„Harmadszor vagyok ugyanabban az ügyben becsukva, pedig köztörvényes bűncselekményt soha el nem követtem” – ezt mondta a Pesti TV stábjának a Gyorskocsi utcai börtönben Budaházy György, akit a Fővárosi Törvényszék Ignácz György bíró vezette tanácsa első fokon 17 év letöltendő fegyházbüntetésre ítélt, amelyből még csak kedvezménnyel sem szabadulhat. A Pesti TV-nek egyedüliként sikerült a szükséges engedélyeket megszereznie ahhoz, hogy fogvatartása alatt, a börtönben interjút készíthessen a nemzeti radikális oldal egyik vezéralakjával. Az exkluzív börtöninterjút a Pesti TV Az Ügy című műsorában láthatták, a videót a csatorna honlapján is visszanézhetik.
Sajnos nem mehettünk be a bv-intézetbe, mivel a börtönökben továbbra is fenntartják a járványügyi óvintézkedéseket, de Skype-on keresztül, kötetlenül, korlátozás nélkül beszélgethettünk Budaházyval, aki mindent elmondott arról, mit gondol az ítéletéről, az egész eljárásról, a bírósági függetlenségről, 2006-ról és a 2000-es évek állami terrorjáról, amely nemcsak őket, hanem az egész jobboldalt igyekezett kriminalizálni és ezzel megfélemlíteni. De szó volt választásokról, kegyelemről és arról is, hogy 2006 és a 2006-osok ügyét rendezni kell, hogy begyógyuljon egy tátongó seb a társadalom igazságérzetén.
Példátlan ítélet: 17 év fegyház
Mint ismert, egy rendkívül terhelt, több sebből vérző megelőző eljárást követően teljesen elölről folytatta le a Fővárosi Törvényszék, azon belül Ignácz György bíró tanácsa a Hunnia-pert. Míg a megelőző eljárásban – amely kapcsán egyébként még büntetőeljárás is indult – még „csak” 13 évet róttak ki Budaházyra, Ignácz György ezt most további 4 évvel megtoldotta. Ugyan a védelem minden vádlott esetében fellebbezett, másodfokon már csak eljárásjogi kérdésekkel foglalkoznak, bizonyítékokat nem értékelnek, márpedig a védelem és Budaházyék szerint az ő bizonyítékaikat egytől egyig lesöpörték, egyszerűen figyelembe sem vették az ítélethozatalkor. Egyszóval rendkívül nehéz lesz az ügy folytatása is. Amiben Budaházyék bíznak, az az, hogy a köztársasági elnök az egyéni kegyelemi kérvényeket elfogadva amnesztiában részesíti a 2006-osokat – ahogy magukat nevezik.
A Nemzeti Jogvédő Szolgálat a csütörtöki napon közleményt adott ki, amelyben hosszasan taglalják, hogyan nehezíti, késlelteti szerintük a bíróság a kegyelmi kérvények útját.
Budaházy György mellett még további 9 vádlott is benyújtotta kegyelmi kérelmét, azt kérve a köztársasági elnöktől, hogy az eljárás minden józan mértéket meghaladó elhúzódása, az ügyet máig meghatározó gyurcsányi hatalmi manipuláció, számos bírósági visszásság és a terheltek egyébként példás életvitele, társadalmi hasznossága okán vessen véget ennek az eljárásnak, mentesítse őket a meghurcolástól. Budaházy György és társainak kegyelmi kérelmei még mindig azon bíróságnál állnak „ügyintézés” alatt, amely bíróság immáron csaknem 2 hónappal ezelőtt az ügyükben egy drákói szigorúságú és egyúttal törvénytelen ítéletet hozott
– fogalmaz a közlemény. A Nemzeti Jogvédő Szolgálat álláspontja szerint ez a bírói eljárás szintén egy olyan súlyos visszásság, amely alkalmas arra, hogy az ítélkezés pártatlanságába és törvényességébe vetett társadalmi közbizalmat súlyosan megingassa.
Egyben erősíteni látszik azt a megközelítést, amely az eljárás során időről időre megállapítható volt, amely szerint a Fővárosi Törvényszék korábbi alapeljárásban, illetve a mostani megismételt eljárásban eljáró bírói a pártatlanság követelményének nem feleltek, felelnek meg
– fogalmaznak. Hozzáteszik: időközben az is kiderült, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség súlyosító fellebbezést terjesztett elő a 17 vádlott közül mind a 15 első fokon elítélt vádlott tekintetében, tehát Budaházy György esetében is úgy találja az ügyészség, hogy a 17 éves fegyházbüntetés nem megfelelően súlyos és még növelni kellene az időtartamát. Ráadásul a két felmentett vádlott esetében pedig a bűnösség megállapítását és büntetés kiszabását indítványozták.
Operatőr: László Petra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS