Ha megnézzük a túszokat, gyereket és időseket engedtek el, de izraeli férfiakat nem nagyon – emelte ki megkeresésünkre Novák Attila történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Molnár Tamás Kutatóintézet tudományos főmunkatársa (aki majdnem öt évig volt magyar diplomata Tel-Avivban) azzal kapcsolatban, hogy kiderült: Izrael és a Hamász is kész folytatni a tűzszünetet, ha további túszok és fogva tartott palesztinok szabadulhatnak ki és humanitárius segély érkezik a Gázai övezetbe. A felek egyiptomi és katari közvetítéssel tárgyalnak a folytatásról.
Ez egy árucsere-folyamat, vélhetően még többet fognak követelni az izraeliek
– hangsúlyozta Novák Attila. A szakértő emlékeztetett, hogy volt 260 túsz Gázában, az ő családtagjaik óriási nyomást helyeztek az izraeli vezetésre. Kiemelte azt is, hogy Katar és Egyiptom közvetített a Hamász és Izrael között. Mint mondta, várható volt ez a folyamat, ugyanakkor annak gyakorlati részéről keveset lehet tudni.
A Moszad főnöke többször utazott már Dohába, Katar fővárosába, ugyanis a kis Öböl-állam hagyományosan közvetít a harcban álló felek között
– említette meg a szakértő. Hozzátette, hogy a szaúdiaknak jelentős szerepük van a közvetítésben, mivel Katarhoz hasonlóan mind a Hamásszal, mint az izraeliekkel szóba állnak. A Moszad vezetője, David Barnea amúgy most is Dohában van, hogy a CIA vezetőjével, Bill Burns-szel és katari illetékesekkel tárgyaljon a túszhelyzetről és általában Gáza sorsáról.
Nem mellékes, hogy vasárnap telefonon beszélt az izraeli és az amerikai elnök; Netanjáhú a háború folytatásának fontosságáról is beszélt.
Elmondtam, hogy az egyezmény után minden erőnkkel visszatérünk, hogy megvalósítsuk céljainkat: a Hamász felszámolását – annak biztosítására, hogy Gáza ne térjen vissza eredeti állapotába –, és természetesen az összes túsz szabadon bocsátását
– emelte ki az izraeli kormányfő. A Fehér Ház beszámolója szerint beszélgetésük során Biden amerikai elnök és Netanjáhú egyetértett abban, hogy a munka még nem fejeződött be, és folytatják a munkát az összes elrabolt kiszabadításáért.
Novák Attila ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a demokrata kabinet, személy szerint Joe Biden nem nagyon szíveli Netanjáhút, ugyanakkor az USA komoly katonai segítséget ad Izraelnek, hagyományosan Izrael szövetségesének számít és ezt a szerepét nem is akarja feladni.
Jelenleg annyit lehet tudni, hogy még közel 180 izraeli túsz van a Hamász fogságában, köztük gyermekek, nők, idősek a Gázai övezet melletti településekről, valamint fiatal férfiak és nők is, akiket egy zenei fesztiválról hurcoltak el október 7-én, vagy katonaként szolgáltak az övezet melletti, a terrortámadás idején elfoglalt laktanyákban. A Gázai övezetet uraló Hamász eddig 39 elhurcolt izraelit engedett szabadon az ideiglenes tűzszünet első három napján. A megállapodás értelmében 150 fogva tartott palesztint engednek ki izraeli börtönökből, és cserébe a Hamász elenged összesen ötven túszt, nőket és gyermekeket. Az egyezmény meghosszabbítása esetén minden újabb tűzszüneti napért tíz izraeli túszt engednek el, cserébe harminc palesztinért és humanitárius segélyekért.
Arról, hogy mi lesz Gáza sorsa a háború után, Novák Attila úgy fogalmazott, hogy sokan szeretnék azt, ha a Mahmúd Abbász vezette palesztin nemzeti hatóság visszatérne Gázába, ám Netanjáhú miniszterelnök ezt kizárta. Hozzátette, hogy a Hamász uralma vélhetően csökkeni fog, de nem fog eltűnni, hiszen most is főszereplője a tárgyalásoknak. Azok a problémák, amelyek a Hamaszt létrehozták, sajnos nem látszanak egykönnyen eltűnni.
Vezető kép: A Gázai övezetet uraló, palesztin iszlamista Hamász szervezet fogságából kiszabadult két és fél éves Aviv Aser és nővére, a négy és fél éves Raz Aser, valamint anyjukat, Doront üdvözlik hozzátartozók a Tel-Aviv közelében lévő Petah-Tikvában lévő Schneider Gyermekkórházban 2023. november 24-én. Fotó: MTI/AP/Schneider Gyermekkórház
Facebook
Twitter
YouTube
RSS