Európa-szerte erősödnek a nyitási mozgalmak. Egyre türelmetlenebbek vagyunk, a bezártság kikezdi jámborságunkat. Nem csoda, hogy tele a hócipőnk azzal, hogy az Európai Bizottság trehány módon sáfárkodik a vakcinabeszerzéssel, tarthatnánk már előrébb is, de továbbra sem mehetünk edzőterembe, moziba, színházba tapsolni vagy esténként vacsorázni. Nálunk is vannak – többé-kevésbé jogosan – nyugalmát vesztett tiltakozók, csak nekünk jutott egy olyan ellenzék is mellé, amelynek részegységei gátlástalan módon tolakodva szeretnének hasznot húzni mások bajából. Habár az utca most még halk és szervezetlen, Alinsky és Popovic hazai tanítványai még nem nyúltak a tiltakozó civilek hóna alá, ám Ujhelyi István és Fekete-Győr András már egymás elől happolná el a politikai lehetőséget. Ahogy Gyurcsányék sem restek beszállni a „ki akart itt először nyitni?” gátlástalan versenybe. Új politikai erővonal van kialakulóban: felelős kormány áll az egymással is könyöklő, felelőtlen ellenzékkel és az ismét kampányoló „Tibi atya” blogteammel szemben.
Több európai országban megy az idegtépő „egy lépést előre, kettőt hátra”-metódus, amelyben különféle nyomások alatt hajlanak meg a kormányok: szigorítanak, lazítanak, szigorítanak – ahogy a szél éppen fúj. Nem is lehet ép ésszel ezt elviselni, ahogy látjuk is a hollandok csetepatéját. (Habár az is igaz, hogy Hollandiában épp most dőlt össze a jogállamiság…) Összességében elmondható, hogy Európa-szerte nyitási mozgalmak teszik próbára az államot. Az Orbán-kormány egyelőre kiállja a tesztet.
Vendéglátósok, Tibi atya és a felelőtlen ellenzék
A szigorú járványügyi szabályozások miatt Magyarországon is van már nyitási mozgalom. Láthatóan vendéglátósokkal, háttérben MSZP-s aktivistákkal és olyan profi influenszer-vállalkozásokkal, mint az egyre gyanúsabban dicsértessék Tibi atya Corporation, amely most már nyíltan kampányol Dúró Dórának (is). Lehet, hogy a kormány késlekedése és utolsó pillanatokban hozott korrekciója tényleg okot adott a kisebb vendéglátósoknak arra, hogy felemeljék hangjukat, ám azóta sok minden megváltozott. A miniszterelnök bejelentése után Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a pénteki Kormányinfón részletezte, hogy milyen valódi segítséget ad a kormány a bajbajutott vendéglátósoknak. A magyar vendéglátó-érdekképviseleti szervezetek kérését meghallgatva a közigazgatási hivatalokban felgyorsítják a bértámogatások kifizetését és az eddigi utófinanszírozás helyett átállnak előfinanszírozásra (közel 27 milliárd forint támogatás érkezik a vállalkozásokhoz; ez több, mint 100 ezer munkahely megmentését jelenti). Amint lehetőség lesz a lazításra, először a vendéglátóhelyeket fogják kinyitni. Továbbá február 1-je és május 31-e között az állami és önkormányzati ingatlanok után nem kell bérleti díjat fizetniük az éttermeknek, kávézóknak, konditermeknek. Persze az ellenzéki pártok mindjárt alkalmat találtak arra, hogy szimpátiájukról biztosítsák a nyitási mozgalmat szervező vendéglátósokat – ha ez igaz lenne. Voltaképp az ellenzéki pártok politikai hasznot remélve, gátlástalan és felelőtlen módon repülnek rá a nyitási mozgalomra. Az egész történetben azért van egy olyan momentum, ami felvet néhány fontos kérdést. A tiltakozást eredetileg szervező „Én kinyitok mozgalom” alapítója ugyan hangsúlyozta politikai függetlenségét, később mégis kiderült róla, hogy a szombathelyi szocialista polgármester egyik aktivistája. Horváth Adriánt nem csupán azért lehet felelőtlennek nevezni, mert felhergeli a károsultakat, kockáztatva így a védekezés sikerét, hanem azért is, mert saját közösségi oldalán dokumentálta, amint részt vett a 2019-es önkormányzati kampányban, lebuktatva ezzel magát és az egész szervezkedést.
Alinsky és Popovic tanítványait még nem látjuk a gáton
Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy ha elindul egy „civil” ellenzéki mozgalom, az igen hamar professzionális fordulatot vesz, majd nemzetközileg kipróbált eszközökkel feszül neki a kormánynak. Legutóbb a #FreeSZFE-tüntetések során elevenedtek meg Saul Alinsky 1971-ben megírt és 1999 óta magyarul is olvasható A civil szervezkedés ábécéje és Popovic Útmutató forradalomhoz könyveinek mondatai. A nemzetközi anarchista forgatókönyvek szerint ki kell jelölni egy „főgonosz hatalmat”, aki/ami ellen folytonos kampányok segítségével egy olyan közösséget lehet megszervezni, amely képes bizonyos ügyek irányításában – a demokratikus szavazások eredményét is figyelmen kívül hagyva – hatalmat szerezni. És ami végsősoron nem az „ügyről”, hanem a kormány megbuktatásáról szól. (Erről számos tanulmány készült az elmúlt hónapokban. Lásd: XXI. Század Intézet idevonatkozó elemzését!) A #FreeSZFE-mozgalom eseményei során láthattuk Alinsky minden tanácsát megvalósulni. Például: a közösségszervezéshez használj egy jól felismerhető szimbólumot; válj a rendszer áldozatává; fokozd a bizonytalanságot; soha ne légy unalmas; szervezz performanszokat, és így tovább. A nyitási mozgalom esetében még nem látunk ilyet. Még… Alinsky és Popovic felkészül?
Új politikai törésvonal van kialakulóban, ám már repedezik a felelőtlen ellenzék is
A válság jelenleg a magyar állam tesztje, a magyar kormány próbatétele, de egyben az ellenzék lehetősége is. Előbbi egyértelmű, utóbbi azonban többféleképpen értelemezhető. Az ellenzék számára a válság lehetőség arra, hogy konstruktív legyen. (Ez békeidőben nehezebb vállalkozás lenne.) Lehetősége van szolidaritást vállalni, segíteni, támogatni és hasznosabb, jobb alternatívát állítani. Párbeszédet kezdeményezni és javasolni. Jobban politizálni. Az ellenzék azonban nem ezt az utat választotta. Inkább riogat, mint segít. Inkább álhíreket gyárt, mint alternatívákat. A szivárványkoalíció célja nem a válságkezelés, hanem a válság elmélyítése, mert minél rosszabb az országnak, annál jobb nekik – vélik. És lehet… Felelőtlen politika, de bejöhet. Hogy milyen áron, az más kérdés! Új politikai törésvonal van kialakulóban Magyarországon: a felelős kormánnyal szemben felelőtlen ellenzék áll. Ám az ellenzék egymással is verseng.
Ki tudd többet nyerészkedni mások nyomorúságából?
Soproni Tamás, a Momentum polgármestere kinn járt a Hősök terén, miközben a vendéglátósok tüntettek. És milyen érdekes, minő szerencse (hopp!), ott termett az Independent riportere és az amerikai ABC News televízió stábja és csinált is egy „spontán” interjút a momentumos polgival. Világhír lett így a kétszáz fős tüntetésből. A Momentum rá is startolt a nyitási mozgalomra: pontokba szedve adtak politikai célt a megmozdulásnak, majd úgy kampányoltak a közösségi oldalakon (jó pénzből hatványozva az algoritmusokat), mintha ők, egyedül találták volna ki az egészet. Erre tört ki a hét legnagyobb cicaharca. Ujhelyi István nyílt levélben támadta meg Fekete-Győr Andrást, mert szerinte az hazudott az ATV-ben arról, hogy csak a Momentum foglalt volna állást a mozik és a vendéglátóhelyek nyitása mellett. Ujhelyi szerint a Momentum lenyúlta az ő ötletét. Mintha a szivárványkoalíció nem is lépne egyszerre! Talán nem is alkalmas rá – ami azért hosszú távon elgondolkodtató. Közben a DK is előállt egy gátlástalan nyitási programmal.
Felelőtlen. Ugyanakkor undorító és aljas.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS