Nem bánták meg, hogy aznap ők voltak szolgálatban – mondta a PS-nek az a két vízirendőr, akik elsőként értek a helyszínre a Hableány tragédiájánál. Lázár Balázs rendőr főtörzsőrmester és Virágh István Richárd törzsőrmester arról is beszélt, hogyan tudták kiemelni a két dél-koreai áldozatot a vízből az erős sodrás ellenére. S bár a 444.hu azt hangoztatta pénteken megjelent cikkében, hogy “ha valaki Budapest kellős közepén beleesik, beleborul, karambolozik, vagy más formában kerül bajba a Dunán olyankor, amikor a víz nem fürdésre alkalmas hőmérsékletű, lényegében csak az éppen vízen lévő civilekben bízhat”, a valóság ezzel szemben természetesen teljesen más. Tavaly csak a Duna budapesti szakaszán 44 ember életét mentették meg a BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai. A szerencsétlenül járt Hableány utasai közül pedig kettőt húzott ki a vízből az a két vízirendőr, aki portálunknak nyilatkozott.
Az áldozatok utáni kutatásról számolt be Prohászka Richárd rendőr alezredes, a BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője pénteki sajtótájékoztatóján.
Esti sétahajózásra indultak a dél-koreai turisták a Duna budapesti szakaszán a hat országot, köztük Magyarországot is érintő körutazásuk egyik programjaként. A túlélők közül volt, akit a baleset helyszíne mellett mentettek ki az éppen arra közlekedő hajósok és utasaik, valakit pedig az erős sodrás miatt csak a Duna délebbi szakaszainál lévő hidaknál sikerült kiemelni a vízből. A 4 méter/másodperces sodródási sebességgel haladó testek ugyanis a tragédiát követő percekben már messze jártak a Hableánytól. Csütörtök estig 19 halálos áldozatot azonosítottak, és 9 embert keresnek még, köztük a magyar kapitányt is. Miközben a szakemberek előkészítik a hajóroncs kiemelését, folyamatosan kutatnak az áldozatok után. Már a baleset éjszakáján elindultak a járőrhajók, hogy utasokat keressenek a vízben – nemcsak Budapesten.
Körülbelül 200 km-es szakaszt vizsgálnak át folyamatosan a fővárosban hat hajóval, amelyek éjjellátóval és modern szonárberendezéssel vannak felszerelve. Ezeknek kétfős legénységük van, a kapitány és a matróz, a déli szakaszon 9 hajóval kutatunk a megfelelő létszámmal – mondta Prohászka Richárd rendőr alezredes, a BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője. Emellett a nyomozásban is részt vesznek, és logisztikai feladataik is vannak.
A keresés során a vízirendészet együttműködik a társszervekkel, és tetemkereső kutyákat is bevetünk
– tette hozzá. Elmondása szerint három áldozatot találtak meg a kutyák, amelyek nem a vízben úsznak, hanem a parton és a hajókon vannak, és kifinomult érzékeikkel jelzik, ha áldozatot találnak. Az alezredes arról is beszélt, hogy a szerb és horvát hatóságokkal is felvették a kapcsolatot arra az esetre, ha számukra azonosíthatatlan holttestet találnának a Dunában. A kutatást pedig addig folytatják, amíg mindenki elő nem kerül. Eközben információink szerint a dél-koreaiak drónokkal kutatnak honfitársaik után.
A videót Ragács András készítette. Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS