A Jobbikhoz erősen kötődő publicista pályafutása a párt politikai útkereséséhez hasonló íven futott. Míg 2010 előtt a kuruc.infóval hozták összefüggésbe, majd az Alfahír egyik fő arca volt a néppártosodás során, jelenleg a momentumos városvezetés által pénzelt Újpest Média főszerkesztője. Ide egyébként azt követően nevezte ki őt a független kerületi újságot ígérő Déri Tibor polgármester, hogy a baloldali összefogás színeiben elindult az önkormányzati választáson. Balogh tehát azt követően tért vissza a független újságíráshoz és kapott állást a kerületi lapnál, hogy a baloldali összefogás jelöltjeként elbukott az önkormányzati választásokon. Minderről a Transzparens Újságírásért Alapítvány számolt be részletesen.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány ezúttal Balogh Gáborról készített tényfeltáró írást, amelyben a publicista életútját vették górcső alá. Az 1982-ben született Balogh tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte történelem szakon, fiatalon részt vett a Jobbik alapításában. Egy, az Azonnalinak adott interjúban elmondja, hogy a különböző internetes fórumokon (például Gondola) kívül akkor kapott rá igazán a közéleti újságírásra, amikor a Magyar Nemzet lehozta a bepostázott olvasói cikkét:
2003 januárjában írtam egy cikket arról, hogy a Beneš-dekrétumokkal együtt vették fel a cseheket és a szlovákokat az unióba, és hogy ez mégiscsak felháborító és vállalhatatlan, mit akar az unió, ha ilyen egyértelműen származási alapon hozott törvényekkel felvesz országokat. Erről írtam egy kicsit gúnyos, kicsit felháborodott cikket, és elküldtem mindenhova. Akkor már volt egy eléggé kialakult jobboldali világképem, ennek ellenére elküldtem a Magyar Narancstól a Népszabadságig mindenhova, mert kíváncsi voltam, hogy hol jelenik meg. Kaptam a Népszabadságtól egy udvarias választ, hogy köszönik, meg jó, meg igazam van, de majd legközelebb, a Magyar Nemzetnél viszont meg is jelent. Igazság szerint a függőség innen indult, amikor lementem az újságoshoz, és ott volt Az örömünnep margójára című cikk Balogh Gábor egyetemi hallgatótól.
Az ojim.hu azt írja: 2004-ben – még egyetemistaként – önkéntesnek jelentkezett a Magyarok Világszövetségéhez, a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kampánycsapatába.
A kezdeményezésből kinővő kettosallampolgarsag.hu-ra később is írt cikkeket. 2007-től kezdett el publikálni a ma jobbikos politikusként ismert Z. Kárpát Dániel által főszerkesztett, rövid életű, Kárpátia nevű nemzeti-radikálisnak tartott folyóiratba, főleg történelmi témájú cikkeket, bár már ekkor is akadtak aktuálpolitikai írásai is. Saját elmondása szerint a téma iránt mindig is erős érdeklődése volt, többek között ez az oka annak, hogy később egyre több, végül szinte kizárólag közéleti témájú cikkei jelentek meg. 2009-ben, alapításakor csatlakozott az ekkor még barikád.hu néven futó Alfahírhez. Mind a portál, mind a megegyező néven futó hetilap erős jobbikos kötődésű médiumként van számon tartva. Az oldal tulajdonosa például ekkor még a Jobbikból csak nemrég kilépő Farkas Gergely országgyűlési képviselő volt. Jogilag a portál és a hetilap között egyébként ugyan nem volt kapcsolat, ennek ellenére az online felület mégis a hetilap weboldalaként funkcionált, valamint megegyezett a logójuk, és a munkatársaik között is voltak átfedések
– számol be a portál. Hozzáteszik: a 2013-ban az oldal Alfahírre változtatta a nevét, ezt követően a Hatvannégy Vármegyés, Szent Korona Rádiós, jobbikos Magvasi Adrián lett a lap főszerkesztője és Balogh főnöke.
Az Alfahíren 2016 decemberében jelent meg utolsó cikke. Ma az Alfahír kiadója és az N1TV tulajdonosa is az a Kiegyensúlyozott Médiáért Alapítvány, amelyet még, a párttal szimpatizáló sajtótermékek híján a Jobbik alapított. Balogh emellett a Jobbikhoz kötődő Fiatalok a Tudatos Médiafogyasztásért Egyesületet alelnöke lett 2013-ban, illetve köze volt az Ifjú Magyarok Egyesületének nevű szervezethez is. A két alapítvány ma már nem aktív, működése közben a többi munkatársa is a már előbb említett jobbikos sajtótermékek dolgozói közül került ki. A párt lakossági fórumain és az ifjúsági szervezetének eseményein is többször fellépett. 2019 novembere óta a Budapest IV. kerületi önkormányzatához tartozó Újpesti Napló főszerkesztője lett, ezzel elhagyva az Alfahírt. Az Újpest TV-n pedig ő vezeti a Korrekt nevű beszélgetős műsort, illetve rendszeres vendége a szintén a Kiegyensúlyozott Médiáért Alapítvány tulajdonában álló N1TV-n futó Saller internetes vitaműsorban. A Transzparens Újságírásért Alapítvány cikkében felidézi, hogy Baloghot még 2008-ban megvádolta a kurucwanted blog, hogy a kuruc.infora ír cikkeket Bekes Gáspár álnéven, ő ezt azóta is tagadja. A blogról azt kell tudni, hogy névtelen bejelentésekre és egy-egy kommentben megírt állításra alapozva nevezte meg a kuruc.info feltételezett szerkesztőit, így ennek a forrásnak a hitelessége nem bizonyítható. A blogon megnevezett állítólagos munkatársak közül mások is cáfolták, hogy az oldalhoz hivatalosan közük volna. Novák Előd korábbi jobbikos, most mi hazánkos politikus például, akit rendszerint a kurucinfo informális vezetésével vádolnak, szintén ezen a listán szerepelt, a Mandinernek adott 2019-es interjújában viszont azt nyilatkozta, bár nem ő szerkeszti a „kurucot”, ha elküld nekik valamit, az jó eséllyel megjelenik a portálon. A kurucwanted mellett Jónás Levente, a Mi Hazánk budapesti alelnöke is azt állította 2020 augusztusában egy vitában, hogy ő személy szerint látta, hogy Balogh Gábor a kuruc.info szerkesztője volt. Ez a feltevés nem bizonyított
– számol be az ojim.hu. A portál azt írja:
A sok mindennel, de függetlenséggel nem vádolható újságíró kinevezését politikai múltja miatt a jobboldali sajtó részéről többen élesen kritizálták, a Mandineren erről például azt írták, hogy „a vákuumot pedig régi-új zsoldosok töltötték be, élükön Balogh Gáborral. Azzal a Baloghgal, aki az alfahíres időkben az egyik legvitaképesebb, legkritikusabb tagja volt a Jobbik háztáji lapjának, és aki most tökéletes szimbiózisban nevetgél, pironkodik, sopánkodik (mikor éppen hogy) a baloldal megmondóembereivel a Sallerben.”. A Sallerben való szereplésén kívül 2019 decembere óta vezeti az Újpest TV Korrekt műsorát, ahol eddig nagyrészt helyi szereplőkkel, politikai elemzőkkel és valamilyen a fővároshoz kapcsolódó tisztséget betöltő baloldali politikusokkal készített interjút. Balogh mindezen kívül 2020 óta az Azonnali állandó szerzője. Az is kiderül, hogy miként került középről jobbra a baloldalon a publicista, akit saját elmondása alapján nagyon korán foglalkoztatni kezdett a politika és egyetemistaként már jobboldali gondolkodású embernek tartotta magát, majd a 2004-es kettős állampolgárságról szóló végül sikertelen népszavazást nagy törésként élte meg.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány összefoglalója szerint az újságíró szakmai életútjából világosan látható, hogy a függetlenség mítosza nem nagyon érdekelte. Mint írják: mindig is a Jobbik befolyásolási körébe tartozó médiumoknak dolgozott.
Pályafutása azonban alatt igen nagy változást figyelhetünk meg a függetlenséggel meg nem vádolható publicista stílusában és újságírói ideológiájában, ezt igen jól tükrözi, hogy a ráaggatott jelzőket tekintve eljutott mára az „antiszemitától” a „balliberálisig”. A Jobbik politikájának megváltozása úgy tűnik, Baloghot is új vizekre sodorta, az egykori Jobbik-alapító ma már a momentumos önkormányzat szócsöveként működő újság főszerkesztője, ahova azt követően nevezték ki, hogy a baloldali összefogás színeiben elindult és ki is kapott a 2019-es önkormányzati választáson. A képzeletbeli hab a képzeletbeli tortán egyébként az, hogy mindezek mellett portrénk alanya mostantól a kormányzati hirdetésekből is gazdálkodó Azonnali állandó szerzője. Balogh tehát az újságírói függetlenség kérdésében konzisztensen foglal állást, a függőség iránya csak az, ami megváltozott.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány legújabb írásából azt is megtudhatják, hogy Balogh milyen véleménnyel volt Szegedi Csanádról és melyik volt az egyik legtöbbeket megbotránkoztató írása. A részletekért kattintson ide.
Forrás: ojim.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS