
Robert Ficónak elege lett a kormánya bénázásából (és az ellene folyamatosan belengetett eljárásokból), így petíciót indított az Eduard Heger vezette kormány azonnali menesztéséről, valamint az alkotmány egy részének módosításáról. Az aláírásgyűjtéshez eddig négyszázezren csatlakoztak. A szlovák jogszabályok szerint népszavazás kiírásához háromszázötvenezer támogató aláírásra van szükség, így a kezdeményezés sikeres lett.
Az aláírásgyűjtést a legerősebb szlovák ellenzéki párt, a Robert Fico vezette Irány kezdeményezte, és több más ellenzéki párt is támogatásáról biztosította.
A népszavazás az egyetlen lehetőség, amely Szlovákiában az embereknek megmaradt arra, hogy érdemben hangot adjanak a kormánnyal szembeni elégedetlenségüknek és távozásra szólítsák fel
– írták korábbi állásfoglalásukban a petíció kezdeményezői. A petíciós bizottság csütörtöki közlése szerint az összegyűlt aláírásokat szerdán adják át az államfőnek, akinek ennek alapján még szeptember vége előtt döntenie kell a népszavazás kiírásáról. Az időpont azért lényeges, mivel így a referendumot egy időpontban lehetne megtartani az október 29-re kiírt – az idén először azonos napra kiírt – helyhatósági és megyei választásokkal. Ez a forgatókönyv jelentősen növelné annak az esélyét, hogy a népszavazáson elégséges számú szavazópolgár vegyen részt, így érvényes legyen.
A vonatkozó szlovák szabályozás szerint egy népszavazás akkor érvényes, ha azon a szavazásra jogosultak legalább fele részt vesz. Szlovákia történetében eddig nyolc alkalommal volt népszavazás, de ezek közül – a megköveteltnél alacsonyabb részvételi arány miatt – csak egy lett érvényes, a 2003-ban az ország európai uniós csatlakozásáról tartott népszavazás, amelyen a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt.
Az aktuális népszavazási kezdeményezés előzménye, hogy tavaly egy – ugyancsak az Irány által kezdeményezett – petícióhoz mintegy hatszázezer aláírás gyűlt össze egy előrehozott választásokat célzó népszavazás kiírására. A népszavazást azonban nem tartották meg, mivel Zuzana Čaputová államfő úgy döntött, hogy nem írja ki, miután az ő beadványa alapján az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek minősítette a népszavazás kérdéseit.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Jakub Gavlak
úgyahogyvan
2022-08-19 at 01:27
fico az orbáni példát próbálja követni-a ‘populista’példát-mivel a hisztero-liberálisoknak az a baja hogy az ilyen vezetőket (az általuk gyűlölt)
‘másmilyen'(tehát SZERINTÜK antiszemita)többség választja meg…
gyozo2018
2022-08-19 at 00:01
Közép-Európa is USA-csicska lett.
Nem most.
Már akkor, amikor a tolvaj USA hazahozta az ellopott Szent Koronánkat,
és letette Apró Antal sátánnak a mancsába.
pölöske
2022-08-18 at 21:04
B.szhatod ,kár volt lemondani, ezek nem fognak ha bele is döglötk mindannyian.
ZOZO
2022-08-18 at 21:00
Hol kell aláírni
Bravo
2022-08-18 at 20:38
Ezt kellene tenni minden EU-s országban, mert ahhoz hogy a békét tűzzék ki célul és a fegyverszállítások meg a szankciók leállítását, ahhoz meg kell dönteni a jelenlegi amcsi- csicska bán-kormányokat.
PG
2022-08-18 at 20:09
A saját gondjaik megoldása helyett csinálják a cirkuszt, ami majd megint az alkotmánybíróságukon köt ki. Szerintem okosabban tennék, ha az ukránoknak szállított fegyverek és egyebek helyett, a békéért emelnének szót, hasonlóan hazánkhoz. Most, amikor a határainknál háború dúl, nem belpolitikai őrületekkel kéne foglalkozniuk, hanem a hazájuk védelmével.
Na várjuk meg, hogy mi lesz ennek az eredménye.
angelblind652
2022-08-18 at 18:42
Hoppácska! Ejnye-bejnye Zsuzsika!
gyozo2018
2022-08-18 at 17:47
Vigyázzon a testi épségére.
Ungarn über alles !
2022-08-18 at 17:39
ajjaj – aláírások -beadványok – elutasítások – majd valamikor népszavazgatás
…mind e-közben meg az éh és fagyhalállal fenyegető tél
tótok