Niedermüller Péter jobbkeze, illetve ellenzéki politikusról lévén szó, balkeze, Bárdi Zsuzsanna a Madarak és fák napja alkalmával érzéseit osztotta meg hétfői sajtótájékoztatóján. Mivel expozéjának 99 százalékát az elmúlt öt évben milliószor elmantrázták már mások is, hogy aztán milliószor cáfolják meg ezeket a tények, most csak a legújabb vádötletre térnénk ki, amely szerint a kormány talajszondákkal pusztítja el a Városliget flóráját és faunáját. Utánanéztünk, mi is a helyzet a talajszondákkal, így Bárdi Zsuzsanna is tanulhat ma valamit…
Rövid kirándulásra szánta el magár Bárdi Zsuzsanna, Erzsébetváros alpolgármestere a Madarak és fák napja alkalmából, hogy a Karácsony Gergely révén már kukáitól is megfosztott kerületéből friss levegőt szívhasson a megújult Városligetben. És hogy felmondhassa mindazon kliséket, amelyeket már unásig cáfoltak meg még a főváros titkosított jelentései is. Bárdi Zsuzsannától is pusztán annyi telt a sajtótájékoztatón, hogy a környezetvédelem ezen ünnepén kifejezze az érzelmeit, mert, mint fogalmazott,
úgy érzi, hogy a Városliget fáit és madarait komoly veszély fenyegeti.
Különös, hogy ilyen érzelmek nem kerítették hatalmukba, amikor legfőbb főnöke, Karácsony Gergely bejelentette, hogy megszünteti a Főkertet, és hogy miért is fontos, arra mindjárt visszatérünk, de előbb ismertessük Bárdi Zsuzsanna további érzéseit. Mint az alpolgármester a sajtótájékoztatón felidézte, 2016-ban, amikor a kormány elkezdte a Városliget rendbetételét, mint Bárdi Zsuzsanna hamisan fogalmazott, „beépítését”, már akkor úgy érezték, hogy veszélybe került a Liget élővilága. Persze azóta kiderült, hogy feleslegesen hergelték fel magukat, hiszen a Városliget megújulását új zöldterületek, csökkenő beépítettség, megújult sportpályák, futókör, kutyafuttatók és szuperjátszótér jellemzik. Az alpolgármester szerint a fővárosiak nem aszfaltot, nem beton-tonnákat szeretnének a Városligetbe, és mivel ez a vágyuk teljesülni látszik, nem igazán világos, miről is akart sajtótájékoztatót tartani Bárdi Zsuzsanna.
Az alpolgármester különben nem fukarkodott a sejtetésekkel sem, hiszen arról is beszélt, a Liget rendbetétele, elnézést, beépítése során számtalan fát kellett -ha nem is kivárni, de – átültetni, amelyek “nem nagyon élték túl a beavatkozást”. Mint ismert, a fák átültetéséért felelős professzionális német cég 90 százalékos túlélési arányt garantált, és a legutóbbi információk szerint ez az ütemterv tartható is. Bárdi Zsuzsanna láthatóan nem egész pontosan tudta, mit is beszél.
Talajszondába így még nem kötöttek bele
Egyetlen új momentum van a Városligetet támadó érvek közt, amelybe még nem kapaszkodott bele az ellenzék, ezúttal a talajszondát választották szitokszóul, amellyel a kormány Bárdi Zsuzsa szerint teleszórta a Városligetet, veszélyeztetve, megsértve a fák gyökerét, és magukat a fákat is. Azt ugyan az alpolgármester nem tudta pontosan meghatározni sem, hol és mennyi talajszonda van a Városligetben, de többször is nagy nyomatékot adott a probléma súlyosságának olyan kifejezésekkel, mint rengeteg, meg sok. Bár a sajtótájékoztatón Bárdi Zsuzsanna osztott ki egy sajtómunkást, hogy messziről jött, ezért nem ért a Városliget dolgaihoz, mi a IX. kerületből a XIV. kerületbe elzarándokló alpolgármesternőt nem vádolnánk meg gyüttmentséggel, azonban helyretennénk ezt a kérdést a talajszondákkal. A talajszondák elsőként is két épület fűtését és hűtését szolgálják, ettől lehet zöld, környezettudatos, és klímabarát a Magyar Zene Háza és az új Néprajzi Múzeum, többek között ezért is kaptak annyi külföldi elismerést. A Magyar Zene Háza mellett 120, a Néprajzi Múzeum épülete mellett 180 ilyen talajszondát helyeztek ki egyetlen fa kivágása nélkül, de ami még fontosabb, a Liget Budapest Projekt a Főkertet kérte meg arra, hogy olyan nyomvonalat jelöljön ki, hogy egyetlen fa gyökérzete se sérüljön meg.
A megcsalatott alpolgármester
Visszakanyarodva korábbi felvetésünkhöz, a talajszondák nyomvonalának kijelölése talán egyike volt a Főkert azon környezettudatos munkáinak, amelyet megszüntetésük előtt még elvégezhetett. Bárdi Zsuzsanna tehát rosszul érezte, hogy a talajszondák miatt veszélyben lennének a madarak és a fák. Mert nem. Ahogyan az aszfalt és a beton miatt sincsenek veszélyben, mert ezekből csak fogyott a Liget rehabilitációja során, miközben a zöldterület aránya meg a fák száma emelkedett. Az átültetett fák legalább 90 százalékos arányban túlélték a “beavatkozást. Bárdi Zsuzsannát tehát folyamatosan megcsalják tehát az érzései, és igen sajnálatos, hogy ezzel akkor sem volt hajlandó szembesülni, mikor végre kilátogatott a Városligetbe. Persze utána is járhatott volna például ennek a talajszonda-dolognak, vagy az átültetés kérdésének, csak lehet, hogy már nem volt kitől, hiszen a Főkert is a leszerelt kukák sorsára jutott…
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS