Pesti Srácok

1000 fokos pokolban lesz villamosenergia és távhő a főváros szemetéből (PS MOZI)

Sokak reggeli rutinjának része az, amikor munkába menet kiviszi a szemetet. Ekkor el is veszítjük az általunk termelt hulladékkal a kapcsolatot, pedig lehet, hogy télen épp az fűti otthonunkat, vagy egy klíma segítségével nyáron éppen hűti. Mindez a csodaszámba menő jelenség a Fővárosi Hulladékhasznosító Műnek (HUHA) köszönhető, ahol az 1000 fokos kemence 37 éve nyeli el Budapest mindennapjainak melléktermékét.

A Fővárosi Hulladékhasznosító Mű Magyarország egyetlen kommunálishulladék-tüzelésű erőműve. A létesítmény feladata, hogy termikusan ártalmatlanítsa a Budapesten keletkező települési szilárd hulladék mintegy 60 százalékát. A hulladékártalmatlanítás távlati megoldása céljából 1976-ban született döntés szemétégető-mű létesítésére, amely állami nagyberuházásként valósult meg a XV. kerületben, Rákospalotán. Kapacitása évi 350 ezer tonna, amelyet naponta átlagosan 260-300 kukásautó szállít ide.

Portálunk most végigkísérte a szemét útját az erőműben. Megtudtunk azt, hogy milyen jellegű szemét kerül ide, mi történik az égés során keletkezett salakanyaggal. Sámson László hulladékkezelési igazgató elárulta, mi történik az úgynevezett "bunkerben", valamint azt is, hogy mi történik akkor, ha valami robbanásveszélyes anyag, tárgy kerül a kemencébe, például egy kézigránát.

A videót készítette: Szabó Fruzsina Anna és Tihanyi Rita. Vezető kép: MTI/Máthé Zoltán

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!