A magyar baloldal nem hazudtolja meg önmagát, amikor demagógiáról és a nyugati minták másolásáról van szó. Fekete-Győr András például finn típusú oktatási rendszert szeretne, Dobrev Klára szerint pedig vissza kellene állítani a nyugdíjak svájci indexálását, amit – nem mellékesen – éppen férje, Gyurcsány Ferenc, majd Bajnai Gordon szüntetett meg. Jakab Péter – habár mostanában nehezen jön ki a munkát végző emberekkel – azt ígéri, hogy egy magyar melós ugyanannyit fog keresni, mint egy német, Karácsony Gergely pedig már uniós bérekről vizionál. Sőt, valami furcsa elmeállapotban megemlíti programjában, hogy épül a nagy Zöld Fal Afrikában, ami kétségtelenül remek hír, ám egyelőre inkább Budapesten kellene fákat ültetni. Mi jöhet még, mit ígérhetnek meg a választásokig? Svéd acélgyártás, norvég halászat? Netán ingyen bajor virsli? Ingyenes cseh sör? Mindenesetre a demagógiát és a humort kedvelő nagyérdemű jól fog szórakozni jövő áprilisig.
Az ógörögből származó demagógia szó eredeti jelentése „a nép vezetése” olyan retorikai eszközökkel, amelyek leginkább az érzelmekre hatnak. Ma jobbára egy közösség, a politika dimenziójában a szavazópolgárok hamis ígéretekkel való félrevezetését értjük rajta. A demagógia „szocialista alváltozata” a szegények és gazdagok, a munkaadók és munkavállalók, marxista kontextusban a proletárok és a tőkések közti mindig is létező társadalmi feszültséget igyekszik meglovagolni elhazudott ígéretekkel.
Dobrev és a svájci index
Dobrev Klára nem kezdő. Ahogy Gyurcsány Ferenc hazudott „reggel, éjjel meg este” a hatalom megtartásáért, úgy hantázik most felesége, Dobrev Klára azért, hogy a Demokratikus Koalíció a legerősebb ellenzéki erővé váljon, illetve baloldalinak, ne pedig liberálisnak látszódjon. A gyurcsányi hagyományokat folytatva ugyanis már a 2019-es uniós parlamenti választásokon európai minimálnyugdíjat és európai minimálbért ígért. Annak ellenére, hogy azóta számos parlementi határozatban megbúvó utalás olvasása után ünnepelte meg magát a képviselő asszony, máig egyetlen uniós intézmény nem foglalkozik érdemben ezzel, illetve minden komolyan vehető gazdasági szakértő leírta már, hogy kivitelezhetetlen. A Bizottság pedig továbbra is csupán „méltányos” minimálbérről beszél, ami minden DK-s híreszteléssel ellentétben nem azt jelenti, hogy ugyanannyi lenne minden országban annak összege.
Az előválasztásokra és elvben a 2022-es parlamenti választásokra Dobrev Klára előhúzta a nyugdíjak kérdését is a varázscilinderből. Magyarországon a nagymama már csak zsíros kenyeret kap kezdetű Facebook-bejegyzésében így fogalmazott:
Vissza kell állítani a nyugdíjak svájci indexálását! Az elmúlt hetekben az országot járva sokszor elmondtam, hogy Orbán Magyarországáról legtöbbször egy család hasonlata jut eszembe. Egy család, ahol az apuka a vasárnapi ebédnél rántott csirkecombot eszik, a gyereknek is jut talán még a húsból, de a nagymama márcsak zsíros kenyeret kap. Mit gondolnánk arról a családról, amelyik így kezeli az időseket?
Azt persze elfelejtette hozzátenni, hogy a svájci indexálást annak idején éppen férje, Gyurcsány Ferenc kezdte kivezetni, majd hű szövetségese, Bajnai Gordon szüntette meg. Vastag bőr kell az arcon ahhoz, hogy ilyen előzmények után Dobrev ezt követelje a mostani kormánytól.
Persze, a zászlóbontás óta sok mindent megígért már Dobrev Klára, még akkor is, ha a hitelessége vajmi keveset ér akkor, amikor a Rózsadombról, a szemlőhegyi Apró–Dobrev-villából beszél átszellemülve a munkavállalók hónap végi pénzügyi problémáiról.
Jakab Péter uniós bért adna a magyar melósoknak
De a licitversenyben Dobrev Klára mellett Jakab Péter is dobogós helyet érdemel (ahogy a múlttagadásban is egyre jobban teljesítenek mindketten). Jakab Péter európai béreket, sok-sok pénzt a melósoknak, Dobrev pedig svájci index alapú nyugdíjat, dupla ennyi családi pótlékot, ötvenezer forint támogatást a „rászorulóknak” és ingyen gázt kínál. A Jobbik – letagadva múltját és csatlakozva a Demokratikus Koalícióhoz – európai minimálbért, Európai Ügyészséget és a Bizottság fennhatóságának növekedését ígéri.
Miközben Dobrev a hitelesség látszatára sem ügyelve piacozik a kisnyugdíjasokkal és a munkavállalókkal, Jakab pedig egy valódi melóssal veszekszik, beszél lekezelő módon és fenyegeti meg munkavégzés közben azért, mert megzavarta a Jobbik sajtótájékoztatóját, addig mindenki mindent megígér a baloldalon.
Egész addig, míg a valóság szembejön.
A Jobbik mindenesetre nagy változáson ment keresztül: zsebnáci, uniós zászlót égető pártból mára a baloldali összefogás olyan vezető erejévé vált, amely külföldről vár segítséget ahhoz, hogy megbuktassa az Orbán-kormányt.
Karácsony Gergely 99,99 százaléka
A 99 Mozgalom jelmondata egy az egyben az elmúlt években már a világ több pártjának és mozgalmának üzenete volt. Karácsony Gergelyék egyszerűen lekoppintották. A legismertebb a 2011-ben, az USA-ban megjelent Occupy Wall Street nevű antikapitalista és progresszív mozgalom volt, aminek a „Mi vagyunk a 99%” mottója azonos a Karácsony mögött létrejött társaság nevével. Az amerikai mozgalom elfoglalta a Wall Street számos épületét, miközben felerősödtek az antiszemita (gazdag ember = zsidó) és anarchista (minden politikus gonosz) gondolatok. Talán jobb példa is akadt volna.
Mindenesetre most így fogalmaz Karácsony mozgalma:
Itt az ideje, hogy új politikát építsünk, ami az ország 99%-nak érdekeit képviseli a leggazdagabbak 1%-a helyett.
A gazdasági ígéretek ezek után demagógia-orgiába csapnak át. A magas szintű foglalkoztatottság – Karácsony Gergely szerint – megvalósulhat igazságos módon a dolgozói jogok kiterjesztésével, növekvő bérekkel és jó minőségű munkahelyekkel. Tehát, ha az Orbán-kormány történelmi csúcsra emelte a foglalkoztatottságot, akkor ne a munkanélküliséget kérjük számon, hanem a növekvő béreket és a dolgozói jogokat. Előbbinek felső határa nincs, így bármekkora szám ígérhető, utóbbi pedig mindig jól hangzik.
De persze a koronavírus okozta gazdasági válságra is van javaslata:
Kormányváltást követően első lépésként anyagi jóvátételt nyújtunk mindazoknak, akiknek a járvány okozta válság alatt a kormány nem adott érdemi segítséget: kárpótolni kell a mikro- és kisvállalkozókat. Azon önfoglalkoztatók, mikro- és kisvállalatok, amelyek bevételcsökkenése 2020-ban és 2021-ben átlagosan meghaladta 2019-es évi bevételük 50 százalékát, újraindítási támogatásban kell részesüljenek, bevételcsökkenéstől függően mintegy 1–2,5 millió forint értékben.
Majd folytatódik Karácsony ígéretcunamija. Kétszázezer forintos minimálbér (amit a kormány már egyébként is elhatározott), béremelés, a szegénység felszámolása és így tovább, kiegészülve a „garantált munka” intézményével, ami valami olyasmit jelent, hogy aki elveszti a munkáját, az választhat, hogy munkanélküliként keres egy új állást vagy elmegy dolgozni az állami szférába… Ez persze még enyhén szólva részletes kifejtésre szorul. De ne féltsük a főpolgármestert: tud ő nagyot mondani, ha akar! Bizonyított már a múltjával kapcsolatos beszámolókkal.
És a szokványos baloldali demagógia után érkezik valami, ami tényleg kuriózumnak számít a minták másolásában hagyományosan jól teljesítő baloldalon is:
Épül a nagy Zöld Fal Afrikában, az EU helyreállítási alapja 2009-ben még csak fantazmagória lehetett, ma valóság, Biden elnök sok ezer milliárd dolláros csomagja a társadalmi igazságosság és a környezeti fenntarthatóság jegyében fogant, akárcsak az európai Green New Deal.
Afrika erdősítése fontos történelmi vállalkozás, de a főpolgármesternek először Budapesten kellene fákat ültetnie vagy visszaállítania a Clark Ádám téri virágágyást.
Mindenesetre a nagy zöld fal, mint a zöld gazdasági program veleje igen ambíciózus… A további értelmezést az olvasóra bízzuk!
Futottak még: az MSZP is emelne, a Momentum egyelőre Finnországra figyel
Az úgynevezett valódi baloldalnak, az MSZP-nek nem csupán az a problémája – ahogy arra egyébként a kiérdemesült Tamás Gáspár Miklós újra és újra rámutat –, hogy hiányzik az őszinte egalitarizmus, hanem az is, hogy az egykori (kevésbé hiteles, de hihetően hazudozó) MSZMP reformerei, a szocialista párt „nagy öregjei” nem tudtak kellően tehetséges ifjú politikusokat kinevelni. Hiányzik az a fiatal, hiteles és képzett „kritikus tömeg”, akikből fel lehetne építeni egy új, hosszútávon sikeres, valóban baloldali pártot. Csupán a szereplők „körbetáncát” látjuk, amelyben ugyanazok az arcok bukkannak fel újra és újra.
Persze az MSZP elnöke sem marad adósunk, ha ígéretekről van szó. Tóth Bertalan is emelné a minimálbért, „az alapvető táplálék” áfáját pedig 5 százalékra csökkentené. Az egyik legfontosabb lépés – az MSZP társelnöke szerint –, hogy a jövőben a legkisebb kereseteket semmilyen adó ne „nyomorítsa meg”. Világos beszéd, baloldali ígéret, régi munkásmozgalmi időket idéző jelzőkkel.
A Momentum sem marad rest, ha pénzt kell ígérni, ám van egy különösen remek ötletük, ami egyedülálló és hónapok óta hasít a politikai közbeszédben. A finn modell alapján akarják átszervezni a magyar oktatási rendszert. Vajon kinek jutott ez az eszébe? Érdekes elméletek kavarognak a nagy üres fejekben.
De tényleg, mi jöhet még jövő áprilisáig?
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS