozók beszerzésének kötelező EU-s szintre emelése, amit most a háborúra hivatkozva el akar érni Brüsszel, nem más, mint ennek az első lépése. És akkor csak Brüsszelben kell megvenni néhány embert, mint a közös vakcinabeszerzésnél, hogy egy egész Európára kötelező gazdasági egyezség szülessen.

Orbán Viktor Prágában
Ha csak az orosz–ukrán háború frontokon kívüli közvetlen következményeit nézzük, akkor egy teljesen másik háború képe bontakozik ki előttünk, Amerika gazdasági háborúja Európa és kisebb részben Oroszország ellen. A történelemképünk nagy hazugsága, hogy a háborúk valamelyik fél egyértelmű katonai győzelmével érnek véget. Pedig nem így van: a háborúk általában elhalnak, befagynak, elfelejtett konfliktusokká válnak, amelyek az adott területen a mindennapi élet részévé válnak. A koszóvói albán–szerb konfliktus is ilyen, az azeri–örmény, az arab–izraeli, a palesztin–izraeli is ilyen. Az észak-írországi is ilyen, sőt, talán a baszk szeparatizmus is. Afrika tele van ilyenekkel, a világ is. Az orosz–ukrán is ilyen lesz. A most már teljesen bedühödött oroszok úgy tűnik, úgy döntöttek, hogy szétlövik az ukrán infrastruktúrát. Úgy, ahogy ezt egy totális háború idején tényleg kell. Ez azt jelenti, hogy télen Ukrajnában csak kőkorszaki módon lehet majd élni, pontosabban túlélni. Teljesen mindegy, hogy ki mit gondolt, várt a különböző lépéseitől arrafelé, hiába nyernek katonailag az oroszok, az USA nem fog velük tárgyalni. Mert az USA érdeke egy hatalmas, de befagyott állapotú konfliktus Európa és Oroszország határán. Az oroszoknak pedig nincs erejük és a jelen helyzetben nem is érdekük nyugatabbra jönni. Nincs itt már semmi, amivel kezdeni tudnának valamit.
Ez az utóbbi az igazán félelmetes a számunkra. Sem nyersanyag nincs itt, sem pedig olyan piac, amit ki lehetne aknázni. Európában, ha az nem jut nyersanyagokhoz, már csak egy régifajta, középkori, nőrablós, rabszolgaszerzős háborúra lenne lehetőség, ami manapság már értelmetlen. Remélhetőleg. Az infrastruktúrát nem lehet elrabolni, csak lerombolni lehet, a modern gyárak logisztikailag annyira függenek a beszállítóktól, hogy nem lehet sokkal fejletlenebb vidékekre telepíteni őket rövid távon. Európa mint gazdaság és mint piac sokat zsugorodott az utóbbi két évtizedben, de azt gondolnánk, hogy hiányozni fog azért a világgazdaságból. Putyin szavaival élve, már nem prémium piac, de az oroszok láthatólag betervezték, hogy elveszítik. Kína is kibírja ezt a traumát, Európa csak saját magának fog hiányozni. Amit innen fizikailag ki lehet vonni, azt az amerikaiak fogják hazavinni. Aztán itt hagynak bennünket az oroszoknak meg az araboknak, hogy veszekedjenek rajtunk.

Belgrád, 2022. szeptember 16. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Aleksandar Vucic szerb elnök (j) fogadja Orbán Viktor kormányfőt a belgrádi elnöki hivatalban 2022. szeptember 16-án. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Miért is számít a magyar és a szerb történelmi tapasztalat? Mert a britek, a németek, a franciák még soha nem voltak annyira kiszolgáltatott helyzetben a saját történelmi tudatuk szerint, mint most. Egyszer-egyszer legyőzték őket, a németeket kétszer és nagyon, de mindegyik abban a hitben van még, hogy ott van a történelem közepén, az előző vereség után talpra állt már. A magországok még sosem voltak gyarmatok, nem voltak periférián és még most sem jöttek rá, hogy mi történt velük az elmúlt évtizedekben. Nem veszik észre, hogy nincs meg már az az egyensúly, amiben jó helyzetben voltak. A Szovjetunió, az erős CCCP kellett ahhoz az egyensúlyhoz, amiben nekik jó helyük volt. Nem volt meg az az alávetettség-érzésük, amelyet Közép-Európa népei már sokszor megtapasztalhattak.
Még mindig kétpólusú világban gondolkoznak és még azt hiszik, hogy ők az egyik igazodási pont. Most, amikor nem ők csinálják a történelmet, hiszen a németek a saját katasztrófáikat is maguk csinálták, hanem a dolgok történnek velük, nem képesek a reális helyzetfelismerésre. Az EU még mindig a XIX. századi porosz gőggel fogalmazza meg magát egy olyan játszmában, amelynek végkimenetelébe semmi beleszólása sincs. Nincs és nem is lesz senki, aki legyőzze az oroszokat, együtt kell élnünk velük. Hogy ezt egy realitásokon alapuló békében tesszük vagy perifériaként, egy befagyott háború szomszédságában, ez talán még múlhat Európa régi nagy országain, de ezt a döntést az EU egyelőre átengedte Amerikának.
A történelmi kérdés most az, a periféria perifériájaként elfogadjuk, hogy teljesen lezárunk kelet felé, vagy önálló politikát folytatnak Közép-Európa népei. Nagy történelmi újítás lenne, ha végre az itt élő népek egymással fognának össze és uralnák a saját sorsukat.
Vezető kép: Boris Johnson brit miniszterelnök (már nincs hivatalban), Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Mario Draghi olasz miniszterelnök (már nincs hivatalban) (b-j) a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 csúcstalálkozójának keretében tartott megbeszélése kezdetén a Garmisch-Partenkirchen közelében fekvő Krün elmaui kastélyában 2022. június 28-án, a háromnapos esemény zárónapján. Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan
Veletek
2022-10-15 at 02:20
Nincs központi tőzsdéje az EU-nak. A FESE nem tölti be azt a szerepet , amire szüksége lenne Európának. Amerikát le lehet győzni ,ha az EU kiépítette volna a befektetők számára az előnyösebb pénzforgatási lehetőségeket, és olyan külső szövetségesekkel indít közös piaci manővereket, akik a legnagyobb hitelezői Amerikának. A lebegő dollár megroppantása folyamatosan kivitelezhető lehetne. Miért kéne hagyni, hogy az USA legyen a pénzügyi központ ? Lehet más is. Ezer milliárdok tömege kerül a sárba az ukrán fennsíkon, azt a pénzt az EU megerősítésére kellet volna szánni ! A központi tőzsde mellé felsorakoztak volna a tagállami tőzsdék ,ha támadni, vagy védeni kell. Ki írja elő, hogy csak az USA értékpapírjait lehet felvásárolni. Az USA másokból él, mert odaviszik a pénzüket, mert így üzemelt a világ. Az USA meg diktál és tönkretesz államokat. Időben kivonják a befektetők a pénzüket Amerikából, és átteszik máshova, mi maradna belőle.
István Kopasz
2022-10-12 at 14:26
A cikkel tökéletesen egyetértek. Az USA minden probléma elsődleges okozója. Én 1944. márciusában születtem, tehát egy kis visszaolvasással van rálátásom napjainkig az elmúlt 77 évre a II. Világháború befejezésétől. Meggyőződésem, ha az USA és nyugat- európai csatlósai nem fejtenek ki akkora ellenpropagandát a Szovjetúnió és a magyar rezsim ellen a Szabad Európa Rádión keresztül, akkor a Rákosi és a Kádár diktatúra sem lett volna olyan kemény és tragikus, meg 1956-os forradalom sem lett volna, ami a mai eszemmel nézve felesleges vérontás és rombolás volt különösen Budapesten. Sajnos mindenki – én is – a Szabad Európát hallgattuk titokban tátott szájjal és elhittünk mindent amit bemondtak. Nem oldódott meg semmi. Az amarikaiak a forradalom leveréséig azzal hitegettek bennünket, hogy keményen tartsatok ki, mert hamarosan jönnek a felszabadító ENSZ csapatok. Az egész ország várta őket, de mindhiába. Fellázítottak bennünket, aztán bennehagytak a pácban. Egyébként Rákosi után az akkori diktatúra magától felpuhult volna automatikusan a gazdasági és társadalmi fejlődés hatására. Ez az USA a Nyugattal együtt a közelmúltban és napjainkban is, csak a Szovjetúnió helyett Oroszország van, akit le kell most győzniük és meg kell semmisíteniük. Ez a céljuk, eszközük pedig Ukrajna és Zelenszkij rezsim közvetlen és aktív támogatása az oroszok ellen.
Még annyi kiegészítést, hogy a Szabad Európa Rádiót folyamatosan hallgattuk a rendszerváltásig, mert ott voltak az “igazi, igaz” hírek. Az 1990.előtti években már naponta lehetett hírekben többször hallani Demszky Gábor, Rajk László, Heller Ágnes, Pető Iván és a többi “liberálias nagyjaink” nevét és vitézségüket.
Balfaszok
2022-10-12 at 13:17
Amig az EU egy kádertemető az otthon feleslegessé vált politikusok számára, addig nem várhetó változás!
Emlékszünk még, amikor Kovács Lászlót küldte ki Magyarország energia ügyi(fogyi) biztosnak?
Mivel a meghallgatáson (abban a gyenge mezőnyben), nem felelt meg, hazazavarták!
Az akkori kormány meg visszaküldte, hogy akkor találjanak a képességeinek (hűha), megfelelő biztosi posztot neki!
Hesslerezredes
2022-10-12 at 12:59
Európa pontosan azt kapja, amit a népei megérdemelnek.
Itt, mi, néhányan nem érdemelnénk meg ezt, mert mi itt hányjuk a borsót a falra, hogy lépjünk ki az EU-ból, meg a MATO-ból, amíg nem késő, de a Kormány úgy rá van szorulva az EU-s pénzekre, mint tót a húgyos körtére – nyilvánvalóan a tökéletesen elhibázott gazdaság (ipar) -, és pénzügyi politikája miatt. Tudniillik nincs sem MAGYAR ipar, sem MAGYAR pénzügy. Van magyarország-i, de nem MAGYAR.
Ez az igazság.
Theo
2022-10-12 at 11:48
Mi ez a kisasztalnal való kuporgas?
lyukas zokni
2022-10-12 at 11:25
Cuki, 10/10, sajnos..
Cuki
2022-10-12 at 11:07
úgy néz ki, hogy az energiahordozókkal rendelkező országok hátat fordítottak a FEJLETT DEMOKRÁCIÁKNAK, amelyek FEJLETT DEMOKRATIKUS eszközökkel szerezték meg a kontrolt ezek felett az energiahordozók felett.
– Az Emirátusok feje Moszkvába látogat, hogy szorosabbra fűzzék a kapcsolatokat
– az USA beszünteti a szaudiak fegyvertámogatását, mert már annyira közel vannak kínához és az oroszokhoz
nem sok választása maradt ezeknek a FEJLETT DEMOKRÁCIÁKNAK, mint új gyarmatok után nézni és minek mennének máshova, amikor ott vannak a saját országaik?
márko
2022-10-12 at 10:51
a vezető képből sugárzik egy tragikus energia Európa számára
/
HŰSÉGET és SZÖVETSÉGET kell megerősíteni ezt Biden minden találkozáskor elvárja ( követeli)
/
. a képen látható a VILÁG URA ( czár + szultán Biden az USA HEGEMÓN )
ÉS a négy “török pasa” HŰSÉGET és SZÖVETSÉGET kell megerősíteni
. “török pasák” alázatosak , ÉS mindegyik politikai NYOMÁSSAL demokratikus választásokkal eltávolítható
/
ÉS AHOGY A David Pressman (Az amerikai nagykövet reméli, hogy „NEM KELL NYOMÁST GYAKOROLNI” Magyarországra a svéd és a finn NATO-csatlakozás ügyében )
/
( gondolom hogy Biden is NYOMÁST GYAKOROL hogy szövetséges legyen
hufi
2022-10-12 at 10:44
Bizony, az USA dirigál, függőségben tartja az uniót, mindenhol ott van a támaszpontjaival, zsarolhatóvá züllesztette a büszke nőt!
Nagyon útjába áll a haladároknak miniszterelnökünk, legszívesebben eltennék láb alól! Nyílván tisztában van ezzel, kiépítette a védelmét, de nem árt az óvatosság!
Tessék mondani, a sok korrupt döntéshozó Brüsszelben, a magyargyalázó megnyilvánulásukkal nem vonható felelősségre? Vonatkozik ez a hazai baloldal hazaáruló nyilatkozataira is.
Királytigris
2022-10-12 at 10:30
Kelet-Európa egy kifosztandó ütközőzóna a Nyugat szemében.
angelblind652
2022-10-12 at 09:51
A kép nekem azt mondja, hogy aZ eURÓPÁTÓL TÁVOLABB LÉVŐ KIBICEKNEK SEMMI SEM DRÁGA. LÁTSZIK A SZEMÜKBEN, HOGY LEGALÁBBIS DÖRZSÖLGETIK A KEZÜKET. AZ ELÉRHETŐ ÓRIÁSI PROFITÖRÖM LÁTSZIK RAJTUK.