Több mint 140 millió forintos kár érhette a magyar államot a Horváthné Fekszi Márta és Faller Jenő korábbi szocialista külügyminisztériumi államtitkárok közreműködésével nyélbe ütött Wenczel Pohl festmények és budapesti ingatlanok csereügyletében – tudta meg a PestiSrácok.hu. Portálunk a hűtlen kezelés gyanúját megállapító kormánybiztosi vizsgálat dokumentumaiba is betekintett, amelyből egyértelműen kiderül, hogy hiába készült három szakértői becslés is a műalkotások értékéről és hiába állt rendelkezésre egy hatvanmillió forintos értéket meghatározó szakértői vélemény, Horváthné Fekszi Mártáék csak a vastagon fogó tollal írt 205 milliós értékbecslést csatolták a csereszerződés dokumentumaihoz. Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. akkori vezetője a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, őket kész helyzet elé állította a Gyurcsány-kormány külügyi tárcája, az ügyben nem volt mozgásterük. A két képért cserébe összesen több mint 206 millió forintot érő állami ingatlanokról mondtak le a szocialisták.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Az állami vagyon elherdálása, valamint hűtlen kezelés gyanúja is szerepel abban a PestiSrácok.hu által megszerzett kormánybiztosi vizsgálatban, amely a Horváthné Fekszi Márta és Faller Jenő korábbi szocialista külügyminisztériumi államtitkárok közreműködésével nyélbe ütött Wenczel Pohl festmények és budapesti ingatlanok 2008-as csereügyletét vette górcső alá.
250 millió kontra 60 millió
A portálunk birtokában lévő dokumentum részletesen ismerteti, hogy hat évvel ezelőtt a Gyurcsány-kormány külügyi tárcája két festményért cserébe miként mondott le két nagy értékű, összesen több mint 206 millió forintot érő ingatlan tulajdonjogáról. A vizsgálat ráadásul azt is feltárta, hogy az üzletet ugyan 2008-ban ütötték nyélbe, de annak előkészítése már 2007-ben elkezdődött. 2007. január 15-én ugyanis Horvátné Fekszi Márta államtitkár levélben hívta fel Zelles Sándornak, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatójának a figyelmét, hogy „A mohácsi csata” és a „Vajk megkeresztelése” című festmények tulajdonosa, Argay László hajlandó lenne csereszerződést kötni. A moszkvai ingatlanügyből is ismert Horváthné Fekszi Márta egyúttal a műalkotások forgalmi értékére vonatkozó szakértői vélemények beszerzéséről is intézkedett. Lengyel László művészettörténész, igazságügyi szakértő 125-125 millió forintban, összesen tehát 250 millió forintban jelölte meg a Wenczel Pohl képek értékét, mondván a két mű ritkaság, azok különleges helyet foglalnak el a magyar művészettörténet emlékei között. 2007 márciusában a Külügyminisztérium egy másik szakvéleményt is kért, ezúttal a képeket kiállító Magyar Nemzeti Galériától. Az intézmény akkor közölte, Sinkó Katalin igazságügyi szakértő soron kívül, szakértői díj elengedése mellett vállalta az értékmeghatározást. Sinkó Katalin értékbecslése kitért a Rácz Gyula által 2004-ben készített értékelésre, amely 400 millióban állapította meg a művek értékét, valamint Lengyel László szakvéleményére is, ugyanakkor az igazságügyi szakértő nyomatékosította, összesen 60 millió forintot érnek a műalkotások. Érdekes, hogy ezután a tárca kérésére a Szépművészeti Múzeum akkori főigazgató-helyettese is azt állapította meg, hogy a képek valós forgalmi értéke vélhetően a Sinkó Katalin által megállapított 60 millió forinthoz áll közel.
Még a vagyonkezelő is akadékoskodott, de hiába
Horváthné Fekszi Mártának hiába állt a rendelkezésére a hatvanmilliós értékbecslés, az államtitkár 2007. július 9-én 205 millió forintos vételárban állapodott meg a tulajdonossal, Argay Lászlóval. Argay és Zelles 2007. december 27-én írta alá a cserére vonatkozó közös szándéknyilatkozatot. Megjegyzendő, hogy a csere előkészítésekor mindvégig a Lenegyel László-féle 205 milliós vagyonértékkel kalkuláltak. Érdekes, hogy még a vagyonkezelő egyes szervezeti egységei is hiányolták a másik értékbecslés bemutatását, csatolását.
1,67 milliós különbözetet fizetett a tulajdonos
Argay két meglehetősen jó fekvésű, együttesen 205 millió forintra értékelt ingatlant kapott a képekért: a Nagykovácsi felé vezető út mentén, a Buda határában lévő Hársalja utcában egy 945 négyzetméteres beépítetlen telket, valamint a főpolgármesteri hivatallal szemben álló, 2006-ig az MSZP által használt Városház utca 14. alatti épületben található 417 négyzetméteres ingatlant. A csereügyletkor egy értékbecslő állapította meg, hogy a Hársalja utcai ingatlan 54,6 millió forintot, míg a belvárosi ingatlan 152,07 millió forintot ér. Az ingatlanok összértéke így 206,67 millió forintra jött ki. Argay vállalta, hogy a magyar állam javára megfizeti az 1,67 milliós különbözetet.
A csereszerződést 2008. július 25-én írta alá Argay és Tátrai Miklós, az MNV Zrt. akkori vezetője. A szerződés aláírása után Faller Jenő szakállamtitkár tartotta a kapcsolatot a vagyonkezelővel. Az már a szerződés nyilvánosságra kerülésekor is egyértelmű volt, hogy Argay aligha csinált rossz üzletet, de a 146 millió forintos károkozásra nem derült fény.
Tátrainak nem volt mozgástere
A PestiSrácok.hu az ügylet megértéséhez Tátrai Miklós segítségét kérte, a vagyonkezelő egykori vezérigazgatója ugyanakkor leszögezte, őket kész helyzet elé állította a Gyurcsány-kormány külügyi tárcája, az ügyben nem volt mozgásterük. „Az ügyben már azelőtt kötelezettséget vállalt az állam, mielőtt az MNV Zrt.-hez került volna bármi is. A festmények vételi szándéka deklarálva volt” – nyomatékosította Tátrai Miklós.
A festmények egyébként eredeti helyükre, a bécsi magyar nagykövetségre kerültek.
A címlapfotón Horváthné Fekszi Márta látható. A kép 2011-ben, a Pesti Központi Kerületi Bíróságon készült a moszkvai ingatlanügy egyik gyanúsítottjáról. MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS